راه هایی برای حفظ انگیزه در دوران کنکور

دسته بندی :دُرسا, رشد کنکوری ۳ اسفند ۱۴۰۱ coaching-1 163
راه هایی برای حفظ انگیزه در دوران کنکور

راه هایی برای حفظ انگیزه در دوران کنکور

انگیزه چیست؟

انگیزه یک روند درونی است. چه آن را محرک و چه یک نیاز تعریف کنیم ، انگیزه شرایطی است که در درون ماست و خواهان تغییر است ، چه در خود و چه در محیط. هنگامی که ما به این چاه انرژی می پردازیم ، انگیزه فرد را به حرکت و جهت مورد نیاز خود برای تعامل با محیط در یک روش تطبیقی ، باز و حل مسئله ای درگیر می کند

 

انگیزه پیدا کردن رو با کارهای ساده شروع کن

یعنی حتی وقتی حوصله نداری  یک کار کوچیک انجام بده و اون رو به پایان برسون. اینجوری رغبت پیدا میکنی برای انجام کارهای بزرگتر.مثلا با خوندن چند لغت ساده شروع کن. اول کار نرو سراغ مسائل سخت ریاضی. مباحثی که برات ساده تر هستن رو بخون .این کار باعث میشه به قول معروف سر حال بیای و بتونی برای با انرژی بری سراغ درسایی که حوصله و تمرکز بیشتری میخوان.

همیشه نیمه پر لیوان رو ببین:

ما ادما عادت داریم نقص ها و عیبامونو پر رنگ تر از ویژگی های مثبتمون ببینیم. اگر مدت کوتاهیه که شروع کردی به درس خوندن نگو من خیلی عقبم و زمان زیادی رو از دست دادم. ببین تو ی همین مدت کم چقدر درس خوندی؟ از روزی که استارت رو زدی چه مباحثی رو تموم کردی؟ چقدر پیشرفت کردی؟ یاد اوری پیشرفت بهت انگیزه میده که جلوتر بری .

دستاورد هاتو به یاد بیار:

به جای اینکه به شکست ها فکر کنی و روی اونها متمرکز شو روی موفقیت هایی که داشتی.اونارو برای خودت بنویس.مثلا به این فکر نکن که نمره امتحات شیمی شنبه ت خوب نشده ، ب این فکر تو نمره ی خوب هم زیاد داشتی و به خاطر این یه بار خودتو سرزنش نکن.یاداوری شکست ها قطعا تورو شکست میده ولی فکر کردن به کامیابی ها تورو به سمت موفقیت سوق میده.کدوم رو انتخاب میکنی؟

 از شکست نترس:

شنیدی میگن شکست پلی به سوی پیروزیه؟این جمله رو باور کن .به جای فرار کردن و پاک کردن صورت مساله و بی انگیزه شدن ،عمیقا فکر کن چرا شکست خوردی؟چرا اونی که میخواستی نشد؟چرا ترازت پیشرفت نکرد؟ایا درس ها رو خوب یاد گرفته بودی؟ایا انتخاب منابعت درست بود؟برنامه ریزیت اصولی بود؟دوره کردی؟سرجلسه ارامش داشتی؟بی دقتی هاتو پیدا کن.

  • به این فکر کن ادیسون هزار بار شکست خورد و بعد تونست لامپ رو اختراع کنه.
  • خانوم رولینگ وقتی میخواست کتاب “هری پاتر” رو بنویسه تازه از شغلش که منشی گری بود اخراج شده بود و اولین کتابش (هری پاتر و سنگ جادو) دوازده بار توسط ناشرین مختلف رد شد و جواب رد شنید . او به خودش گفت تا زمانیکه همه ناشرین به من جواب رد نداده اند دست از تلاش بر نمیدارم.
  • مایکل جردن بسکتبالیست معروف میگه من در طول مدت ورزشم بیش از نه هزار شوت به بیرون زده ام که و نزدیک سیصد بازی را باختم. در بیست و شش بازی زمانه که میتوانستم با شوت خود تیم را برنده کنم ضربه را به هدر داده ام.من در زندگیا بار ها و بار ها شکست خورده ام و این همان دلیل موفقیت من است.
  • یا داروین که از دانشمندان مطرح دنیاست میگه پدر و معلمانم معتقد بودند من یک پسر کاملا معمولی هستم که هوشم پایین تر از سطح استاندارد است.پس تو نباید با چند تا درصد کم و زیاد نا امید شی و مسیر رو رها کنی.حتی انسان های موفق و مشهور هم گاها بی انگیزه و کسل شدن ولی توی همان شرایط هم در فکرتلاش دوباره بودند و تسلیم نشدند.

هدف تعیین کنید:

اگر شما می خواهید که انگیزه مطالعه کردن بیشتری پیدا کنید، در مرحله اول باید هدف خود را مشخص کنید. وقتی مشخص شد که شما چه هدفی دارید، طبعاً برای رسیدن به آن هدف، احساس می کنید که نیازمند چیزهایی هستید که از طریق مطالعه و درس خواندن به دست می آیند و در نتیجه، برای دستیابی به آن چیزها، برنامه ریزی و سپس بر اساس آن برنامه، عمل می کنید.

 

 کارهای مورد علاقتو انجام بده:

دوستان در سال کنکور  به اندازه کافی استرس وجود داره. شما باید تا اخر محکم ادامه بدید.خیلیا هستن که با انگیزه شروع کردن ولی کم کم سست شدند و میدونید هدچقد هم خوب شروع کنی ولی تا پایان ادامه ندی حتی به هدفی که داری نزدیک هم نمیشی.

پس نیازه که سوخت گیری هم به اندازه کافی داشته باشی. کارهایی دوست رو تو برنامه ت قرار بده. مثلا اگر ورزشکار هستی میتونی همچنان با برنامه ورزش مورد علاقتو انجام بدی یا اگر نقاشی میکشی یا موسیقی کار میکنی به اندازه ای که لطمه وارد نکنه این کارارو دنبال کن و روحیه ت بالا بمونه.

مقایسه با بقیه هم کلاسی ها ممنوع:

مطمئن باش که هروقت خودتو با کسی مقایسه میکنی  و به خودت میگی که درصداش یا ترازی یا نمرش بالا تر از توئه.تو انگیزت رو همون موقع کشتی .به جای این کار که فقط روحیتو میگیره ،خودتو با گذشته خودت مقایسه کن.اشتباهاتتو پیدا کن و نذار دوباره تکرار اون خطاها کار دستت بده.

مثلا من وقتی میخواستم زیست بخونم ابتدا به ساکن سراغ کتاب کمک درسی میرفتم.و اصلا به کتاب درسی توجه نمیکردم و همیشه هم شاکی بودم چرا دوستم زیستش از من بهتره؟ولی این اصلا درست نبود چون نکات اصلی توی خود کتاب هستش و شما صرفا میتونید نکات جدید رو از کمک درسی به کتاب اضافه کنید. اینجوری درصد من افزایش پیدا کرد.مقایسه کردن با خودت و رفع اشکالاتت قطعا باعث میشه پیشرفت کنی.

 

غذای خوب و مفید بخورید:

سعی کنید از خوردن غذاهای چرب و سنگین در ایام کنکور خودداری کنید.همچنین سعی کنید از مغزیجات و میان وعده های مفید در زمان مطالعه استفاده کنید.

همچنین اگر مواد قندی مصرف نمیکنید در مواقع مطالعه هر چند وقت یک بار یک شکلات یا…  مصرف کنید.

 محل مطالعه خوبی انتخاب کنید:

محل مطالعه انتخاب می کنید باید دارای نور کافی، دمای مناسب و گردش هوای مناسب باشد.

اگر محل مطالعه دارای نور نامناسب  یا دمای سرد یا زیاد گرم باشد شما را کسب کرده و انگیزه برای کنکور شما را می گیرد.

 

کلام آخر:

موضوع انگیزش همواره از محورهای اساسی تعلیم و تربیت است . انگیزه در فرایندهای یادگیری و پیشرفت تحصیلی و عملکرد شناختی نیز نقش به سزایی دارد .انگیزه تاثیر مستقیمی روی تلاش برای رسیدن به اهداف داشته و   شروع   و ادامه دادن به فعالیت را  ممکن می سازد   .انگیزه است که تعیین می‌کند کدام نتایج مشوق و کدامیک  تنبیه‌کننده هستند.در نهایت،‌ انگیزه باعث می‌شود عملکرد دانش آموزان بهبود یابد. به عبارتی تمام دلایل  مذکور، یعنی تلاش، پشتکارو فرآیندهای شناختی،  به بهبود عملکرد یادگیرنده منجر می‌شوند.

 

تهیه و تنظیم: آکادمی دُردانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0