رهایی از روزمرگی

دسته بندی :دُرسا, رشد فردی ۱۰ مرداد ۱۴۰۲ coaching-1 77
رهایی از روزمرگی

رهایی از روزمرگی

 

بسیاری افراد از این موضوع شکایت دارند که زندگی برایم یکنواخت شده… روزهایم تکراری ست… هر روزم مثل روز قبل است…

شکایت این افراد از روزمرگی و تکراری شدن زندگی است. اما دلیل این روزمرگی و تکرار چیست؟ چطور می توانیم از آن رها شویم؟ چطور می توانیم زندگی خود را لذت بخش سازیم؟

دلیل این روزمرگی، آگاهی نداشتن نسبت به لحظه ای که در آن هستیم و کاری است که در آن لحظه در حال انجام آنیم. مغز ما این توانایی را دارد که کارهای خاص همیشگی مثل خواندن، نوشتن، صحبت کردن، رانندگی و … را به صورت خود به خود و اتوماتیک انجام می دهد.

این کارکرد مغز از جهتی مثبت است چرا که باعث می شود کارهایی که تقریبا هر روز در حال انجام آن ها هستیم را بدون فکر کردن و به سرعت انجام دهیم. اما جنبه ی منفی این توانایی مغز ما این است که دچار روزمرگی و تکرار می شویم، چراکه اتوماتیک انجام دادن کارها باعث می شود از انجام آن ها آگاه نباشیم.

 

روزمرگی چیست؟

وقتی تعادل زندگی ما به هم بخورد و ما هم برای ایجاد تعادل جدید در زندگی تلاش نکنیم، گرفتار روزمرگی می شویم و به این دلیل که تمام روزهایمان به نظر تکراری می‌آیند و برای سپری کردن روزها اشتیاق نداریم. در نتیجه مثل گذشته احساس شادی و نشاط نداشته و انرژی خود را از دست می‌دهیم.

 

روزمرگی چه دلایلی دارد؟

می توان گفت ممکن است اولین و مهمترین چیزی که منجر به روزمرگی و تکراری بودن آدمها می شود نداشتن هدف و انگیزه است. زمانی که هیچ انگیزه ای در وجود شما نیست صبح که از خواب بیدار می شوید فقط به کارهای روزانه خود مشغول می شوید همان کارهایی که شما هر روز باید انجام دهید و هیچ نشاطی در وجود شما ایجاد نمی کند.

مرگ خلاقیت نیز انسان را دچار روزمرگی می کند صرفاً فقط انجام کارهای روزانه و تکرار مکررات مانع بزرگی برای خلق ایده های نو می باشد و هر کسی که این توانایی را از دست دهد با تنهایی و افسردگی و حس بسیار مبهمی مواجه می شود.

 

راهکارهایی برای رهایی از روزمرگی

با وجود احساس بی انگیزگی و یکنواخت شدن زندگی افراد نمی‌توانند روزهای خوبی را سپری کنند و علائم افسردگی در آن‌ها به وجود می‌آید. ایجاد تغییرات در زندگی می‌تواند باعث شود که شما از شر روزمرگی رهایی پیدا کنید. این بهترین راه حلی است که برای از بین بردن حس یکنواخت شدن زندگی وجود دارد. این تغییرات در افراد انگیزه ایجاد کرده و آن‌ها را خوشحال‌تر می‌کند

 

1. هدف گذاری کنید.

برای رهایی از روزمرگی مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید هدف گذاری است. شما با هدف گذاری زندگی خود را هدفمند می‌کنید. این کار باعث می‌شود که برای روزهای خود برنامه داشته باشید و همچنین رسیدن به آن هدف در شما ایجاد انگیزه خواهد کرد. به یاد داشته باشید که این هدف الزاما نباید یک هدف خیلی بزرگ باشد.

2. نجات از روزمرگی و رژیم غذایی

اینکه رژیم غذایی تان به چه سبکی است بسیار مهم می باشد بسیاری از افراد آگاهی لازم جهت نیازهای خاص و کلی خود مبنی بر رژیم غذایی شان ندارند و تنها به خوردن غذاهایی اکتفا کرده که از آن لذت ببرند بدون توجه به تاثیر آنها بر سلامتیشان.

 

3. افکار منفی را از خود دور کنید.

یکی از موارد بسیار مهم برای رهایی از روزمرگی این است که پس از هدف گذاری سعی کنید که افکار منفی خود را رفته رفته کم کنید. باید بدانید که بسیار مهم است که بتوانید افکار و ذهن خود را مدیریت کنید. سعی کنید کمتر به شکست‌ها و ناکامی‌های خود فکر کنید.

 

4. نجات از روزمرگی با تعادل احساسی 

تعادل احساسی به این معنا است که شما چقدر به احساسات و سالم بودن افکار و ذهنیت خود ارزش قائل هستید.«در این بحث سوالی که به وجود می آید این است که آیا من بیشتر اوقات از لحاظ احساسی حال خوبی دارم؟»با گذشت زمان حس می کنید که آیا چالشی برای اینکه شما پیروز شوید هست یا نه؟فکر کردن به این موضاعات ممکن است طرز نگرش شما را تغییر دهد.

 

5. خودتان منبع انرژی خودتان باشید.

گاهی اوقات ممکن است که بعضی از فعالیت‌های روزانه برای شما انرژی مثبتی بدهد. این موضوع را در نظر بگیرید و باید تصمیم بگیرید که این گونه فعالیت‌ها را در فعالیت روزانه خود افزایش دهید. توصیه می‌کنیم که فهرستی از این کارها را در نظر داشته باشید و برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی خود را هر روز آن‌ها را دنبال کنید:

  • رژیم غذایی سالم و مناسب داشته باشید.
  • سعی کنید هروز صبح ورزش کنید.
  • به اهداف زندگی شخصی خود اهمیت دهید.
  • سلامت بدنتان اولویت اول باشد.

6. برای خود دفتر خاطرات تهیه کنید.

برای این موضوع که مراحل تغییرات زندگی خود را به خوبی دنبال کنید، یک دفتر خاطرات تهیه کنید و امور مهم  زندگی شخصی خود را داخل آن بنویسید

7. نمره ای برای زندگیتان در نظر بگیرید.

برای نجات از روزمرگی و دور کردن افکار منفی نیاز به انرژی های مثبت زیادی در زندگیتان دارید. قبل از هر چیزی زندگی فعلی خود را بسنجید و ببینید چه نمره ای بین نمره 1 تا 10 می توانید به زندگی خود بدهید؟ پس از این مرحله اقدام به آوردن اهداف اصلی تان روی کاغذ بکنید و در جهت افزایش نمره زندگی خود در هفته آتی برآیید همچنین نمره ای که قبلا به خود داده اید را نیز در گوشه ای از ذهن تان به یاد بسپارید.

 

8. زندگینامه های افراد موفق را بخوانید.

به طور حتم به شرایط فعلی تان عادت كرده اید و بیرون آمدن از این وضعیت دشوار به نظر می رسد. می دانیدكه قرار است به جای بهتری برسید اما گاهی اوقات شاید مردد شوید و این تردیدها شما را از ادامه مسیر باز دارد. در چنین شرایطی یك دوست خوب نعمت بزرگی است.  فردی كه به شما كمك كند مأیوس نشوید و به مسیرتان همچنان ادامه دهید.

سخن پایانی مقاله نجات از روزمرگی

به هر حال اگر می خواهید شادی و نشاط زندگی تان را افزایش دهید و از روزمرگی نجات پیدا کنید، بهتر است به دنبال تغییراتی باشید که شما را خوشحال تر می کند. تغییر در رژیم غذایی، تغییر در سبک زندگی و حتی ثبت نام در باشگاه، خلق و خوی شما را بهتر می کند و طرز فکرتان را نسبت به زندگی تغییر می دهد.

پس تهدید را تبدیل به فرصت کنید و از همین حس و حال امروزتان انگیزه بگیرد تا برنامه تازه ای را در پیش بگیرید و در مدت کوتاهی خوشی و شادمانی زندگی تان را افزایش دهید. اگر نمی دانید از کجا شروع کنید راهکارهای گفته شده در این مقاله میتواند برایتان مفید باشد. از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

تهیه و تنظیم: آکادمی دُر دانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0