راهکارهایی برای ساده سازی آموزش

دسته بندی :دُرسا, رشد تحصیلی, رشد فردی ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ coaching-1 63
راهکارهایی برای ساده سازی آموزش

راهکارهایی برای ساده سازی آموزش

یکی از موانع اساسی در یادگیری بزرگسالان، بیان مطالب علمی با کلامی پیچیده و در قالب کلمات ثقیل از سوی آموزش دهندگان است.
مدیران و کارشناسان پرمشغله فعال در فضای پرتلاطم کسب و کار که علاوه بر کمبود وقت، حوصله زیادی برای مطالعه و نشستن در کلاس های بلند مدت ندارند بیشتر نیاز به یادگیری بر اساس مفاهیم ساده دارند. ارائه مثال های کاربردی از محیط کسب و کار بنگاه های اقتصادی برای فراگیران بزرگسال جذاب است.

 

در دنیای امروزه، با پیشرفت فناوری و افزایش محتواهای آموزشی، یادگیری و آموزش به یک ابزار اساسی برای پیشرفت فردی تبدیل شده است. با این حال، برخی اوقات پیچیدگی مطالب و فرآیند یادگیری می‌تواند باعث کاهش تمرکز و درک دانشجویان شود. در این مقاله، به بررسی اهمیت ساده‌سازی آموزش و راه‌هایی برای بهبود فرآیند یادگیری پرداخته خواهد شد.

 

اهمیت ساده‌سازی آموزش

ساده‌سازی آموزش به معنای ارائه مطالب آموزشی به شکلی ساده، قابل‌فهم و خلاصه است. این روش می‌تواند به طور قابل توجهی در ارتقا فرآیند یادگیری و درک مطالب تاثیرگذار باشد. وقتی که محتواها به‌طور ساده ارائه شوند، دانشجویان بیشترین استفاده را از آموزش خواهند برد و اطلاعات بهتری را در ذهن خود جا می‌دهند.

 

مزایای استفاده از روش‌های ساده‌سازی

استفاده از روش‌های ساده‌سازی در آموزش دارای مزایای بسیاری است. اولا این روش باعث کاهش پیچیدگی مطالب می‌شود که به تبع آن تسهیل در فهم و یادگیری برای دانشجویان ایجاد می‌شود. ثانیا، این روش می‌تواند از ایجاد اشتباهات در فهم مفاهیم جلوگیری کند و دانشجویان را در مسیر صحیح یادگیری هدایت می‌کند.

 

راهکارهای ساده‌سازی آموزش

برای ساده سازی آموزش، می‌توان از راهکارهای مختلفی استفاده کرد. در ادامه به 5 راهکار ساده‌سازی آموزش می‌پردازیم.

1. استفاده از کلمات و جملات ساده

یکی از این راهکارها، استفاده از زبان ساده و قابل فهم است. به جای استفاده از اصطلاحات پیچیده، از کلمات و جملات ساده تر استفاده کنید تا دانشجویان بهتر بتوانند مطالب را درک کنند. اگر از واژه‌ای فنی و تخصصی استفاده می‌کنید همانجا آن را توضیح بدهید. فکر نکنید خیلی از مخاطبان معنی دقیق آن را می‌دانند.

 

2. حذف قسمت‌های غیرضروری

از جملات کوتاه استفاده کنید. جملات طولانی را به چند بخش تقسیم کنید. اگر مطلبی ضروری نیست آن را نگویید. اگر فهم موضوعی خیلی ساده است زودتر از آن رد شوید. مقدمه‌های طولانی و بی‌مورد در ابتدای آموزش را حذف کنید. نتیجه‌‌گیری‌های طولانی کمکی به یادگیرنده نمی‌کند. در یک با چند جمله نتیجه‌گیری کنید. از موضوع اصلی بحث خارج نشوید و فقط اصل مطلب را بگویید.

 

3. استفاده از تصاویر و نمودارها

تصاویر و نمودارها می‌تواند به واضح‌تر شدن مفاهیم کمک کند. به‌کارگیری تصاویر و گرافیک‌ها در فرآیند آموزش تأثیر بسزایی دارد. تصاویر می‌توانند مفاهیم را تصویرسازی کنند و به دانشجویان کمک کنند تا بهتر درک کنند. همچنین، تنوع گرافیکی می‌تواند جذابیت محتوا را افزایش دهد و تمرکز دانشجویان را بر روی مطالب بیشتر کند.

 

4. استفاده از مثال

گاهی به‌جای اینکه توضیحات زیادی ارائه کنید، کافی است یک مثال خوب بزنید تا مطلب درک شود. خیلی از مدرس‌ها از مثال‌ها خیلی کم استفاده می‌کنند، چون از دید خودشان مطلب خیلی ساده و قابل‌فهم است؛ ولی مخاطب اینطور فکر نمی‌کند. مثلا اگر می‌خواهیم درباره روش واگذاری موردی آموزش بدهیم، بهترین کار این است که یک مثال بزنیم. استفاده از مثال باعث جلوگیری از توضیحات زیاد بی‌مورد می‌شود.

 

5. دسته‌بندی مطالب

یکی از حرفه‌ترین روش‌های ساده‌سازی آموزش‌ها، دسته‌بندی مطالب به چند گروه کم و مشخص است. مثلا می‌توانیم بگوییم بازاریابی اینترنتی درواقع انجام دو کار مشخص است: 1. ایجاد ترافیک و 2. تبدیل ترافیک به خریدار. با این توضیح کل موضوع را به دو گروه مشخص دسته‌بندی کردیم. اکنون می‌توانیم درباره هر گروه و زیرمجموعه‌های آن صحبت کنیم.

 

منبع : مدیر سبز

تهیه و تنظیم : آکادمی دُر دانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0