کاربرد های هوش مصنوعی در آموزش

دسته بندی :بدون دسته بندی, دُرسا, رشد تحصیلی ۱۱ آبان ۱۴۰۲ coaching-1 227
کاربردهای هوش مصنوعی در کسب و کار

کاربرد های هوش مصنوعی در آموزش

در سال‌های اخیر، ترکیب فناوری‌ها و شیوه‌های مدرن در سیستم‌های سنتی آموزشی، به منظور بهبود تجربه پرورش و یادگیری با رشد فزاینده‌ای همراه بوده است. هوش مصنوعی پتانسیل ارائه طیف گسترده‌ای از انواع آموزش را دارد. در این راستا می‌توان به سیستم‌های مدیریت یادگیری، گیمیفیکیشن، یادگیری با کمک ویدئو و واقعیت مجازی، به عنوان نمونه‌هایی اشاره کرد که سطح تعامل با دانش‌آموز و حتی برنامه‌ریزی‌های آموزشی را بهبود بخشیده‌اند.

کاربردهای هوش مصنوعی در آموزش/ یادگیری:

هوش مصنوعی، کلیه امور مرتبط به آموختن و پروراندن افراد را تحت تأثیر قرار داده است. ایجاد رغبت و انگیزه در محصلین و ارتقای سطح علمی آن‌ها از فواید اصلی هوش مصنوعی در این دسته می‏باشد. از طرف دیگر، کاهش حجم کاری معلمین و استادان در کنار بهبود کیفیت تدریس، از دیگر اثرات هوش مصنوعی در دسته آموزش/یادگیری است. از جمله کارکردهای هوش مصنوعی در این دسته می‌‏توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد بستر یادگیری بدون محدودیت‏‌های زمانی و مکانی
 • شخصی‏‌سازی و ارائه آموزش تطبیق‌‏پذیر
 • افزایش جذابیت آموزش
 • شناسایی افراد دارای اختلالات یادگیری و آموزش به آن‌ها
 • تسهیل فرآیند یادگیری به ویژه برای افراد کم‌‏توان و یا ناتوان

مزایای استفاده از هوش مصنوعی در آموزش و یادگیری

در ادامه به برخی از مهم ترین مزایای استفاده از هوش مصنوعی در صنعت آموزش خواهیم پرداخت.

 

 شخصی‌سازی یادگیری

یکی از مهم‌ترین مزایای هوش مصنوعی در صنعت آموزش، توانایی این پدیده در شخصی کردن تجربه یادگیری هر دانش‌آموز است. با استفاده از هوش مصنوعی، مربیان می‌توانند از عملکرد دانش‌آموز و داده‌های دریافتی، برای ایجاد طرح‌ درس‌‌های سفارشی استفاده کنند. همچنین ارزیابی‌ها با توجه به نقاط قوت و ضعف منحصربه‌فرد هر دانش‌آموز هماهنگ شده و بازخورد اعلام می‌شود. این موضوع می‌تواند مشارکت و انگیزه دانش‌آموزان را بهبود بخشیده و در نهایت منجر به پیشرفت تحصیلی دانش آموزان شود.

 

 افزایش سرعت اساتید

هوش مصنوعی می‌تواند وظایف اداری مانند نمره دهی را خودکار کرده و زمان را برای مربیان آزاد کند تا فراغ بال بتوانند روی دیگر جنبه‌های مهم تدریس تمرکز کنند. در صورتی که مربیان زمان آزاد بیشتری داشته باشند، دغدغه‌‌های آن‌‌ها کاهش می‌یابد و می‌‌توانند کیفیت تدریس خود را نیز افزایش دهند.

 

 یادگیری آنلاین

با کمک هوش مصنوعی می‌توان با نشستن در هر نقطه از کره زمین به آموزش دسترسی داشت. برای دانش‌آموزانی که نمی‌توانند در کلاس‌های حضوری شرکت کنند، هوش مصنوعی یک پدیده نجات بخش به حساب می‌آید. از آنجایی که داده‌ها با تعداد زیادی از دانش‌ آموزان به اشتراک گذاشته می‌شود، هر کدام از دانش‌آموزان با استفاده از هوش مصنوعی می‌‌توانند با سایر مربیان و حتی دیگر دانش‌آموزان در ارتباط باشند.

 

 دسترسی 24 ساعته پشتیبانی

تا پیش از رشد تکنولوژی و گسترده شدن هوش مصنوعی، دانش‌آموزان در روش سنتی باید برای یادگیری در یک دوره زمانی محدود، منتظر می‌ماندند. رفع اشکال از سوی معلم هم باید در مدت زمان محدودی صورت می‌گرفت. اما در دوره کنونی، دسترسی شبانه روزی به هوش مصنوعی، این امکان را برای دانش‌آموزان فراهم آورده است، تا مشکلات خود را در پلتفرم‌های مختلف موجود مطرح کرده و شک و تردیدهای خود در خصوص موضوعات درسی مربوطه را برطرف کنند.

 

چند نمونه از اپلیکیشن‌های آموزشی ساخته شده با هوش مصنوعی

تاثیر هوش مصنوعی بر روی صنعت آموزش، بخش زیادی از پیشروی روند خود را مدیون استفاده از اپلیکیشن‌هایی است که با استفاده از این تکنولوژی ساخته شده‌اند. در ادامه، چند نمونه از این اپلیکیشن‌ها را که دانش آموزان، معلمان و مؤسسات می‌توانند مورد استفاده قراردهند، آورده شده‌است.

 

 • دولینگو: یک اپلیکیشن آموزش زبان و مبتنی بر هوش مصنوعی‌ست که آموزش بیش از 30 زبان زنده دنیا را اراده می‌دهد. دولینگو بیش از 300 میلیون نفر کاربر فعال دارد که اپلیکیشن را برای خود شخصی سازی کرده‌اند و درحال یادگیری زبان مورد نظر خودشان هستند. این اپلیکیشن به کاربران و زبان آموزان خود امکان می‌دهد که تمرینات مختلف را انجام دهند و خود را در هر زمان و مکانی که مایل هستند، بسنجند.
 • برین‌لی: پلتفرمی با 150 میلیون کاربر که از آن برای یافتن پاسخ سوالات و تمرینات خود استفاده می‌کنند. این پلتفرم با استفاده از هوش مصنوعی، حاوی پاسخ‌هایی است که توسط دانش آموزان، دانشجویان، معلمان و اساتید ثبت شده‌اند و با یک جتسجوی سریع، به آسانی در دسترس قرار می‌گیرند. این پلتفرم مکانی عالی می‌باشد که دانش آموزان می‌توانند در آن با یکدیگر همکاری کرده و راه‌حل‌های مورد نیاز خود را پیدا کنند.
 • ماتیائو: برنامه‌ای است که منابع آموزشی و اوپن را ارائه می‌دهد. با استفاده از آن، معلمان به راحتی می‌توانند یک راهنمای گام‌به‌گام برای دانش آموزان خود ایجاد کرده و تجربه یادگیری آنها را شخصی‌سازی کنند. این پلتفرم، همچنین امکان رفع شکاف‌های اطلاعاتی را در زمان واقعی فراهم می‌کند و به معلمان اجازه می‌دهد تا درس‌های خود را برای پاسخگویی به مشکلاتی که دانش آموزان با آن روبرو هستند، تنظیم کنند.
 • تینکستر مث: با شناسایی نقاط قوت و ضعف دانش آموزان، به آن‌ها کمک می‌کند تا در ریاضی بهتر شوند. این برنامه آموزشی، از هوش مصنوعی برای تجسم نحوه تفکر دانش آموزان و منطق آنها در هنگام تمرین استفاده می‌کند. تینکستر مث با شیوه تدریس شخصی‌سازی‌شده و بازخورددهی فوری، به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا نتایج بهتری در مدرسه کسب کنند.
 • اودیزی: یک برنامه عالی که به بچه‌ها در یادگیری جغرافیا، به شیوه‌ای سرگرم کننده کمک می‌کند. در اودیزی با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی، آشنایی با نقاط مختلف جهان امکان پذیر می‌شود. به‌علاوه، این پلت‌فرم به کاربران این امکان را نیز می‌دهد تا آزمون‌هایی سفارشی انجام دهند و پیشرفت خود را محک‌ بزنند.

 

تهیه و تنظیم : آکادمی دُر دانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0