قانون پارتو(20/80) در تصمیم گیری

دسته بندی :دُرسا, رشد تحصیلی, رشد فردی ۲۰ آبان ۱۴۰۲ coaching-1 149
قانون پارتو(20/80) در تصمیم گیری

قانون پارتو(20/80) در تصمیم گیری

 

قانون 20 80 (اصل پارتو) در واقع واقعیتی جهانی درباره‌ی کارایی و نتیجه است. این عدم تعادل در بسیاری از زمینه‌های مدیریتی دیده می‌شود:

 • 20 درصد از برنامه‌ریزی فروش باعث 80 درصد از میزان فروش می‌شود؛
 • 20 درصد از مشتری‌ها 80 درصد از سود را برای کسب‌وکار ایجاد می‌کنند؛
 • 20 درصد از مشکلاتی که توسط کاربران اعلام می‌شود، علت 80 درصد از خرابی‌های یک نرم‌افزار است؛
 • 20 درصد از بیماران، 80 درصد از هزینه‌های درمانی را پرداخت می‌کنند؛

حتی اگر بخواهیم از حیطه‌ی مدیریت خارج شویم، می‌توانیم اصل پارتو را در عادت‌های روزمره‌ای که داریم مشاهده کنیم.
برای مثال، احتمالاً 80 درصد اوقات، 20 درصد از کفش‌هایی که دارید را می‌پوشید.
در گوشی‌های موبایل همه ما نرم‌افزارهای فراوانی وجود دارد، اما ما بیشتر اوقات تنها از نرم‌افزارهای محدودی استفاده می‌کنیم.
حتی در زمینه روابط اجتماعی نیز افراد بیشتر (حدود 80 درصد) زمان خود را تنها با تعداد محدودی از دوستان و آشنایان (حدود 20 درصد) می‌گذرانند.
این مثال‌ها در تمام زمینه‌های زندگی وجود دارند. بنابراین با استفاده از اصل پارتو می‌توانید جنبه‌های مختلفی از زندگی‌تان را بهبود ببخشید. اما سؤال اساسی این است که چطور می‌توانیم از قانون 20 80 (اصل پارتو) به نفع خودمان استفاده کنیم؟

اصل پارتو که به عنوان قانون ۸۰ ۲۰ یا قانون اقلیت‌های حیاتی نیز مشهور است، بیان می‌کند که برای بسیاری از رویدادها، تقریباً ۸۰٪ اثرات از ۲۰٪ علل ناشی می‌شوند.

قانون 20 80 (اصل پارتو) کلیدی برای داشتن زندگی بهتر؛

فهم اصل پارتو می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد. در واقع این اصل بیان می‌کند که 80 درصد از نتایجی که در زندگی برایتان حاصل می‌شود به دلیل 20 درصد از تلاش‌هایی است که انجام داده‌اید. شاید به نظر بیاید که قانون 20/80 کمتر کار کردن را تشویق می‌کند، اما در واقع این‌طور نیست.
نگاه کلی این قانون به زمان نیست بلکه پیشنهاد می‌کند افراد حوزه و زمینه‌ای که باید روی آن تمرکز زیادی داشته باشند را پیدا کرده و برای انجام درست آن حوزه تلاش بیشتری بکار ببندند. این قانون از ما می‌خواهد برای موفق شدن، بیست درصد سرنوشت‌ساز فعالیت‌های روزانه‌مان را پیدا کنیم.

 

اهمیت تفکر استراتژیک

اصل 20/80 تاکید بر اهمیت تفکر استراتژیک دارد. تصمیم‌گیری‌هایی که به اجماع تیم مدیریتی یا تصمیم‌گیران اصلی انجام می‌شوند، باید با دقت بالا و با توجه به تأثیر آن‌ها بر روند کسب‌وکار انجام شوند. تخصیص منابع، زمان، و انرژی به تصمیمات کلیدی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 

نمونه های قانون پارتو در زندگی

اگر هنوز در مدرسه هستید، می توانید از قانون پارتو یا 80/20 نیز استفاده کنید. امتحانات هرگز شامل 100% مطالب نمی شوند. در غیر این صورت برای هر درس یک امتحان 50 صفحه ای وجود خواهد داشت.

با تشخیص اینکه کدام 20 درصد از مطالبی که در کلاس درس می خواندید اهمیت بیشتری دارند، می توانید نمره خوبی کسب کنید. مطالعه یک مبحث درست به مدت دو ساعت، نمره بسیار بهتری به شما می‌دهد، تا اینکه یک هفته تمام همه ی مباحث را به اشتباه مطالعه کنید.

باز هم شما می توانید هر صفحه از کتاب درسی را دوباره بخوانید و آن 100٪ را بدست آورید. اما اگر دانشجوی برتر بودن اولویت شما نیست، ممکن است ارزش وقت شما را نداشته باشد. از طرفی، در برخی شرایط ممکن است حتی با اجرای اصل پارتو به بازدهی ای که توقع آن را دارید نرسید. در این صورت، عوامل زیادی هستند که جلوی بازدهی شما را می گیرند و ADHD یا بیش فعالی ممکن است یکی از این عوامل باشد که راه حل های مختص خود را در پی دارد.

 

 

تصمیم گیری در اصل پارتو

اصل پارتو ممکن است بهترین استراتژی برای همه افراد یا کسب کارها نباشد! نکته مهم در اصل پارتو این است که بیشتر چیزهای زندگی به طور مساوی توزیع نمی‌شوند. برای تخصیص زمان، منابع و تلاش، براساس این اصل تصمیم گیری زیر را انجام دهید:

 • به جای صرف ۱ ساعت تهیه پیش نویس مقاله یا وبلاگ که مطمئن نیستید لازم است، ۱۰ دقیقه را به فکر کردن درباره ایده‌ها بپردازید. سپس ۵۰ دقیقه را صرف نوشتن در مورد بهترین کنید.
 • به جای آزار دادن ۳ ساعتی خود در یک طراحی واحد، ۶ طرح (هر کدام ۳۰ دقیقه) ایجاد کرده و مورد دلخواه خود را انتخاب کنید.
 • به جای اینکه ۳ ساعت برای خواندن ۳ مقاله وقت صرف کنید، ۵ دقیقه را با مرور ۱۲ مقاله (۱ ساعت) صرف کرده و سپس یک ساعت را به دو مقاله برتر (۲ ساعت) اختصاص دهید.

این تکنیک‌ها ممکن هستند منطقی باشند یا نباشند، نکته این است که درک کنید شما می‌توانید روی ۲۰ درصد مهم خود تمرکز کنید. در آخر، فکر نکنید که اصل پارتو به معنای انجام تنها ۸۰ درصد کار مورد نیاز است.

ممکن است درست باشد که ۸۰ درصد پل در ۲۰ درصد زمان اولیه ساخته شده است اما برای کارکرد آن هنوز به بقیه پل احتیاج دارید. شاید درست باشد که ۸۰ درصد از تابلو مونالیزا در ۲۰ درصد اول زمان نقاشی شده است اما بدون تمام جزئیات این شاهکاری جهانی نخواهد شد.

 

تهیه و تنظیم : آکادمی دُر دانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0