روش هایی برای استعدادیابی

دسته بندی :دُرسا, رشد تحصیلی, رشد فردی ۳۰ مرداد ۱۴۰۲ coaching-1 93
روش هایی برای استعدادیابی

روش هایی برای استعدادیابی

شروع کشف استعداد از چه سنی بهتر است؟

هر کودکی از بدو تولد دارای ویژگی های خاصی از بدن و سیستم عصبی خود است. کودکان به طور شهودی احساس می کنند که در کدام فعالیت موفق هستند تا با آسان ترین راه به نتایج بالا دست یابند. آنها با اشتیاق در این زمینه تسلط پیدا می کنند، انتخاب روشنی انجام می دهند. این گزینش در انتخاب حرفه را «گرایش» می گویند. گرایش ها معمولاً در سنین 4-5 سالگی دیده می شوند. اما بدانید که خلاقیت تنها در 10-15٪ موارد به وضوح آشکار می شود. بدانید که شناسایی، کشف استعداد در کودکان و حمایت به موقع استعدادهای کودکان پیش دبستانی بسیار مهم است.

 

تعریف استعداد | تفاوت استعداد با توانمندی

اگر بخواهیم تعریف استعداد در روانشناسی را مد نظر قرار دهیم، استعداد را می‌توان بیشتر از جنس «ظرفیت» دانست. به این معنا که فرد لزوماً امروز و در این لحظه، نمی‌تواند کار یا فعالیت مشخصی را انجام داده یا بحث مشخصی را درک کند. اما این ظرفیت را دارد که در طول زمان، با تمرین و تلاش و یادگیری، آن کار را فعالیت را انجام داده و یا آن موضوع را درک کند.

وقتی این ظرفیت، از وضعیت بالقوه به وضعیت بالفعل تبدیل شد، می‌توانیم بگوییم دیگر از جنس توانمندی است. به این پرسش‌ها توجه کنید:

اگر کسی در زمینهٔ X استعداد داشته باشد، آیا در آن زمینه توانمندی هم دارد؟

لزوماً نه. او صرفاً این آمادگی را دارد که به آن توانمندی دست پیدا کند. هر یک از ما استعدادهای بسیاری داریم که ممکن است هرگز متوجه وجود آن‌ها نشویم. طبیعتاً برای پرورش آن استعدادها هم وقت صرف نمی‌کنیم و هیچ‌وقت سهمی جدی در زندگی ما پیدا نمی‌کنند.

اگر کسی در زمینهٔ X توانمندی داشته باشد، آیا در آن زمینه استعداد هم دارد؟

لزوماً نه. بسیاری از ما می‌‌توانیم در بسیاری از زمینه‌ها، با تلاش و کوشش و تقلا به یک سطح مناسب و مطلوب برسیم (البته نه همیشه). اما رسیدن به سطح مطلوب کافی نیست. وقتی می‌گوییم کسی در زمینه‌ای استعداد دارد، یعنی در مقایسه با دیگران می‌تواند در زمان کمتر یا با صرف انرژی و تلاش کمتر به سطح مطلوب برسد.

شما می‌توانید به کودکی که در زبان‌آموزی استعداد متوسطی دارد، چند زبان خارجی بیاموزید. او حتی ممکن است در حد یک استاد به آن زبان‌ها مسلط شده و به  تدریس آن‌ها بپردازد. اما اگر تمام انرژی و توان کودک در این مسیر مستهلک شود و چند برابر یک فرد متوسط برای رسیدن به این سطح از تسلط وقت بگذارد، نمی‌‌توانیم بگوییم او در زبان‌آموزی فردی مستعد بوده است.

 • آنچه را که به شما احساس قدرت می دهد بیابید

تا به حال لحظه ای را تجربه کرده اید که همه چیز آسان و سبک احساس شود؟ زمانی که شما می دانید که جواب را دارید یا ایمان دارید که قادر به یافتن پاسخ هستید؟ وقتی ما به نسبت به موقعیت خاصی احساس راحتی می کنیم که معمولاً استعداد درونی ما در آن جاست و بلند بلند حرف می زند.

توجه داشته باشید که چه زمانی قوی ترین خود را احساس می کنید و فرصت های بیشتری برای ایجاد چنین احساسی ایجاد می کنید. اگر به طور طبیعی با بچه ها خوب هستید ، ببینید آیا می توانید در یک برنامه بعد از مدرسه داوطلبانه وقت خود را سپری کنید یا برای دوستی که کمی به کمک نیاز دارد، بچه داری کنید. بگذارید نقاط قوت شما برنامه شما را هدایت کند.

 • آنچه را که بیشتر برای آن هزینه می کنید پیدا کنید

وقتی صحبت از خرج کردن می‌شود ، اغلب پول خود را در جایی قرار می دهیم که خیلی آن را دوست داریم. استفاده از برنامه های آسان و رایگان مانند Mint برای بازگرداندن امور مالی خود راهی عالی برای تشخیص اینکه اسکناس های سبز و باارزش خود را در کجا ریخته اید است.

هنگامی که از رنگ سبز پیروی می کنید، می دانید که برای چه چیزی ارزش قائل هستید، و احتمال اینکه در آنچه برای آن ارزش قائل هستید تبحر داشته باشید زیاد است. اگر هزینه های سالانه خود را پس می گیرید و متوجه می شوید که بزرگترین هزینه شما کلاس تناسب اندام گروهی است که دوست دارید است، از آن به عنوان نشانه ی داشتن استعداد در ورزشکاری استفاده کنید. برای یک مسابقه جاده ای ثبت نام کنید، کلاس جدیدی را امتحان کنید یا فقط به یک سبک زندگی سالم متعهد شوید تا ببینید به چه سمتی کشیده می‌شوید.

 • از دوستان خود بپرسید که بهترین و بدترین ویژگی های شما چیست

شما می دانید که آنها به طرز وحشیانه ای صادق خواهند بود. اما نکته جالب در مورد پرسیدن تعداد انگشت شماری از دوستان معتمد در مورد خصوصیات شما این است که همه آنها معمولاً یک حرف یکسان را می زنند. شنیدن صحبت های افراد مختلف که شما را در یک نگاه می بینند هم روشن کننده است و این قطعاً شاخص استعداد است.

 

از دیدگاه های مختلف دوستان خود در اینجا استفاده کنید تا در مورد آنچه دوست دارید در آن بهتر باشید کار کنید تا بتاونید به توسعه فردی دست پیدا کنید. آیا شما دلسوز هستید اما کمی سختگیر نیز هستید؟ به دیگران حق گفتگویی صادقانه بدهید. از استعدادهای طبیعی خود برای بهبود بخشهایی از M.O استفاده کنید. که ممکن است کمی نیازمند تلاش و کار باشد.

 • از خانواده خود بپرسید که از کودکی چه چیزی را دوست داشتید

گاهی اوقات افرادی که بیشترین مدت ما را می شناسند افرادی هستند که ما را بهتر می شناسند. از خانواده خود بپرسید که در دوران کودکی چه کاری انجام می دادید – شاید همیشه در تنهایی به سر می‌بردید، با دوستانتان بازی می کردید ، داستان می‌خواندید، می نوشتید، نقاشی می کردید، صحنه هایی را بازی می کردید، فوتبال بازی می کردید، کتاب می خواندید. به احتمال زیاد این‌ها چیزهایی است که شما هنوز هم آنها را دوست دارید، اما بعضی از چیزها را به راحتی فراموش می کنیم وقتی که به یک بزرگسال مسئولیت پذیر، بالغ و جدی تبدیل می شویم.

این خاطرات را به عنوان یک نکته در نظر بگیرید تا دوباره مشغول بازی شوید. ببینید با پیروی از حس بازی چه مقدار از دوران کودکی خود را می توانید در بزرگسالی خود دوباره ایجاد کنید. استفاده از استعدادهای خود در تفریح به مغز شما فرصتی برای بازی می دهد و باعث می شود در سایر زمینه های زندگی خود بازده بیشتری داشته باشید.

 • بنویسید

بگذارید هر روز صبح افکار شما در چند صفحه بریزد و بقیه روز را از آنها دور به سر ببرید. جریان نوشتن در هوشیاری می تواند در شناسایی استعدادهای شما بسیار موثر باشد. بعد از یک هفته برگردید و صفحات خود را دوباره بخوانید. متوجه خواهید شد که بسیاری از افکار شما به یک ایده اصلی بازمی گردد. این معمولاً یک استعداد یا میل است. از نوشتن خود برای جستجوی پاسخهای پنهان استفاده کنید.

چه چیزی را در زندگی از دست می دهید؟ چه آرزویی دارید؟ آرزو می کنید از چه فرصت هایی در زندگی استفاده کنید؟ سپس، از نوشته های خود برای ایجاد لیستی از نقاط قوت و لیستی از فرصت ها برای تعیین اهداف جدید که با آن نقاط قوت همسو هستند استفاده کنید.

 • به دنبال استعداد در دیگران باشید

گاهی اوقات الهام گرفتن از استعدادهای دیگران باعث می شود که بفهمیم در چه چیزهایی مهارت داریم. اگر نویسنده هستید و مطلبی را می خوانید که کاملاً با روح شما ارتباط برقرار می کند ، سعی کنید تعریف کنید که دقیقاً چه چیزی چراغ شما را روشن کرده است. اگر بلاگر هستید سایر رقبای خود را مشاهده کنید و ببینید تمایز کار آنها با شما چیست.

 

برعکس ، اگر در دیگران استعداد می بینید و احساس حسادت می کنید (نگران نباشید ، همه ما این کار را می کنیم) می توانید از این مورد نیز به نفع خود استفاده کنید. از این شخص بخواهید که شما را راهنمایی کند ، به شما مشاوره دهد یا به راحتی با یک قهوه با آن ها گپ بزنید. دستیابی و دیدن استعداد در دیگران و غبطه خوردن به آن ها باعث ایجاد فرصت ها و ارتباطات می شود در حالی که به شما کمک می کند خود واقعیتان را تعیین کنید.

 • مجموعه کتاب/ موسیقی/ فیلم خود را داشته باشید

رسانه هایی که ما روزانه با آن ها سروکار داریم چیزهای زیادی درمورد آنچه که برای آن ارزش قائل هستیم بیان می کنند، اما آنچه متعلق به خودمان است چیزهای حتی بزرگتری را بیان می کند. این یک هویت واقعی است. من بسیار آگاه هستم که چه کتابهایی را در مترو می خوانم زیرا می دانم که در رفت و آمد صبحگاهی خود چیزی پنهان درباره خودم را شناسایی می کنم. اصلا می‌گویند اگر می‌خواهی کسی را درست بشناسی، اول به پلی لیست او نگاهی بنداز!

 • آنچه را که از شما به خاطر آن تشکر شده است، به خاطر بسپارید

وقتی مردم به خاطر چیزی از ما تشکر می کنند، به نوعی به آنها کمکی شده است. توجه داشته باشید که از شما به طور منظم به خاطر چه چیزی تشکر می شود. آیا شما شنونده خوبی هستید؟ یک معلم خوب؟ یک الهام بخش خوب؟ همه این چیزها حتی اگر به نظر کم می رسند اما جزو استعدادهای ما هستند.

 

تهیه و تنظیم : آکادمی دُر دانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0