کدام دانشگاه های ایران به دانشجویان حقوق پرداخت میکنند؟

کدام دانشگاه های ایران به دانشجویان حقوق پرداخت میکنند؟

کدام دانشگاه های ایران به دانشجویان حقوق پرداخت میکنند؟

اوضاع نامناسب مالی می تواند مانعی باشد برای رسیدن به رویاهای افرادی که در کنار داشتن هوش تحصیلی بالا، تمایل به مهاجرت تحصیلی دارند. کم نیستند کسانی که می توانند با تحصیل در دانشگاه های برتر دنیا آینده خود و کشورشان را تغییر دهند ولی به علت کمبود منابع مالی استعدادهایشان سرکوب می شود. در این مقاله می خواهیم به سوال مهم کدام دانشگاه ها به دانشجویان حقوق می دهند؟ جواب دهیم تا افراد مذکور بتوانند راه حلی برای تغییر آینده خود بیابند. روش های مختلفی وجود دارد که شرایط تحصیل رایگان و در برخی موارد تحصیل همراه با حقوق برای افراد فراهم می شود.

دریافت بورسیه تحصیلی با حقوق به دانشجو

بورسیه معمولاً یک کمک مالی است که به مجموعه ای از دانشجویان منتخب داده می شود تا مشکلی برای ادامه تحصیل نداشته باشند. هر شخصی به راحتی نمی تواند از بورسیه های تحصیلی استفاده کند و قطعا دانشگاه ها و ارگان های مختلف برای اعطا بورسیه، شرایط خاصی را تعیین می کنند. برخی از بورسیه های تحصیلی فول فاند با پرداخت حقوق نیز ممکن است همراه باشند و این نوع بورسیه ها قطعا فقط به افراد خاصی داده می شوند. معمولا بورسیه ها، یا بر اساس شایستگی علمی و مهارتی و یا بر اساس نیاز مالی و یا هر دو به دانشجویان اعطا خواهد شد. از جمله شرایطی که اغلب دانشگاه ها برای اعطا بورسیه به دانشجویان در نظر می گیرند، مربوطه به شرایط تحصیلی دانشجو، مهارت های علمی، پژوهشی و ورزشی دانشجو، نیاز مالی دانشجو و … می باشد.

طبق تحقیقات صورت گرفته بورسیه تحصیلی با پرداخت حقوق معمولا به دانشجویان مقطع تحصیلی دکتری و برخی از افراد که شرایط مالی نامساعدی برای ادامه تحصیل دارند، اعطا می شود. تا از این طریق مانعی برای افزایش سواد این افراد وجود نداشته باشد. جدا از این، در برخی موارد دانشجویان نخبه به خاطر سود و منفعتی که می توانند برای دانشگاه و یا یک کشور خارجی داشته باشند مورد حمایت مالی قرار می گیرند و علاوه بر بورسیه تحصیلی می توانند حین تحصیل خود حقوق نیز دریافت کنند. اگر یکی از شرایط مذکور را داشته باشید امکان دارد بتوانید برای بورسیه تحصیلی با حقوق درخواست دهید.

 

پرداخت حقوق به دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی

دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی، وظیفه مهم تربیت معلم برای وزارت آموزش و پرورش کشور را بر عهده دارند و در تمام استان ها با توجه به نیاز منطقه، دانشجو پذیرش می کنند. دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی از همان ابتدای ورود به دانشگاه از حقوق و مزایایی برخوردار هستند.

حقوق دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان تابع تصمیمات مجلس و شورای نگهبان است. میزان حقوق دانشجویان دانشگاه فرهنگیان نسبت به سال ۱۴۰۰، ۲۵ درصد افزایش یافت و میزان کل حقوق ۵٫۶۰۰٫۰۰۰ تومان بود که به صورت ماهانه پرداخت می شود. در سال ۱۴۰۲ نیز پیش بینی می شود افزایش حقوق وجود داشته باشد.

 

از حقوق دانشجویانی که از تمام امکانات و خدمات رفاهی شامل غذا و خوابگاه در تمام روزهای هفته بهره مند هستند. کسر ۴۵ درصد
از حقوق دانشجویانی که از تمام امکانات و خدمات رفاهی شامل غذا و خوابگاه در نیمی از روز های هفته بهره مند هستند. کسر ۳۰ درصد
از حقوق دانشجویانی که فقط از غذا (صبحانه، ناهار یا هر دو) استفاده می کنند. کسر ۲۰ درصد
از حقوق دانشجویانی که فقط از خوابگاه بهره مند هستند و از غذا استفاده نمی کنند. کسر ۱۰ درصد

در تابستان که دانشگاه برگزار نمی شود و دانشجویان از غذا و خوابگاه استفاده نمی کنند، ماهانه ۱۰ درصد از حقوق دانشجویان که معادل ۵۶۰ هزار تومان است، کسر می شود.

پرداخت حقوق به دانشجویان پزشکی

رشته های علوم پزشکی از پر درآمد ترین رشته هایی هستند که آینده شغلی فارغ التحصیلان این رشته ها را تضمین می کنند. اما شاید برای شما هم تعجب بر انگیز باشد که دانشجویان رشته های پزشکی حقوق نه چندان زیادی بابت مدت طولانی تحصیل خود دریافت می کنند و تا سال ها نیاز به حمایت مالی از سمت خانواده دارند تا بتوانند بدون دغدغه مالی به زندگی توام با درس های سنگین و مسائل مربوط به آن بپردازند.

در ابتدای امر باید بدانید که یک دانشجوی دکتری عمومی تنها در یک سال و نیم آخر تحصیل در مقطع دکتری عمومی که به آن اینترنی گفته می شود حقوق دریافت می کند. میزان مبلغی که دانشجو در این مدت دریافت می کند بسیار ناچیز و برابر با ۲ میلیون تومان برای دانشجویان مجرد و چیزی حدود ۳ میلیون تومان برای دانشجویان متاهل است. جالب است بدانید این میزان سالانه و درصدی افزایش پیدا نمی کند.

همچنین در مقاطع بالاتر نیز دانشجویان مبلغی را با عنوان کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند. دانشجویان مقطع تخصصی (رزیدنتی) در صورت مجرد بودن دانشجو مبلغی حدود ۶ میلیون تومان و دانشجویان متاهل ۸ میلیون تومان دریافت خواهند کرد.

دانشجویان در مقطع تحصیلی فوق تخصصی (فلوشیپ) نیز در صورت تجرد ۸ میلیون تومان و دانشجویان متاهل ۱۰ میلیون تومان دریافت خواهند کرد.

اما مسئله ای که باید در نظر داشت این است که دانشجویان دکتری عمومی در دوران انترنی که کشیک های شبانه دارند و دانشجویان در مقاطع تخصصی و فوق تخصصی زمانی برای انجام کارهای متفرقه که بتوانند از آن طریق درآمد کسب کنند ندارند. بسیاری از دانشجویان نیز تشکیل خانواده داده اند و شرایط بسیار سخت تر هم خواهد شد؛ لذا این مبلغ باتوجه به شرایط کنونی اصلا نمی تواند پاسخگوی مخارج زندگی باشد.

در ادامه تمامی کمک هزینه های تحصیلی در مقاطع مختلف را در جدولی گرد هم آورده ایم.

متاهل مجرد مقطع تحصیلی
۳ میلیون تومان ۲ میلیون تومان دکتری عمومی
۸ میلیون تومان ۶ میلیون تومان دکتری تخصصی
۱۰ میلیون تومان ۸ میلیون تومان دکتری فوق تخصصی

 

پرداخت حقوق به دانشجویان دندان پزشکی

دانشجویان دندان پزشکی نیز در مقاطع مختلف شامل دریافت کمک هزینه تحصیلی می شوند.

کارورزهای دندان پزشکی (یک سال آخر تحصیل) مجرد مبلغی برابر با ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ تومان و دانشجویان متاهل ۲ میلیون تومان دریافت می کنند.

در مقاطع بالاتر شامل مقطع تخصصی دندانپزشکی اگر دانشجو مجرد باشد مبلغی برابر با ۴ میلیون تومان و در صورتی که متاهل باشد ۶ میلیون تومان ماهانه دریافت خواهد کرد.

متاهل مجرد مقطع تحصیلی
۲ میلیون تومان ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دکتری عمومی دندان پزشکی
۶ میلیون تومان ۴ میلیون تومان دکتری تخصصی دندان پزشکی

پرداخت حقوق به دانشجویان پرستاری

شاید سوال شما هم باشد که آیا به دانشجوی رشته پرستاری نیز حقوق تعلق می گیرد و در طول دوران تحصیل، حمایت مالی می شود یا خیر؟

دستور پرداخت حقوق به دانشجوهای رشته پرستاری توسط وزارت بهداشت صادر شده است. این حقوق برای کار دانشجویی در ترم های ۶، ۷ و ۸ و بالاتر به صورت ماهیانه پرداخت می شود.

 

ساعتی ۵ هزار تومان حقوق کار دانشجویی پرستاری دوره کارشناسی
ساعتی ۷ هزار تومان حقوق کار دانشجویی پرستاری دوره کارشناسی ارشد و دکتری

 

سایر رشته های علوم پزشکی

 

همچنین قابل ذکر است دانشجویان در مقطع PHD سایر رشته ها و داروسازی تخصصی نیز حقوق دریافت خواهند کرد. دانشجویان مجرد در این مقاطع برابر با ۴ میلیون تومان و دانشجویان متاهل ۶ میلیون تومان ماهانه دریافت خواهند کرد.

 

متاهل مجرد مقطع تحصیلی
۶ میلیون تومان ۴ میلیون تومان داروسازی تخصصی و PHD سایر رشته ها

 

پرداخت حقوق برای فعالیت های دانشجویی

شاید عدهای از دانشجویان تصور کنند تنها با رسیدن به مقاطع تحصیلات تکمیلی، دکتری تخصصی و تحصیل در برخی رشتهها امکان دریافت حقوق از دانشگاه خود را دارند، اما این در حالی هست که دانشجویان می توانند با فعالیت های متفرقه در دانشگاه مبالغی را دریافت کنند.

کارهای دانشجویی به چند دسته تقسیم میشوند که یک دسته کار پژوهشی است که توسط اساتید به صورت مستقل با دانشجو در ارتباط است و بخش دیگر فعالیت صنفی دانشجویان است که به شورای صنفی و معاونت دانشجویی ارتباط دارد.

اعضای شورای صنفی از دانشگاه مبلغی را دریافت خواهند کرد البته این مبلغ ماهانه پرداخت نمی شود؛ بلکه چندین ماه جمع شده و سپس پرداخت خواهد شد. همچنین در بعضی از دانشگاه ها خوابگاه رایگان و استفاده رایگان از سلف به اعضای شورای صنفی داده می شود. مساله حقوق اعضای شورای صنفی آییننامه جامعی ندارد و در دانشگاه های مختلف شرایط متغیر است.

عضویت در کانونهای دانشجویی نیز بهعنوان شغل حساب شده و برای دانشجویانی که دبیر مرکزی کانونها به شمار میروند، حقوق در نظر گرفته میشود. هرچند این کار در قالب کار دانشجویی تعریف میشود، اما ثابت بوده و برای هر کسی که دبیر کانونی باشد، حقوق مشخصی در نظر گرفته میشود.

مبالغی که برای فعالیت های دانشجویی به دانشجویان پرداخت می شود بسیار کم و ناچیز هست. حتی در تعدادی از دانشگاه ها برای کارهای پژوهشی به دانشجو تنها ساعتی ۹ هزار ریال داده می شود که بسیار مبلغ ناچیزی است.

 

بورسیه داخل کشور داشته باشید و حقوق بگیرید

در کنار آن، دانشجویانی که دکتری تخصصی بورسیه داخل دارند نیز می‌توانند از حقوق ثابت به‌عنوان مقرری تحصیلی بهره‌مند شوند که براساس دستورالعمل استفاده از بورس داخل کشور این مقرری «برابر حقوق مربی پایه یک در دانشگاه محل تعهد خدمت خواهد بود، لذا چنانچه هرگونه افزایشی در حقوق مذکور اعمال شود، این تغییر با نظر شورای اجرایی بورس صورت می‌گیرد. این دانشجویان همچنین در طول مدت استفاده از بورس از کمک‌هزینه خرید کتاب، انجام رساله، اجاره مسکن و شرکت در کنفرانس‌های داخلی و خارجی بهره‌مند می‌شوند» و براساس آنچه دو سال پیش به‌عنوان فیش حقوقی یکی از دانشجویان بورسیه در رسانه‌ها منتشر شده بود، دانشجوی بورسیه ماهیانه حدود ۵۶۰ هزار تومان از وزارت علوم حقوق دریافت می‌کند؛ حقوقی که طبق روال دانشگاه‌ها ماهانه پرداخت نمی‌شود.

 

 

تهیه و تنظیم : گروه تحقیقاتی ثروت تفکر

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0