روش هایی برای کنترل خشم

دسته بندی :دُرسا, رشد فردی ۸ بهمن ۱۴۰۱ coaching-1 175
روش هایی برای کنترل خشم

روش هایی برای کنترل خشم

مدیریت و کنترل خشم و پرخاشگری یکی از تکنیک ها و مهارت های ضروری در زندگی فردی و اجتماعی است. ضرورت آن به این دلیل است که ما همیشه نمی توانیم خشم خود را بواسطه پرخاشگری نشان دهیم. کنترل خشم بخصوص در روابط اجتماعی از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا عدم مدیریت و کنترل خشم می تواند تبعات بسیار بدی به لحاظ روحی روانی، روابط خانوادگی، اجتماعی و حتی حقوقی به همراه داشته باشد.

سه نوع خشم و عصبانیت وجود دارد

خشم منفعل

خیلی از انسان ها دوست ندارند اعتراف کنند که عصبانی هستند، زیرا آنها نمی توانند احساسات منفی خود را بپذیرند و با آنها روبرو شوند به این حالت پرخاشگری منفعل می گویند. پرخاشگری منفعل با ساکت شدن هنگام عصبانیت، عبوس و گرفته شدن، به تعویق انداختن کارهای مهم، وانمود کردن به اینکه همه چیز خوب است نمایان می شود. پرخاشگری منفعل به کنترل کردن نیاز ندارد.

خشم آشکار

بسیاری از افراد تمایل دارند خشم و عصبانیت خود را به شدت ابراز کنند. آنها از نظر فیزیکی یا کلامی پرخاشگر می شوند و اغلب اوقات می توانند به خود یا دیگران آسیب برسانند. به این نوع از خشم و عصبانیت، پرخاشگری آشکار می گویند. این نوع از خشم در دعوا، قلدری، باج خواهی، متهم کردن، فریاد زدن، دعوا و بحث کردن، طعنه و انتقاد ظاهر می شود. پرخاشگری آشکار نیاز به کنترل دارد.

خشم قاطعانه

راه درست مقابله با خشم، کنترل ، صحبت کردن و گوش دادن، آماده بودن برای نشان دادن واکنش مناسب در آن موقعیت است. خشم قاطعانه می تواند به رشد روابط کمک کند. قبل از صحبت کردن فکر کنید، اجازه دهید طرف مقابل از خودش دفاع کند و نسبت به او انعطاف پذیر باشید. وقتی قاطعانه با خشم برخورد می کنید، نشان می دهید که بالغ هستید و به روابط خود و دیگران اهمیت می دهید.

 

راهکارها:

 

چیزی که شما را عصبانی می کند تغییر دهید

مثلا اگر رانندگی در ترافیک و شلوغی باعث ایجاد خشم و عصبانیت برای شما می شود می توانید مسیر جدیدی را پیدا کنید و یا از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. گزینه هایی را در نظر بگیرید که از ناراحتی  و عصبانیت شما می کاهد حتی اگر وقت بیشتری از شما بگیرد.

 

با یک دوست صحبت کنید

صحبت کردن با یک دوست مورد اعتماد و حامی که احتمالاً می تواند دیدگاه جدیدی ارائه دهد، برای کاهش عصبانیت و کنترل خشم بسیار مفید است. این راه کنترل خشم به شما کمک می کند که آرامش خود را بدست آورید و با صحبت کردن، احساس سبکی داشته باشید.

 

بخندید

هیچ چیز به اندازه یک روحیه خوب، خلق و خوی بد را تغییر نمی دهد. خشم خود را با جستجوی راه هایی برای خندیدن پراکنده کنید. خواه بازی با بچه هایتان باشد و یا تماشای یک سریال طنز.

 

 

نیمه پر لیوان را نگاه کنید

زمانی که به نظر می رسد همه چیز اشتباه است، لحظه ای به آنچه شیرین و خوشایند است فکر کنید. فکر کردن در مورد چیزهای خوبی که در زندگی دارید می تواند به شما کمک کند خشم خود را خنثی کنید و شرایط را تغییر دهید.

 

 

به خودتان زمان بدهید

اولین جملاتی که هنگام عصبانیت به ذهنتان می رسد، مسلما چیزی نیست که باید بگویید. قبل از اینکه چیزی بگویید که باعث ناراحتی اطرافیان و یا خود شما بشود، به خودتان زمان بدهید. این کار باعث می شود شما  از حالت عصبانی خود دور شوید و آرامش را به شما باز می گرداند.

 

نامه بنویسید

برای شخصی که شما را عصبانی کرده است نامه یا ایمیل بنویسید اما سریع آن را ارسال نکنید. وقتی که عصبانیت شما فروکش شد مجدد نامه را بخوانید اگر حرف هایی که نوشته اید منطقی بنظر می رسید، می توانید ارسال کنید و اگر دیدید حرف ها از روی عصبانیت و ناراحتی بوده آن را حذف کنید. اغلب، ابراز احساسات به شکلی مناسب بهترین گزینه است.

 

تمرکز روی زمان حال

در زمان عصبانیت به گذشته فکر نکنید؛ اگر به گذشته فکر کنید، ممکن است که مشکلات گذشته را نیز به زمان حال بیاورید.

بهتر است که در زمان حال متمرکز شوید تا بتوانید مشکل را حل کنید.

ماساژ آرام مناطق تنشی

زمانی که خشمگین می شوید، بهتر است که مناطق تنشی مانند گردن، شانه ها و پوست سر را به آرامی ماساژ دهید. شانه ها را به سادگی بچرخانید تا آرام شوند.

ماساژ این مناطق باعث می شود که گردش خون بهبود یافته و ذهن شما آرام شود.

 گوش دادن به موسیقی

گوش دادن به موسیقی می تواند یک مسکن قوی برای اعصاب خرد شده شما باشد؛ بنابراین در موقع عصبانیت و خشم سعی کنید ذهن خود را با گوش کردن به موسیقی مشغول کنید.

 

سخن آخر

خشم حسی کاملاً طبیعی است. هنگامی که در وضعیت های آزاردهنده قرار می‌گیریم، مورد ظلم قرار می گیریم یا نادیده گرفته می‌شویم یا رفتار ناعادلانه‌ای با ما می‌شود، خشم را حس می‌کنیم.

خیلی از اوقات ما نمی دانیم این خشم را چگونه بروز دهیم بنابراین باعث رفتارهای پرخاشگرانه در ما می شود که عصبانیت نام دارد.

با توجه به این که بعد از مدتی، متوجه خواهیم شد که حرف هایی که زده ایم یا برخورد هایی که انجام داده ایم، چیزی جز ضرر ندارد، باید بتوانیم خشم خود را مدیریت کنیم.

کنترل خشم مهارتی است که به ما کمک می کند تا روابط دوستانه یا کاری خود را همواره حفظ کنیم و آنها را از هر خطری محفوظ بداریم.

 

تهیه و تنظیم: آکادمی دُردانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0