مهارت های پایه برای ورود به بازارکار

دسته بندی :بدون دسته بندی ۱۱ آذر ۱۴۰۲ coaching-1 313
مهارت های پایه برای ورود به بازارکار

مهارت های پایه برای ورود به بازارکار

تعریف مهارت چیست؟

ابتدا باید تعریفی از مهارت داشته باشیم تا بتوانیم به این بپردازیم که چه مهارت هایی مورد نیاز بازار کار است. میتوان گفت تخصص و توانایی در یک زمینه خاص را مهارت نام گذاری کنیم ، که این مهارت ها را میتوانید با دیدن فایل و فیلم آموزشی ، خواندن کتاب و…. بدست آورید و یا اینکه بعضی مهارت ها ذاتی هستند و فقط نیاز به پرورش دادن این مهارت های ذاتی است. اما موضوع بحث ما مهارت های مورد نیاز بازار کار است و یادگیری این مهارت ها هم برای افراد جویای کار و هم برای افرادی که مشغول کار هستند بسیار مهم است.

مهارت سخت و مهارت نرم چیست؟ ارتباطشان به مهارت های مورد نیاز بازار کار

مهارت سخت به مهارتی گفته میشود که با آموزش یاد خواهید گرفت و اکتسابی است و میتوانید میزان مهارت خود را اندازه بگیرید به طور مثال شما تصمیم میگیرید یک برنامه نویس حرفه ای شوید شما با آموزش و مطالعه میتوانید این مهارت را بدست آورید و حین آموزش و یادگیری با مشارکت در پروژه های عملی میتوانید سطح مهارت خود را اندازه بگیرید، میتوان گفت برای پیدا کردن شغل و کسب درآمد باید سطح مهارت سخت خود را بهبود دهید و مهم ترین مهارت بازار کار است.
مهارت نرم به مهارتی گفته میشود که قابل مشاهده و ملموس نیست اما قابل یادگیری و آموزش است مانند مهارت فنون مذاکره ، رهبری ، کار گروهی ، شبکه سازی و….. اما نمیتوان سطح مهارت نرم در محیط کاری را دقیق اندازه گیری کرد و یا اینکه در مصاحبه شغلی با افراد مختلف میزان و سطح مهارت نرم افراد متقاضی را اندازه گیری گرد .
شاید بتوان گفت برای مهارت های مورد نیاز بازار کار ابتدا باید مهارت سخت را فراگرفت اما برای اینکه در محیط های کاری و ارتیاط با دیگران و مهم تر از همه برای پیشرفت شغلی موفق باشید و رشد کنید باید میزان مهارت های نرم خود را افزایش دهید.

 • روابط عمومی اولین مهارت شغلی

توانایی برقراری ارتباط با دیگران یکی از اصلی‌ترین مهارت‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا شغلی مناسب برای خود مهیا کنید. کسانی که از اعتماد به نفس و ارتباط کلامی بالایی برخوردار هستند، راحت‌تر می‌توانند از فرصت‌های پیش رو بهره مند گردند.

 • تسلط به چند مهارت پایه کامپیوتری

در هر شغلی که نگاه می کنید، رد پایی از کامپیوتر در آن وجود دارد. پس کافی است با کسب چند مهارت ساده، راهی برای ورود به کار برای خود باز کنید. برای شروع، کار با نرم افزارهایی مثل آفیس (وورد و اکسل) را یاد بگیرید.

 • آمادگی برای کار تیمی

در بسیاری از مشاغل، کار تیمی شرط اول برای موفقیت محسوب می‌شود. پس بهتر است این مهارت را در خود تقویت کنید. کار تیمی نیاز به روحیه‌ای جمع محور دارد.

 • مدیریت خود

برنامه ریزی، اولویت بندی، نظم در انجام وظایف و… از جمله کارهایی است که باید برای پیشبرد سریع و موفقیت در کارهایتان انجام دهید.

 • تفکر انتقادی و خلاق بودن

تفکر انتقادی به توانایی شما در تحلیل و ارزیابی یک موضوع از ابعاد مختلف گفته می‌شود

 • مهارت شغلی

سرعت پیشرفت علوم و فناوری‌های تازه به حدی است که اگر می‌خواهید در کار خود همیشه جزء بهترین‌ها باشید، باید همیشه مهارت های شغلی مرتبط را فراگرفته و همگام با این تغییرات شما نیز تغییر کنید.

 • مهارت کار با اینترنت

در استفاده از اینترنت باید شما بتوانید به راحتی با گوگل کار کنید این راحتی صرف سرچ ساده در گوگل نیست شما باید با اصول جست و جو گوگل آشنا باشید تا بتوانید مواردی که میخواهید را براحتی در دنیای وسیع گوگل پیدا کنید و همچنین مهرات های دیگه مانند کار با سرویس های ایمیلی که یک نیاز برای ارتباط با افراد و متخصصین حوزه ای دیگر است.

 • مهارت کار با ویندوز

یکی از مهارت های زیر مجموعه ICDL مهارت کار با ویندوز یا یک سیستم عامل دیگر مانند مک است که شما باید تسلط نسبی با کاربرد های ابتدایی این سیستم عامل ها داشته باشید.

 • زبان یک مهارت مورد نیاز بازار کار

امروزه دانش و مهارت یک زبان خارجی به خصوص زبان انگلیسی یکی از نیاز های اساسی بازار کار است که شما با تسلط به یک زبان میتواند در محیط کار خود موفق شوید به طور مثال برای ارتباط برقرار کردن با افراد دیگر کشور ها برای پیشرفت کسب و کار یا زمینه تخصصی کاری و یا اینکه برای اینکه در یک زمینه تخصص پیدا کنید لازم باشد به منابع خارجی رجوع کنید تا مهارتی را یاد بگیرید و با کسب این مهارت یک ویژگی وتفاوت نسبت به بقیه ایجاد کنید ، شما باید حداقل بتوانید یک متن انگلیسی را درک کنید و اینکه به مشکل برخورد در مراجع و سایت های خارجی بتوانید راه حل مشکل خود را پیدا کنید

تهیه و تنظیم : آکادمی دُردانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0