مدیریت زمان در کنکور

دسته بندی :دُرسا, رشد کنکوری ۱۹ تیر ۱۴۰۲ coaching-1 63
مدیریت زمان در کنکور

مدیریت زمان در کنکور

یکی از مهم‌ترین تکنیک‌هایی که داوطلبان باید قبل از کنکور سراسری با آن آشنا شوند، روش مدیریت زمان در کنکور است. اکثر داوطلبان در کنکور سراسری با مشکل تقسیم زمان در کنکور مواجه هستند. این بدین معنی است که آن‌ها جواب سوال را می‌دانند و بر مفاهیم تسلط کافی دارند، اما به دلیل کمبود زمان در کنکور نمی‌توانند به سوالات پاسخ دهند. داوطلبان باید قبل از کنکور سراسری با روش‌های مدیریت زمان آشنایی کامل داشته باشند تا در کنکور دچار مشکل نشوند.

اگر با داوطلبان کنکور صحبتی داشته باشید اکثر آن‌ها جملاتی مانند “زمان کمی در کنکور داشتم”، “وقت کافی برای پاسخگویی به سوالات نداشتم” و … مواجه می‌شوید. اگر شما می‌خواهید مانند این داوطلبان نباشید و وقت کافی برای پاسخ به سوالات داشته باشید باید برنامه‌ریزی و مدیریت زمان در کنکور را به خوبی انجام دهید.

 

مدیریت زمان چیست؟

موفقیت در کنکور فقط با آموزه های علمی میسر نیست. داوطلبان زیادی هستند که با وجود داشتن اطلاعات علمی بسیار بالا، به دلیل عدم مدیریت زمان در جلسه کنکور و آزمون های مشابه، فرصت نمی کنند به همه سوال‌ ها پاسخ دهند. در واقع کسب رتبه های برتر در آزمون کنکور سراسری، فقط با داشتن اطلاعات علمی میسر نیست، زیرکی و استفاده درست از زمان نیز نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد. مدیریت زمان و تست های زمان دار، 2 عاملی هستند که در موفقیت کنکور تاثیر بسزایی دارند که هدف از انجام این فعالیت قدرت تنظیم و مدیریت زمان و افزایس سرعت در پاسخگویی است. در واقع مدیریت زمان در کنکور، رفتار ها و تکنیک هایی در جلسه آزمون هستند تا بتوان بهترین عملکرد رو در آزمون داشت و بهترین نتیجه رو از آزمون مورد نظر گرفت. با تمرین تست زنی می‌ توان توانایی مدیریت زمان را افزایش داد و به دانش آموزان توصیه می شود، با انجام و تمرین تکنیک های مدیریت زمان در آزمون های آزمایشی معتبر ، برای کنکور آمادگی بیشتری کسب کنند و بهترین نتایج را بگیرند.

 

مدت زمان پاسخ‌دهی به سوالات را تخمین بزنید

بودجه‌بندی زمان برای هر بخش یا هر سوال کنکور را جدی بگیرید. در ابتدای آزمون ۱ یا ۲ دقیقه به خود فرصت دهید و آزمون را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و تصمیم بگیرید که به هر بخش چقدر زمان اختصاص می‌دهید. برنامه خود را بر اساس مدت زمانی که برای پاسخ‌دادن به سوالات طول می‌کشد، تنظیم کنید. همچنین فراموش نکنید که در پایان آزمون، چند دقیقه را برای مرور جواب‌های خود درنظر بگیرید.

 

 از روش تخمین زمان در کنکور استفاده کنید

یکی دیگر از تکنیک های مدیریت زمان در کنکور، روش زمان‌های نقصانی است. داوطلبان با توجه به این تکنیک برای هر درس زمان کمتری اختصاص می‌دهند. به عنوان مثال زمان پاسخگویی به سوالات دفترچه عمومی 75 دقیقه است. شما باید برای هر درس عمومی 15 دقیقه برای پاسخگویی در نظر داشته باشید. اگر داوطلبان بتوانند برای هر درس عمومی 15 دقیقه زمان اختصاص دهند، 15 دقیقه زمان اضافی برای دفترچه عمومی خواهند داشت. این بدین معنی است که داوطلبان 15 دقیقه زمان دارند تا سوالات را مرور کرده و بررسی کنند.

داوطلبان برای دروس تخصصی نیز می‌توانند از روش زمان‌های نقصانی استفاده کنند. به عنوان مثال داوطلبان در کنکور تجربی برای پاسخگویی به سوالات درس‌های زیست، ریاضی، زمین شناسی، فیزیک و شیمی در دفترچه تخصصی 175 دقیقه زمان دارند. با توجه به این روش داوطلبان باید برای هر درس 30 دقیقه زمان داشته باشند تا به سوالات پاسخ دهند. با استفاده از این روش داوطلبان پس از پاسخگویی به سوالات به اندازه کافی زمان اضافی دارند تا سوالات را مرور کنند.

 

 در طول آزمون، مراقب زمان باشید

برای سوالات مختلف، بیشتر از آن‌چه که برنامه‌ریزی کرده‌اید، زمان صرف نکنید. شاید وسوسه‌انگیز باشد که چند دقیقه بیشتر برای حل یک معادله ریاضی، فیزیک یا شیمی وقت بگذارید، اما به‌یاد داشته‌باشید که انجام این کار، زمان شما را برای پاسخ‌دهی به سوالات دیگر کوتاه می‌کند. در عوض، اگر ۲ دقیقه برای پاسخ‌دادن به یک سوال درنظر گرفته‌اید، به محض این‌که این زمان تمام شد، سراغ سوال بعدی بروید.

اگر در پایان کنکور، زمانی برایتان باقی ماند یا توانستید به سوالات، سریع‌تر از آن‌چه برنامه‌ریزی کرده‌ بودید، پاسخ دهید، می‌توانید به عقب برگردید و کمی بیشتر روی سوالاتی که نیمه‌کاره رهایشان کرده‌اید، کار کنید. اگر متوجه شدید که از زمان برنامه‌ریزی‌شده خود عقب مانده‌اید، روی سؤالاتی تمرکز کنید که می‌دانید می‌توانید به آن‌ها پاسخ دهید.

 

 

برای مدیریت زمان سر جلسه کنکور، در ابتدا تمام سوالات را بخوانید

۱ تا ۲ دقیقه به خود فرصت دهید، تا کل سوالات کنکور را مرور کنید. به‌این ترتیب، متوجه خواهید شد که قرار است با چه سوالاتی روبه‌رو شوید. قبل از این‌که شروع به پاسخ‌گویی کنید، تعداد سؤالات و انواع سؤالاتی که باید به آن‌ها پاسخ دهید را مورد بررسی قرار دهید.

در حین انجام این کار، به سوالاتی توجه کنید که مطمئن هستید می‌توانید به آن‌ها پاسخ دهید. حتی ممکن است بخواهید علامتی در کنار آن‌ها بگذارید تا بتوانید راحت‌تر پیدایشان کنید.

 اول به سوالات ساده پاسخ دهید

با سوالاتی شروع کنید که به پاسخ‌دهی صحیح آن‌ها اطمینان بیشتری دارید. شروع کردن با بخشی از آزمون که احساس می‌کنید، به‌خوبی می‌توانید به سوالات آن بخش پاسخ دهید، اقدامی هوشمندانه در مدیریت زمان در کنکور است. این اقدام نه‌تنها اعتمادبه‌نفس شما را افزایش می‌دهد، بلکه به احتمال زیاد می‌توانید به سؤالات این بخش سریع‌تر پاسخ دهید و برای بخشی که ممکن است وقت‌گیرتر باشد، زمان بیشتری داشته‌باشید.

اگر با سوالات سخت شروع کنید، ممکن است وقت کم بیاورید. همچنین این امکان وجود دارد که زمان کافی برای پاسخ‌دهی به سوالات راحت را از دست بدهید.

 برگردید و روی سوالات سخت کار کنید

وقتی که جواب‌دادن به سوالات آسان و راحت تمام شد، اکنون وقت آن رسیده است که به‌سراغ سوالات سخت و دشوار بروید. به‌یاد داشته‌باشید که برای پاسخ‌دادن به این سوالات نیز باید مدیریت زمان در کنکور را جدی بگیرید. اگر در مورد یک سوال به این نتیجه رسیده‌اید که برای شما قابل حل نیست، آن را رها کنید و سراغ سؤال بعدی بروید. در پایان آزمون، اگر هنوز وقت داشتید، برای سوالات سختی که می‌دانید، می‌توانید از عهده پاسخ‌دهی به آن‌ها بربیایید، وقت بگذارید.

برای این‌که سوالات دشوار را از سوالات ساده و راحت تفکیک کنید، بهتر است هر دسته از آن‌ها را با یک نشانه خاص، علامت‌گذاری کنید. همچنین سوالات دشوار را نیز می‌توانید به دسته‌های مختلف تقسیم و علامت‌گذاری کنید.

از هر زمان اضافی برای بررسی پاسخ های خود استفاده کنید.

جواب‌های خود را دوباره مورد بررسی قرار دهید و سعی کنید به سوالاتی که باقی مانده‌اند، پاسخ دهید. به‌جای این‌که جلسه آزمون را قبل از پایان زمان آن ترک کنید، بهتر است از زمان اضافی برای بررسی جواب‌های خود بهره ببرید. هر سوال سخت را دوباره بررسی کنید، زیرا احتمال بروز اشتباه در جواب‌دادن به این سوالات بیشتر است.

برای آمادگی در مدیریت زمان در کنکور، در آزمون‌های آزمایشی شرکت کنید

این کار می‌تواند، آمادگی شما را برای مدیریت زمان در کنکور به‌میزان زیادی افزایش دهد. شرکت در آزمون‌های آزمایشی موجب می‌شود که در فضای شبیه‌سازی‌شده کنکور قرار بگیرید و بتوانید خود را به‌طور جدی محک بزنید.

حتی می‌توانید این‌کار را در خانه نیز انجام دهید. دفترچه‌های کنکور سال‌های قبل یا آزمون‌هایی که برای این منظور طراحی شده‌اند را تهیه کنید. طبق مدت زمانی که برای کنکور اصلی دارید، وقت خود را تنظیم کنید و به سوالات پاسخ دهید. هرچه بیشتر خود را در معرض آزمون‌های آزمایشی قرار دهید، با تسلط بیشتری می‌توانید وقت خود را مدیریت کنید.

 

تهیه و تنظیم : آکادمی دُردانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0