فواید داشتن نظم و راهکارهای ایجاد آن در زندگی

دسته بندی :دُرسا, رشد فردی ۲۳ فروردین ۱۴۰۲ coaching-1 141
فواید داشتن نظم و راهکارهای ایجاد آن در زندگی

فواید داشتن نظم و راهکارهای ایجاد آن در زندگی

نتیجه بخشی کارها

زمانی که تمامی‌ کارها و وظایف بر اساس برنامه‌ای مشخص و از پیش طراحی شده جلو روند، نتیجه بخشی بسیار بیشتری خواهند داشت. متاسفانه امروزه با زیاد شدن مشغله‌های مختلف در زندگی، تمرکز لازم را برای انجام کارهای خود نداریم بنابراین لازم است تا با رعایت نظم ابتدا تمامی کارهایی که باید در طول روز انجام شوند را روی یک کاغذ کوچک بنویسیم و سپس به نوبت از بالای لیست شروع به انجام آن‌ها کنیم؛ این دقیقا همان نظم است و زمانی که شروع به اجرای در زندگی خود کنید متوجه میشوید که به چه میزان بازدهی شما را در طول روز افزایش می دهد و مدیریت کارها را برای شما آسان میکند.

 نظم فکری

نظم به شما کمک میکند تا افکار خود را تنظیم و سازمان‌دهی کنید. حتما مواقعی برای شما پیش آمده است که به علت حجم بالای کارهای ناتمام، ذهن شما توانایی تفکر و استدلال خود برای لحظاتی از دست میدهد و در این زمان اگر کسی با شما صحبت کند چیزی از حرف‌های او متوجه نمیشوید و دلیل آن‌هم عدم تفکیک کارهای مختلف از یکدیگر و انجام دادن آن‌ها به صورت همزمان است. بنابراین برای اینکه به تمامی جنبه‌های زندگی خود توجه لازم و کافی را داشته باشید نیاز است تا منظم باشید. منظم بودن مانند این است که ذهن و افکار خود را فایل‌بندی کنید و مرتب کنید. کاملا واضح است که پیدا کردن یک کاغذ در اتاقی مرتب و با دسته‌بندی‌های مشخص بسیار ساده‌تر از پیدا کردن آن در اتاقی است که تمامی کاغذها به صورت نامرتب روی هم ریخته شده و هیچ دسته‌بندی برای آن وجود ندارد.

جلوگیری از بدقولی

همه‌ی ما افرادی را دیده‌ایم که همیشه در قرار‌ها دیر حاضر می شوند و هر کاری را با کمی تاخیر انجام میدهند یا شاید خودمان نیز یکی از این افراد بوده باشیم اما منظم بودن کمک میکند تا این عادت بد را کنار بگذاریم و بدون از قلم انداختن کاری و با آرامش خاطر در زمان مقرر شده، کارهایمان را انجام دهیم

ایجاد چهره‌ای مثبت از خودتان

دیگران به سرعت متوجه نظم شما خواهند شد. هنگامی که فردی منظم و پایبند به تعهدات تان باشید دیگران از شما به عنوان فردی شایسته و مطمئن یاد خواهند کرد و به مرور احترام بیشتری را نیز دریافت می کنید و به فردی الهام بخش تبدیل می شوید زیرا ویژگی‌های مثبت باعث جذب افراد شده و موجب میشود تا آن‌ها نیز برای اجرای این اصول در زندگی خود از شما الگوبرداری کنند.

آرامش و شادی بیشتر

از آن جایی که جاری شدن نظم در زندگی باعث میشود تا تمامی کارها به موقع و در زمان خود انجام شوند، فرصت بیشتری را برای رسیدن به جنبه‌های دیگر زندگی، وقت گذرانی با خانواده و انجام دیگر کارها داریم و در کنار هم قرار گرفتن آن‌ها باعث میشود تا حس آرامش لذت بخشی را حس کنیم که به شاد بودن ما در زندگی کمک بسیاری میکند.

روش های ایجاد نظم :

 

جای مشخصی را به هر شی اختصاص دهید

برای هر یک از لوازم خود یک جای مشخص تعیین کنید و سعی کنید که آنها را همیشه در همان محل نگهداری کنید. وقتی هر چیزی جایگاهی برای خود داشته باشد، موجب می شود که محل زندگی شما دارای نظم و انضباط بیشتری به نظر بیاید.

زیرا جای هر چیز مشخص است و از سوی دیگر برای پیدا کردن هر شی دچار مشکل نخواهید شد. زیرا می دانید که در کجا قرار دارد و در کدام نقطه باید به دنبال آن بگردید. بنابر این اولین قدم این است که برای هر کدام از وسایل خود، یک جای مشخص پیدا کنید و به آن اختصاص دهید.

 

برنامه ریزی و یادداشت کنید

حتما از شب قبل برنامه فردای خود را در دفتر برنامه ریزی بنویسید.با اینکار از سردر گمی ، فراموشی کارها و اتلاف وقت جلوگیری می کنید .دقیق می دانید قرار است چه کار هایی را امروز انجام بدهید.کارهای دارای اولویت بالا را اول انجام میدهید وو خیالتان راحت می شود که کارهای مهم که انرژی بیشتری از شما می گرفت همان اول وقت رسیدگی کردید.

 

فراموشکاری ممنوع!

برای همه ما پیش می‌آید که برخی از کارهای روزانه خود را فراموش می‌کنیم. همین امر باعث می‌شود تا از نظم در زندگی دور شویم و نتوانیم آن را به درستی رعایت کنیم. برای همین ما به شما اکیداً توصیه می‌کنیم که دفترچه‌ای برای خود تهیه کنید.

شب‌ها قبل از این که به رختخواب بروید، همه کارهایی را قرار است فردا انجام دهید، در آن یادداشت کنید. کارهایی را بنویسید که هم شامل کارهای بسیار بزرگ و مهم باشد و هم امور روزمره و روتین را در بر بگیرد، حتی می‌توانید کارهای مهم روزهای دیگر را نیز یادداشت کنید.

با این کار نیاز نیست تا یادداشت‌های کوچکی را روی در یخچال یا آینه بچسبانید.

با کمک این دفترچه دیگر هیچ کاری را فراموش نمی‌کنید و نظم را به زندگی خود باز می‌گردانید.

کارهای دو دقیقه‌ای را انجام دهید

بسیاری از کارهای روزمره شما زمان زیادی را نمی‌گیرند، اما همه ما آن‌ها را پشت گوش می‌اندازیم.

مرتب کردن تختخواب تنها ۲ دقیقه وقت شما را به خود اختصاص می‌دهد. در عرض دو دقیقه می‌توانید مسواک بزنید.

بسیاری از این کارها اگر انجام نشوند، محیط شما را بی‌نظم نشان می‌دهند و همین بی‌نظمی می‌تواند به سایر بخش‌های زندگی شما نیز سرایت کند.

از همین حالا شروع کنید. هر کاری را که تصور می‌کنید ۲ دقیقه زمان می‌برد، همان لحظه انجام دهید. در انتهای روز متوجه می‌شوید که هم حجم عظیمی از کارهای شما انجام شده و هم اطراف شما کاملاً مرتب است.

آن‌ها را در دفترچه خود هم یادداشت کنید. با این کار تعداد کارهای انجام شده شما زیاد می‌شوند و انرژی شما برای انجام کارهای دیگر بیشتر می‌شود.

تقویم داشته باشید

یکی از دلایل عمده بی نظمی این است که ما اغلب فراموش می‌کنیم باید چه کار هایی را در چه مواقعی انجام دهیم. یکی از بهترین روش هایی که برای حل این مشکل می‌توانید اتخاذ کنید، این است که سعی کنید یک تقویم برای خود تهیه کنید و تمام کارهایی را که باید در تاریخ مشخصی انجام دهید داخل آن یادداشت نمایید.

به عنوان مثال اگر قرار است روز دوشنبه چند خرید انجام دهید و یا به ملاقات کسی بروید، بهتر است که تمام این ها را در تقویم خود یادداشت کنید. اما دقت داشته باشید تقویم شما باید حتماً در دسترس باشد. بخی از کارها را در گوشی و بخشی در تقویم ننویسید.خود این بی نظمی ست.یک جا برای نوشتن کارها یتان داشته باشید؛ وگرنه اگر در جایی قرار داشته باشد که شما آن را نبینید و در مقابل چشمانتان نباشد، بدون شک آن را فراموش خواهید کرد و مجدد بی نظمی رخ خواهد داد…

 

تهیه و تنظیم : آکادمی دُردانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0