معرفی انواع دانشگاه ایران

معرفی انواع دانشگاه ایران

شناخت دانشگاه ها در ایران  و تفکیک آن ها به شما کمک میکند ، در این مقاله آموزشی همراه ما باشید .

دانشگاه دولتی

دانشگاه سراسری و دولتی مجموعه دانشگاهی وابسته به وزارت علوم و تحقیقات و فناوری است که هزینه آن توسط دولت پرداخت میشود . در سال های اخیر دانشگاه اقدام به برگزاری دوره های شبانه یا نوبت دوم برای دانشجویان کرده است و تحصیل در این دانشگاه را به دو بخش روزانه و شبانه تقسیم نموده است . تحصیل در دوره روزانه بدون پرداخت هزینه است ، اما تحصیل در نوبت دوم با پرداخت هزینه اندکی برای دانشجویان است .

دانشگاه غیرانتفاعی

موسسه های غیرانتفاعی ، مراکزی هستند که از بودجه ی غیردولتی استفاده میکنند و به صورت مستقل زیر نظر هیئت امنای موسسه اداره میگردند . در این مراکز ، تحصیل رایگان نیست و همراه با اخذ شهریه بالا بوده و دانشجویان از طریق آزمون های سراسری سازمان سنجش آموزش کشور پذیرش میشوند . همچنین به دلیل مستقل بودن این دانشگاه ها از بخش دولتی ، دارای سطح علمی پایینی نسبت به بقیه مراکز آموزشی هستند .

دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه آزاد اسلامی ، دانشگاهی غیر دولتی است که کار خود را در سال 1361 با نخستین واحد دانشگاهی یعنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی آغاز کرد . این دانشگاه در قبال هزینه هایی که از دانشجویان دریافت میکند به صورت اختصاصی اداره میشود . دانشجویان این دانشگاه برای ورود به این مراکز علمی نیاز چندانی به پایه ی قوی یا تلاش و مشقت فراوان برای کسب نتیجه عالی در کنکور را ندارند و میتوانند با هر سطح علمی در این دانشگاه به تحصیل بپردازند .

دانشگاه پیام نور

در ایران سیستم آموزش از راه دور با عنوان دانشگاه پیام نور شناخته میشود . دانشگاه های پیام نور نیز از جمله دانشگاه های دولتی هستند و زیر نظر وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری فعالیت میکنند . در این دانشگاه ها دانشجویان میتوانند در دروس تئوری و بدون حضور در کلاس و با حضور در امتحانات آخر ترم واحد های درسی خود را بگذرانند . آموزش در این دانشگاه ها هزینه کمتری در مقایسه با دانشگاه آزاد و غیرانتفاعی دارد .

پردیس خودگردان

دانشگاه های پردیس خودگران یا بین الملل در سال های گذشته برای جذب دانشجو از خارج از کشور تاسیس شدند، اما موفق به این کار نشدند و امروزه با پذیرش دانشجو در قبال اخذ شهریه مشغول به کار هستند . این دانشگاه ها هزینه های خود را از دانشجویان دریافت میکنند و مستقل از بخش دولتی هستند . تنها تفاوت این دانشگاه ها با دانشگاه های سراسری شهریه آن است که از شهریه بخش نوبت دوم یا همان شبانه بالاتر است .

جواد دلاوری

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0