اهمیت وحود مشاور تحصیلی

دسته بندی :دُرسا, رشد تحصیلی ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ coaching-1 110
اهمیت وحود مشاور تحصیلی

اهمیت وحود مشاور تحصیلی

مشاوره تحصیلی به چه کسی گفته می شود؟

در ابتدا باید معنی کلمه مشاور مشخص شود .مشاور در لغت به معنای مشورت کننده می باشد. چگونه یک فرد به تنهایی می تواند مشورت کننده ذهن خودش باشد در حالی  که مشورت در ارتباط با دیگران معنا می شود نه با خود فرد. ما انسان ها در بسیاری از قسمت های زندگی خود نیازمند کمک و راهنمایی از افرادی هستیم که دانش کافی در آن زمینه را داشته باشند تا بتوانند درست و اصولی به شما کمک کنند تا در آینده دچار مشکل نشوید. زیرا هر فردی به اندازه جهان بینی و تجربیات و مطالعاتش می تواند راهنمای خودش باشد و از یک جایی به بعد نیازمند کمک می باشد. در اینجا است که تاثیر مشاوره تحصیلی اهمیت پیدا می کند.

مشاور تحصیلی چه کاری انجام می دهد؟

بخش علمی شغل تنها نیمی از آنچه مشاوران آموزشی با آن روبرو می شوند، هست.  نیمی از وظایف اصلی کمک به دانش آموز در مسائل اجتماعی است که بر عملکرد آنها در مدرسه و همچنین زندگی کلی آنها تأثیر می گذارد. به عنوان مثال  به عنوان یک مشاور آموزش ابتدایی یا راهنمایی، احتمالاً مجبور است با مسائل خانوادگی دانش آموز که بر سلامت روحی و احساسی دانش آموزان تأثیر می گذارد، مقابله کند.

مشاوران آموزشی با دانش آموزان در تمام سنین در مورد موضوعات خاص موفقیت علمی ، شغلی و حرفه ای خود همکاری می کنند. در حالی که بسیاری از مشاوران جوان و مددکاران اجتماعی در مدارس مشغول به کار هستند، این متخصصان بر موضوعات مختلفی تمرکز می کنند. مشاوران آموزشی از اطلاعات دقیق و تخصصی تری برخوردار هستند. آنها موانع موفقیت بسیاری از دانش آموزان را درک می کنند. ناتوانی در یادگیری، عدم انگیزه، موانع زبانی، عدم پاسخگویی، اضطراب امتحان و موارد بیشماری که دانش آموزان را از دستیابی به پتانسیل تحصیلی خود باز می دارد. آنها همچنین به طور معمول دانش دقیقی از معلمان، موضوعات و منابع خاص در دسترس جهت کمک به پیشرفت دانش آموزان دارند.

 

مشاوره تحصیلی می‌تواند نقاط قوت و ضعف محصل را شناسایی کند و به او کمک کند تا به بهترین شکل ممکن از توانایی‌های خود بهره ببرد. علاوه بر این روش‌های درس خواندن و برنامه‌ریزی تحصیلی را به او می‌آموزد. یک مشاوره حرفه‌ای از افت تحصیلی و بروز استرس و اضطراب ناشی از امتحان جلوگیری می‌کند. او می‌تواند در پروسه انتخاب رشته بسیار موثر باشد و رشته‌ای برای فرد انتخاب کند که آینده او را بسازد. بدین ترتیب محصل می‌تواند چه در دوران تحصیل و چه در آینده بسیار موفق باشد.

البته تاثیر مشاوره بر پیشرفت تحصیلی در صورتی مثبت است که والدین نیز وارد عمل شوند و به او کمک کنند. در واقع کمک والدین به مشاوران تحصیلی برای موفقیت محصلان یک امر ضروری است. والدین و حتی دیگر اعضای خانواده می‌توانند نقش مهمی در موفقیت تحصیلی و شغلی محصلان داشته باشند. این نقش علاوه بر کیفیت سرعت رسیدن به اهداف را نیز مشخص می‌کند. اگر خانواده به پیشرفت تحصیلی فرزند خود اهمیت ندهد ممکن است سرعت رسیدن به موفقیت حتی برای افراد بااستعداد نیز کاهش یابد. در اینجا نیز مشاوره تحصیلی می‌تواند وارد عمل شود و خانواده را از این موضوع آگاه سازد و یک بار دیگر دلیل اهمیت وجود خود را به اثبات برساند.

 

ضرورت مشاوره ی تحصیلی

مشاور تحصیلی با دانش؛ با شناسایی نقاط ضعف و قوت دانش آموزان به آنها برای استفاده ی هرچه بهتر از توانایی های بالقوه شان کمک می کند. او همچنین با آموزش مهارت های مطالعه و یادگیری ، روش های برنامه ریزی درسی، ارائه راهکارهایی برای غلبه بر افت تحصیلی ، استرس و اضطراب امتحانات و حتی کمک به انجام یک انتخاب رشته صحیح و منطقی؛ زمینه لازم برای موفقیت تحصیلی و شغلی دانش آموزان و حتی دانشجویان را فراهم می سازد.

ضرورت مشاوره تحصیلی برای والدین

بدون شک مشاور تحصیلی بدون توجه به خانواده ی دانش آموز و دانشجو موفقیت چندانی در امر مشاوره دانش آموزان خود کسب نخواهد کرد. خانواده و والدین نقش بسزایی در پیدایش افت تحصیلی یا موفقیت تحصیلی و شغلی آنها دارند. خانواده سرعت دانش آموز را در رسیدن به اهداف تحصیلی تنظیم می‌کند. خانواده‌های بدون انگیزه ، بدون اطلاع و غیر فعال موجب کاهش سرعت دانش آموزان بااستعداد می‌شوند. از اینرو در فرآیند مشاوره تحصیلی ، لزوم انجام مشاوره با والدین اهمیت خاصی پیدا می‌کند. مشاور تحصیلی خانواده را از ویژگی ها و استعدادهای کمتر دیده شده ی فرزندشان آگاه می سازد و مهارت های لازم برای موفقیت او را به آنها می آموزد. مشاور همچنین به حل مسائل و مشکلات درون خانوادگی که می تواند باعث بروز افت تحصیلی دانش آموز شود، کمک بسزایی میکند.

 

ضرورت مشاوره تحصیلی در زمینه انتخاب رشته مشاغل

رتبه نخست رشته علوم تجربی در آزمون سراسری نودوپنج؛ دانشجوی رشته مهندسی برق دانشگاه شریف بود. متأسفانه تحقیقات نشان داده است که اغلب انتخابهایی که دانش آموزان در زمینه رشته تحصیلی خود در مقطع مدرسه و نیز رشته دانشگاهی خود انجام می‌دهند عاری از هر گونه دلیل منطقی و اطلاعات مناسب است. معیارهایی که دانش آموزان در چنین مواردی برای انتخابهای خود برمی‌گزینند ملاکهایی کاذب و نامناسب و اساساً بر اساس انتخابهای دیکته ی شده ی اطرافیان است به همین دلیل یک مشاور تحصیلی آگاه و حرفه ای می تواند به دانش آموز در انتخاب رشته دانشگاهی منطبق با استعدادها و خواسته های او کمک شایانی نماید.

 

ضرورت مشاوره تحصیلی برای جلوگیری از افت تحصیلی

برخی از دانش آموزان به خاطر شرایط ویژه‌ای که دارند بیشتر در معرض افت تحصیلی هستند ، بررسی ها نشان می دهد افت تحصیلی به عوامل بیرونی مثل خانواده ، مدرسه و … مربوط می‌شود، همچنین برخی از علل ، علل فردی هستند مثل انگیزه خود دانش آموز ، عدم آشنایی با روشهای مطالعه و برنامه ریزی، علایق و استعدادها و غیره. مشاور تحصیلی برای این دسته از دانش آموزان نقش بسیار کلیدی ایفا می کند، او در جریان مشاوره تحصیلی علت افت ها و شکستهای بچه ها را شناسایی کرده و راهکارهای مناسبی را ارائه می دهد.

 

ضرورت مشاوره تحصیلی در زمینه سرعت بخشیدن به فرآیند تحصیل و مطالعه

برخی از دانش آموزان و خانواده‌های آنها مایلند عملکرد بهینه خود را در زمینه تحصیل بهبود ببخشند. این دانش آموزان ممکن است دانش آموزانی متوسط و یا بالا باشند. به هر حال تمایل دارند روشهایی علمی و مفید را از مشاور تحصیلی خود بیاموزند تا کارآیی آنها را در زمینه تحصیلی بالا ببرد. مشاور تحصیلی چنین راهکارهایی را برای افراد فراهم نموده و بر احتمال موفقیت آنها در سطح پیشرفته‌تر می‌افزاید.

 

تهیه و تنظیم : آکادمی دُر دانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0