پذیرش شکست و تاثیر آن در رشد فردی

دسته بندی :دُرسا, رشد فردی ۲۵ آذر ۱۴۰۱ coaching-1 127
پذیرش شکست و تاثیر آن در رشد فردی

پذیرش شکست و تاثیر آن در رشد فردی

نکته ای که در رابطه با شکست باید اذعان کرد این است که در زندگی فرار از شکست غیر ممکن می باشد. یعنی ما هر کاری کنیم باز هم احتمال شکست در هر زمینه ای وجود دارد بنابراین تنها راه آن پذیرش این واقعه می باشد. خیلی از افراد برای دوری از شکست و تجربه نکردن آن در زندگی به هیچ کاری دست نمی زنند این افراد اغلب در برخورد با شکست دچار استرس، ترس، افسردگی و … می شوند.
افراد موفق و کسانی که اکثر اوقات در زندگی احساس خوشبختی می کنند با پذیرش شکست گام های خیلی بلندی در زندگی برمی دارند پذیرش شکست در زندگی سبب می شود فرد از انواع بیماری های نفهته روانی دور بمانند. و از طرف دیگر قدرت ریسک آنان افزایش می یابد. و در نهایت این افراد صدها راه نرسیدن به هدف راه کشف می کنند.

چه طور با شکست برخورد کنیم

این که چه طور با شکست برخورد کنید اهمیت ویژه ای دارد. اعتماد به نفس حاصل تلاش، استفاده از الگوها و روش های مناسب و صرف وقت است. آدم های ضعیف مدام فکر این هستند که چطور شکست نخورند! هیچ ربطی هم به سختی یا آسانی کار ندارد.

آدم های موفق بیشتر به خوب انجام دادن کار و کسب تجربه فکر می کنند ولی آدم های ضعیف مدام فکر نتیجه هستند.

دسته اول از کارهای سخت استقبال می کنند چون دنبال یاد گرفتن هستند. این ها پس از هر شکست می گویند :” این دفعه را باختم ولی در عوض تجربه کسب کردم! دفعه بعد از روش دیگری استفاده خواهم کرد” تلاش و آموزش ، کارایی را افزایش می دهد.

پس بهتر است از این روش استفاده کنیم و به جای خودخوری برای اداره زندگی ، باید مسئولیت قبول کنیم نه اینکه خود را سرزنش کنیم. همیشه و در همه جا پشتکار، تعهد و تلاش نتیجه می‌دهد.

چرا شکست خوردن ضروری است؟

در زندگی، شکست خوردن ضروری است. شکست یک پله است. در واقع، ۵ درس بسیار قدرتمند زندگی وجود دارد که شکست به آموزش و القای آنها به ما کمک می‌کند. اگر اخیراً در چیزی به‌طور عمده شکست خورده‌اید و در حال حاضر دوران سختی را پشت سر می‌گذارید، این درس‌های مهم را در ذهن داشته باشید.

درس شماره ۱ شکست : تجربه

اولین درس مهمی که از شکست به دست می‌آید، تجربه است.

وقتی شکست می‌خوریم چه اتفاقی می‌افتد؟ وقتی چیزی را پشت سر می‌گذاریم و می‌توانیم با این تجربه دست اول کنار بیاییم، به ما کمک می‌کند تا درک عمیق‌تری از زندگی داشته باشیم.

تجربه شکست در چیزی واقعا ارزشمند است. این به طور کامل چارچوب ذهنی ما را از طریق القای درد تغییر می‌دهد. این باعث می‌شود که ماهیت واقعی چیزها و اهمیت آنها در زندگی‌مان فکر کنیم و آینده خودمان را تغییر داده و بهبود دهیم.

 

درس شماره ۲ شکست: دانش

شکست دانش دست اول مهمی را به همراه دارد. این دانش را می‌توان در آینده برای غلبه بر همان شکستی که در وهله اول درد زیادی را تحمیل کرد، استفاده شود. هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین دانش به دست آمده از شکست شود.

زمانی که توماس ادیسون تقریباً ۱۰.۰۰۰ بار در ساختن یک لامپ الکتریکی مناسب تجاری ناکام ماند، با هر شکست، فقط یک راه دیگر را به دست آورد که کار نکرد. این دانش انباشته شده از نزدیک به ۱۰.۰۰۰ تلاش ناموفق بود که در نهایت به موفقیت او منجر شد.

درس شماره ۳ شکست: تاب آوری

شکست در زندگی به ایجاد انعطاف‌پذیری کمک می‌کند. هر چه بیشتر شکست بخوریم، انعطاف‌پذیرتر می‌شویم.

برای رسیدن به موفقیت بزرگ باید تاب‌آوری را بشناسیم. زیرا، اگر فکر کنیم که در اولین تلاش یا حتی چند تلاش اول موفق نخواهیم شد، مطمئناً خود را برای شکستی بسیار دردناک‌تر آماده خواهیم کرد.

ویژگی تاب‌آوری می‌تواند در بسیاری از موارد به ما کمک کند.

انعطاف‌پذیری با تنظیم بازی برای پیروزی به رشد موفقیت کمک می‌کند. توقعات بزرگ و نابجایی که یک شبه موفقیت‌ها اتفاق بیافتد با انعطاف‌پذیری از بین می‌روند؛ ولی اگر این مؤلفه‌ی مهم در وجود ما نقش نبسته باشد، آن توقعات نابجا سبب خواهند شد که در نهایت این انتظار که موفقیت واقعی مستلزم مقدار زیادی کار و تلاش است، را از بین خواهند برد.

درس شماره ۴ شکست: رشد

وقتی شکست می‌خوریم، به عنوان یک انسان رشد می‌کنیم و بالغ می‌شویم. ما به معانی و درک عمیق‌تری در مورد زندگی خود و اینکه چرا کارهایی را که انجام می‌دهیم انجام می‌دهیم، می‌رسیم. این به ما کمک می‌کند تا چیزها را منعکس کنیم و در چشم‌انداز قرار دهیم و از موقعیت‌های دردناک معنا پیدا کنیم.

زندگی برای رشد و پیشرفت ما طراحی شده است. از همان رشته‌های ژنتیکی که ما را به عنوان فردی که هستیم، به بافت جامعه در مقیاس جهانی تبدیل می‌کند، رشد بخش اساسی ماست. بدون رشد، نمی‌توانیم زندگی را در هر جبهه بهبود دهیم.

درس شماره ۵ شکست: ارزش

یکی از بزرگ‌ترین درس‌هایی که می‌توانیم از شکست‌های زندگی بیاموزیم، لزوم ایجاد و گسترش ارزش بسیار بالایی است. در واقع، ارزش در قلب موفقیت قرار دارد و فقدان ارزش، ستون اساسی شکست است.

در فکر کردن به شکست‌های گذشته‌تان، به این فکر کنید که چقدر برای میز ارزش قائل شده‌اید. آیا می‌توانستید ارزش بیشتری ارائه دهید؟ آیا این امر از شکست جلوگیری می‌کرد؟ وقتی یاد بگیرید که ارزش بی‌نظیری خلق کنید و این کار را به طور مداوم انجام دهید، در نهایت موفق خواهید شد

 

چگونه پس از شکست خودمان را بازیابی کنیم؟

راه‌های زیادی برای بازیابی پس از شکست وجود دارد. هنگامی که فهمیدید شکست چیست و چگونه می‌خواهد به ما خدمت کند نه اینکه مانع ما شود، ذهن خود را آزاد کرده و قلب خود را برای تجربه‌ی لذت شکست باز خواهید کرد.

شادی؟ بله – شادی

وقتی در حال گذر از شکست هستیم، تشخیص اهمیت آن دشوار است. ما نمی‌توانیم جنگل را از میان درختان ببینیم، به اصطلاح، وقتی آتش‌سوزی وجود دارد که تمام روستا را تهدید می‌کند. اما، این تنها کاری است که ما باید انجام دهیم.

بنابراین، اگر در زندگی شکست خورده‌اید، امیدوارم که اهمیت شکست و شکست‌های مکرر را بهتر درک کنید. اما، چگونه خود را پس از شکست بازیابی می‌کنید؟ چند راه برای انجام این کار وجود دارد.

راه شماره ۱ بازیابی پس از شکست – مخالفان را نادیده بگیرید

وقتی شکست می‌خورید، مطمئناً افرادی خواهند بود که به شما می‌گویند: “من به تو گفتم”، “تو باید به حرف من گوش می‌دادی”، “عاقبت حرکتی مخالف جریان آب همین است دیگر” و …

آن افراد را نادیده بگیرید. منکرها را نادیده بگیرید. منفی‌ها را نادیده بگیرید. داشتن یک زندگی که همیشه کاملاً ایمن است، واقعاً زندگی کردن نیست.

راه شماره ۲ بازیابی پس از شکست – درک کنید که شکست خوردن اشکالی ندارد

یکی از بهترین راه‌ها برای بازیابی از شکست، درک این موضوع است که شکست خوردن کاملاً خوب است. اگر بخواهید هر یک از تعدادی جستجو را در وب انجام دهید، داستان‌های بی‌شماری در مورد شکست از سوی موفق‌ترین افراد جهان پیدا خواهید کرد.

اشکالی ندارد که شکست بخورید. اما خوب نیست که تسلیم شوید.

حتی اگر شکست خوردید و آن شکست بسیار دردناک بود، خوب نیست تسلیم شوید. اگر مجبورید بارها و بارها به شکست ادامه دهید. این کار را تا زمانی که موفق شوید ادامه دهید. وقتی به موفقیت برسید طعم بسیار شیرین‌تری خواهد داشت.

هل دادن به جلو و تسلیم نشدن احتمالاً یکی از بهترین راه‌ها برای بازیابی پس از شکست است. به یاد داشته باشید، این شکست واقعی نیست مگر اینکه آن را کنار بگذارید و برای همیشه از صمیم قلب تسلیم شوید.

ره شماره ۳ بازیابی پس از شکست – بپذیرید که شکست خوردن اشکالی ندارد

اگرچه شکست برای ما نمادی از درد است، و ما برای دوری از درد بیشتر از کسب لذت اقدام خواهیم کرد، اما باید بدانیم که شکست خوردن اشکالی ندارد. وقتی متوجه اهمیت شکست در زندگی موفق‌ترین افراد شویم، رسیدن به این درک بسیار آسان‌تر است.

شکست شما را به سفری می‌برد که شاید نخواهید ادامه دهید. اما، واقعیت وضعیت این است که آن سفرها به شما کمک می‌کند تا به فرد بهتری تبدیل شوید.

بازیابی پس از شکست با دانش و تجربه آن شکست بسیار آسان‌تر می‌شود. و به سادگی هیچ راهی در زندگی بدون شکست وجود ندارد. پس بعد از اینکه درک کردید شکست خوردن اشکالی ندارد، حال نوبت این است که یک قدم پا فراتر گذاشته و از جان و دل نیز این را پذیرفته و قبول کنید.

راه شماره ۴ بازیابی پس از شکست – از شکست به عنوان اهرم استفاده کنید

اگر در زندگی شکست خورده‌اید، می‌توانید از آن به‌عنوان اهرمی نه تنها برای بهبودی و راهیی از آن، بلکه برای کمک به پیشبرد شما در آینده استفاده کنید. شکست می‌تواند بستری عالی برای رشد باشد که به سادگی بی بدیل است.

برای استفاده از شکست‌های خود، باید آنها را در ذهن خود روشن کنید. بنویسید در چه چیزی شکست خوردید و چرا شکست خوردید. آیا در گذشته به اندازه کافی برای اهداف خود معنای عمیقی داشته‌اید؟ چه کاری می‌توانستید متفاوت انجام دهید؟

وقتی با شکست‌ها در آینده مواجه شدید، چگونه با آن‌ها مقابله می‌کنید؟ چگونه از گذشته یاد خواهید گرفت تا به شکل‌گیری آینده‌ای بزرگ‌تر و روشن‌تر کمک کنید؟

تا زمانی که تسلیم نشوید، شکست پایان راه نیست. اگر هنوز به اهداف خود ایمان دارید، می‌توانید از شکست به عنوان اهرمی برای عبور از محدودیت‌های قدیمی گذشته خود استفاده کنید.

راه شماره ۵ بازیابی پس از شکست – اهداف خود را بازبینی کنید

آیا در گذشته اهداف مشخص و روشنی داشته‌اید؟ آیا اهداف را هوشمندانه تعیین کرده‌اید؟ اهداف گذشته خود را مجدداً مرور کنید و ببینید که چقدر با اهداف خود شفاف بوده‌اید. آیا آنها دقیق و مطمئن بوده‌اند؟ آیا آنها را در ذهن خود مجسم کرده‌اید؟

گاهی اوقات، شکست ناشی از عدم تعیین اهداف به درستی است. نه تنها باید اهداف را به درستی تعیین کنیم، بلکه باید آنها را به صورت ماهانه، هفتگی و روزانه پیگیری و تجزیه و تحلیل کنیم.

برای رهایی از شکست، اهداف خود را دوباره مرور کنید و آنها را دوباره تعریف کنید. زمان لازم را برای تجزیه و تحلیل و تنظیم در صورت لزوم صرف کنید.

راه شماره ۶ بازیابی پس از شکست – یک برنامه اقدام عظیم ایجاد کنید

آیا می‌خواهید پس از شکست خود را بازیابی کنید؟ یک برنامه اقدام عظیم ایجاد کنید. اهداف خود را در نظر بگیرید و برای چگونگی دستیابی به آنها برنامه‌ریزی کنید. دفعه بعد که سر خود را بالا بردید، در مواجهه با شکست چه خواهید کرد؟

زمانی که ما یک برنامه اقدام گسترده داریم، روشی سیستماتیک برای دستیابی به اهدافی داریم که برای خود تعیین کرده‌ایم. هنگامی که به این درک رسیدیم که دستیابی به این اهداف ساده نخواهد بود، می‌توانیم با یک چارچوب ذهنی بلندمدت به مسائل نزدیک شویم.

یک برنامه اقدام محکم تنظیم کنید که به شما کمک می‌کند از موانع زندگی عبور کنید و ببینید که به آرامی اما مطمئناً از هر گونه عقب‌گرد، ناراحتی یا شکست بهبود می‌یابند.

 

تهیه و تنظیم:آکادمی دُر دانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0