مثبت اندیشی و راه های افزایش آن

دسته بندی :دُرسا, رشد فردی ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ coaching-1 133
مثبت اندیشی و راه های افزایش آن

مثبت اندیشی و راه های افزایش آن

تاثیر افکار مثبت بر زندگی

بر اساس نتیجه تحقیقات به دست آمده، آموزش و آگاهی ذهن، تاثیر بسیار قوی و معناداری بر سطح کیفیت زندگی افراد و نیز شادی و موفقیت آن ها دارد، ولی در حال حاضر، جامعه ی بشریت با شدت و هدت هر چه تمام تر و صرف هزینه های بسیار و منابع متعدد، تلاش های فراوانی در این زمینه کرده است اما، هنوز که هنوز است، نتوانسته است به اطلاعات دقیق و روشنی از ذهن آدمی برسد.

نگاه مثبت و مدیریت صحیح بر ذهن، فرصت تجزیه و تحلیل بهتر مسائل را به انسان می دهد و در سایه ی چنین نگرشی است که انسان می تواند برای مشکلات و رنج های خود، تصمیم گیری مناسبی داشته باشد و به آن معنا دهد و در نتیجه تمام مصائب، دردها و الامش ارام و قرار گیرد، چرا که نگرش منفی در ذهن، نه تنها در اثنای امور ناخوشایند شخص، تخفیف تالماتی را به همراه نخواهد داشت بلکه ناخواسته ذهن او را در مسیر همان رنج ها و بیماری ها قرار خواهد داد تا این چرخه ی دلهره و نا امیدی، همچنان در عمق وجود و اعماق ذهنش تکوین یابد و وی را از داشتن هر نوع بینش و قدرت عقلانی باز دارد.

راه های افزایش افکار مثبت در زندگی

 گفت‌ و گوهای درونی منفی را حذف کنید

اولین قدم آگاهی است. اگر از ماهیت ذهنتان آگاه نباشید، ایجاد تغییرات مثبت ذهنی برای نهادینه کردن تفکر مثبت بسیار دشوار خواهد بود. به‌طور معمول افکار منفی، لایه‌های عمیقی از درد و خشم را در شما ایجاد می‌کند. در صورتی‌ که نسبت به آن ها آگاهی پیدا کنید، می‌ توانید به‌راحتی با آن ها مقابله کنید.

بی‌ شک اگر خودگویی شما طی زمان‌ های طولانی ایجاد شده باشد، تغییر و ایجاد افکار مثبت هم نیازمند زمان و تمرین بیشتری خواهد بود. این خودگویی‌ ها طی سال‌ های زیادی به علت‌ های مختلف به‌وجود آمده‌ اند.

یکی از خود گویی‌ های متداول، گفتن جمله‌ ی «من نمی‌توانم» است.

زمانی که به خودتان می‌ گویید «من نمی‌توانم» یا «این کار خیلی سخت است»، ذهن شما برای انجام آن کار مقاومت می‌ کند و به این ترتیب رسیدن به هدف برای‌ تان دشوار خواهد بود. برای حل این مشکل، هر بار که به خودتان می‌گویید: «نمی‌ توانم»، کمی مکث کنید و از خود بپرسید: «چرا نمی‌ توانم؟»

 عبارات تأکیدی مثبت را تکرار کنید تا بر تفکر مثبت شما اثر بگذارد

جملات تأکیدی مثبت، عبارات امید بخشی هستند که نتایج یا اهداف مطلوب را توصیف می‌ کنند. این جمله‌ ها معمولا به‌ صورت کوتاه، باور پذیر و خاص انتخاب می‌شوند. این عبارات با تکرار مداوم، در ضمیر ناخودآگاه شما ثبت می‌شوند و توانایی خوب فکر کردن را در شما بالا می‌ برند. که نتیجه آن تفکر مثبت همیشگی برای شماست.
نکته‌ی مهم در این مرحله این است که شما باید چنین عباراتی را با صدای بلند بخوانید و با تمام وجود آن ها را حس کنید. تا زمانی که احساسات شما درگیر نشود، گفتن این عبارات تأثیری نخواهند داشت. در واقع زمانی می‌ توانید از قدرت ضمیر ناخودآگاه‌ تان استفاده کنید که کلمات را همراه با ایمان کامل برای خودتان تکرار کنید. بنابراین، تکرار عبارات تأکیدی مثبت به‌عنوان یک تمرین روزانه بسیار مهم است.

داستان‌های خوب متناسب با خودتان بسازید

ذهن انسان به‌ سادگی می‌ تواند افکار منفی را یکی پس از دیگری ایجاد کند. این افکار به شکل نمایش و داستان‌ های غم‌انگیز روی فرد تأثیر می‌گذارند و با محدود کردن ذهن او، مانع ایجاد تفکر مثبت و رشد و پیشرفت وی می‌ شوند.
برای رهایی از چنین افکاری، بهترین روش این است که یک داستان مثبت بنویسید و آن داستان را همیشه با خودتان تکرار کنید.

این داستان می‌ تواند درباره‌ی رویدادهای دلخواه یا اهداف‌ تان باشد و تکرار آن سبب می‌شود این اهداف و رؤیاها ملکه‌ی ذهن‌ تان شوند، طوری که انگار هم‌ اکنون به آن ها دست یافته‌ اید. این قدرت تفکر مثبت است.

بر زمان حال تمرکز کنید

یکی از مراحلِ مهمِ انجام خود گویی مثبت و داشتن تفکر مثبت این است که در زمان حال زندگی کنید. ممکن است در مسیر موفقیت و دستیابی به اهداف‌ تان از کارهای زیادی که باید انجام بدهید، ترس و واهمه داشته باشید. در این حالت، ذهن‌ تان درگیر تخیلات منفی مانند ترس و نگرانی خواهد شد که به ناامیدی و سرکوب شدن رؤیاهایتان خواهد انجامید.

ترس‌ هایتان را کنترل کنید

یکی از عواملی که اغلب شما را از خواسته‌ هایتان دور می‌کند، «ترس» است.
سعی کنید به‌تدریج بر ترس‌ هایتان غلبه کنید و راه‌ ها و اتفاق‌ های مثبت بیشتری را پیدا کنید. در بسیاری از مواقع وقتی با ترس‌ هایتان مواجه می‌ شوید، می‌ بینید که اوضاع چندان هم بد نیست. در واقع مناسب‌ ترین تغییر، ریسک پذیری همراه با تفکر مثبت است.

 

انرژی خود را بر موضوعی متمرکز کنید که دوستش دارید

همه ما انسان‌ها در زندگی نقطه ای را به عنوان موفقیت یا خوشبختی تصور می کنیم که در طول کل زندگی در حال تلاش برای رسیدن به آن هستیم اما گاهی اوقات در عوض اینکه به خواسته هایمان فکر کنیم، به اتفاقاتی فکر می کنیم که ممکن است زندگیمان را نابود کنند.

 

تهیه و تنظیم: آکادمی دُردانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0