هوش اجتماعی و راهکارهایی برای تقویت آن

دسته بندی :دُرسا, رشد فردی ۱۴ مهر ۱۴۰۲ coaching-1 91
هوش اجتماعی و راهکارهایی برای تقویت آن

هوش اجتماعی و راهکارهایی برای تقویت آن

 یکی از شاخه های مهم هوش است که در سال های گذشته محققان زیادی بر روی آن تحقیقات زیادی انجام داده اند.

هوش اجتماعی به زبان ساده یعنی بتوانیم ارتباط موثری با دیگران برقرار کنیم و آن را حفظ کرده و گسترش دهیم؛ هوش اجتماعی به معنای باهوش بودن در ارتباطات است.

به عبارات دیگر هوش اجتماعی به معنی توانایی کنار آمدن با اجتماع (مردم و عموم جامعه) و برقراری ارتباط موثر با آنان است.

افرادی که هوش اجتماعی بالایی دارند بهتر می توانند با مردم ارتباط برقرار کنند. مردم را بهتر درک کرده و نیاز آن ها را تشخیص دهند.

این افراد بهتر می توانند اعتماد مردم را جلب کنند و توانایی رهبری بالایی دارند

یاد بگیرید انتقادپذیر باشید

 

افراد با ضریب هوشی اجتماعی بالا می‌توانند راحت‌تر انتقاد دیگران را بپذیرند. ناتوانی در پذیرفتن انتقاد اغلب از عزت نفس پایین و احساس کم‌ارزشی ناشی می‌شود. فرض کنید نسبت به خودتان احساس بدی دارید. در نتیجه، وقتی کسی به شما می‌گوید که کار اشتباهی انجام داده‌اید، حرف او اعتقاد اصلی شما را تایید می‌کند. بنابراین ممکن است از لحاظ روانی تحت تنش قرار بگیرید و احساس طرد شدن کنید.

 

 

برای این‌که مهارت انتقادپذیری را در خود تقویت کنید، سوالات زیر را از خود بپرسید:

 

*آیا این شخص سعی دارد به من کمک کند؟

*چگونه می‌‌توانم از این انتقاد در جهت بهتر شدن خودم استفاده کنم؟

 

البته، غیرممکن است که به طور کامل بدانیم آیا دیگران می‌‌خواهند به شما کمک کنند یا بهتان صدمه بزنند. گفته می‌شود، بیشتر مردم سعی نمی‌کنند زندگی شما را خراب کنند. اگر بتوانید باور کنید مردم می‌خواهند از شما حمایت کنند، برای پذیرش انتقاد آنها احساس آمادگی بیشتری خواهید کرد.

 

مرحله بعدی نیاز به اقدام متقابل دارد. هر چند شما مجبور نیستید کاری انجام دهید اما اگر با انتقاد طرف مقابل موافق هستید، دست به کار شوید و یک استراتژی موثر به کار بگیرید. این استراتژی ممکن است شامل چند مرحله باشد، از جمله:

 

*فهرست کردن همه کارهایی که می‌خواهید در آن‌ها تغییر ایجاد کنید.
*جمع‌آوری فهرستی از همه رفتارهایی که می‌خواهید برای افزایش عزت نفستان در پیش بگیرید.

 

 

 مهارت گوش کردن را کسب کنید

 

بسیاری از مردم تصور می‌‌کنند که کسب مهارت در صحبت کردن، کلید اصلی هوش اجتماعی است. ولی واقعیت این است که هنر گوش دادن اغلب منجر به ایجاد ارتباط عمیق‌تر و آگاهی اجتماعی بالاتر می‌شود.

حتما بخوانید  بررسی چگونگی تاثیر انواع رنگ‌ها بر مغز و روحیه و روان انسان

 

گوش دادن صحیح به معنای توجه کامل به طرف مقابل هنگام صحبت کردن است. یعنی باید تا حد ممکن سعی کنید که از پرت شدن حواستان در طول گوش دادن به مکالمه خودداری کنید. برای این کار نهایت تلاشتان را بکنید که ارتباط چشمی‌تان را با طرف مقابل قطع نکنید، بین مکالمه نپرید و وقفه ایجاد نکنید.

 

همچنین سوال‌هایی بپرسید که بحث برایتان روشن‌تر شود. می‌توانید از تجربه‌های شخصی‌ خودتان در حین مکالمه هم صحبت کنید.

 

 

مثبت باشید

 

انرژی منفی می‌تواند دیگران را از شما دور کند. هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد با کسی در تماس باشد که مدام در حال گله و شکایت از زندگی، کار، درس و … است. از طرفی با مثبت بودن می‌توانید به صورت ناخودآگاه روی بخش‌های مثبت زندگی تمرکز می‌کنید. برای تقویت روحیه مثبت بودن، استفاده از کلمه‌ها و عبارت‌های مثبت درباره خودتان را بیشتر کنید. از خود انتقادهای کوبنده نکنید و افکار منفی را به چالش بکشید.

 

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که از خود قدردانی می‌کنند، شادتر و سالم‌تر هستند. همچنین از روابط خود لذت بیشتری می‌برند. یک تمرین عالی، نوشتن اتفاقات و لحظات مثبت زندگی است. مدیتیشن هم یک راه عالی برای حفظ آرامش و تمرکز بر افکار مثبت است. انجام حرکات مدیتیشن می‌تواند استرس، تحریک‌پذیری و افسردگی را از شما، دور و در نتیجه به تقویت روابط شما کمک کند.

 

همدلی را در خود تقویت کنید

 

تقویت روحیه همدلی به شما کمک می‌کند تا دیگران را بهتر و بیشتر درک کنید. همچنین کمک می‌کند تا نسبت به کسانی که ممکن است با شما متفاوت باشند، دلسوزتر و با مدارای بیشتر رفتار کنید. همدلی به معنی قرار دادن خودتان در جای دیگران است و تصور این‌که اگر جای طرف مقابل بودید، چه حسی را تجربه می‌کردید. همین تصور این امکان را مهیا می‌کند که دیگران را درک کرده و روابط معنادارتری را ایجاد کنید.

 

 

درباره فرهنگ‌ها و روش‌های مختلف زندگی اطلاعات خود را افزایش دهید

 

اگرچه این کار یک مهارت اجتماعی مستقیم نیست، اما می‌تواند به طور ناخواسته نحوه ارتباط‌تان با دیگران و متقابلا هوش اجتماعی را تقویت کند. برای این کار باید کنجکاو باشید که دیگران چه چیزی می‌‌توانند ارائه دهند. کتاب بخوانید، فیلم‌های مربوط به فرهنگ‌‌های مختلف را تماشا کنید و به نقاط مختلف دنیا سفر کنید.

 

 

 به دیدگاه طرف مقابل فکر کنید

 

زمانی که احساس می‌کنید به یک موضوع خاص اعتقاد راسخ دارید، از زاویه مخالف به مساله نگاه کنید. مثلا اگر گیاهخوار سرسخت هستید، سبک زندگی شخصی را در نظر بگیرید که از خوردن گوشت لذت می‌برد. در یک کلام، عادت کنید که به جای قضاوت کردن به کنجکاوی بیشتر روی بیاورید.

 

 

در هنگام قضاوت به خودتان هشدار بدهید

 

ما دیگران را قضاوت می‌کنیم، اغلب بدون اینکه متوجه باشیم. این قضاوت‌ها می‌توانند توانایی همدلی با دیگران را از بین ببرند. به محض این که متوجه قضاوت‌ کردنتان شدید، به خودتان تذکر بدهید و دست از این کار بکشید.

 

 

احساس ناراحتی دیگران را درک کنید

 

یادگیری زبان بدن بسیار مهم است. بیشتر گفت‌وگوهای ما ریشه در نشانه‌های غیرکلامی دارد. وقتی کسی بدن خود را منقبض می‌کند با سر خودش را از شما دور نگه می‌دارد، مدام موقع حرف زدن شما، در حال تکان خوردن است یعنی باید بحث را طور دیگری پیش ببرید. اگر از کلمات خشن استفاده می‌کنید، سریعا این کار را متوقف یا مکالمه را کوتاه‌ کنید.

 

حتی می‌توانید به بهانه دستشویی رفتن یا صحبت با تلفن، از طرف اجازه بگیرید تا فرد مقابل فرصت داشته باشد خودش را بازیابی کند.

 

 

 در حین گفت‌وگو خود‌تان را کنترل کنید

 

افراد با هوش اجتماعی بالا در هنگام صحبت کردن، به جزییات زیادی توجه می‌کنند. برای این کار شما هم سعی کنید موارد زیر را رعایت کنید:

*تمام مدت صحبت نکنید.
*صحبت افراد را در حضور دیگران تصحیح نکنید.
*در مورد موضوع‌‌های ناراحت‌کننده صحبت نکنید.
*در مورد دیگران نظر ندهید.
*نظر خود را به نظر دیگران تحمیل نکنید.

حتما بخوانید  روانشناسی از روی فرم صورت که شخصیت شما را فاش می کند

 

 

شوخ طبع بودن را یاد بگیرید

 

مردم دوست دارند در کنار افرادی باشند که بتوانند آنها را بخندانند. شوخ طبعی، ذهنی است، به این معنی که آنچه برای یک فرد کار می‌کند ممکن است برای شخص دیگری کارساز نباشد. اگر بتوانید این مهارت را پرورش دهید، راهی عالی برای تقویت هوش اجتماعی است.

 

 

 فواید صحبت درباره اتفاقات جزئی و کم‌اهمیت را درک کنید

 

بسیاری از مردم صحبت درباره اتفاقات جزئی را بی‌اهمیت یا غیر صادقانه می‌دانند. با این حال، افراد دارای هوش اجتماعی بالا می‌دانند که این نوع مکالمه‌ها اگر به صورت موثر انجام شود، راهی مناسب برای ایجاد ارتباط با دیگران است.

 

این گفت‌وگوها به طور موقت می‌تواند دو نفر را به طور موقت با یک تجربه مشترک به هم پیوند دهد. برای این کار با یک تعریف واقعی از طرف مقابل شروع کنید و مکالمه را با سوال ادامه دهید. مثلا بگویید چه کفش‌هایی شیک و زیبایی داری. از کجا آن‌ها را خریده‌ای؟

 

مکالمه‌های جزئی را می‌توانید با افراد زیادی تمرین کنید، از فروشنده گرفته تا افرادی که برای چند لحظه کوتاه با آن‌ها ملاقات می‌کنید مثل مسافران تاکسی یا کسانی که در صف خرید فروشگاه ایستاده‌اند، همه می‌توانند برای تمرین شروع و ادامه گفت‌وگوهای کوتاه و جزئی به شما کمک کنند.

 

 

برای تایید شدن از سمت دیگران تلاش نکنید

 

مهم نیست چقدر از نظر اجتماعی باهوش هستید، فراموش نکنید که نمی‌توانید همه را راضی نگه دارید. این یکی از واقعیت‌های زندگی است که باید به خاطر بسپارید. وقتی برای تأیید اعتبار خود به افراد دیگر وابسته هستید، ممکن است ناامیدتر شوید و احساس ناامنی بیشتری کنید.

 

تقلا برای مورد تایید قرار گرفتن می‌تواند اعتبار شما را در مقابل دیگران کم کند! البته، این بدان معنا نیست که شما نباید به نظر دیگران در مورد خودتان اهمیت بدهید. همه ما باید تا حدودی تلاش کنیم مهربان و دوست داشتنی باشیم. با این اوصاف، داشتن عزت نفس کافی برای دوست داشتن خودمان مهم‌تر است؛ صرفنظر از نظر دیگران.

 

تهیه و تنظیم : آکادمی دُر دانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0