راهکارهایی برای تقویت حافظه و هوش

دسته بندی :دُرسا, رشد فردی ۱ مرداد ۱۴۰۲ coaching-1 83
راهکارهایی برای تقویت حافظه و هوش

راهکارهایی برای تقویت حافظه و هوش

آیا می‌دانستید هر چه بتوانید چیزهای بیشتری به‌ خاطر بسپارید، ضریب هوشی بالاتری خواهید داشت؟ شاید تصور کنید که داشتن آی کیو بالا ژنتیکی و غیر قابل دستیابی است. اما برعکس راه‌های زیادی برای تقویت هوش و حافظه وجود دارد. این راه‌ها می‌توانند از دوران جنینی تا سنین پیری به ما کمک کنند. اجازه دهید خیلی ساده بگوییم که هوش یک ویژگی ثابت و مشخص نیست. بلکه یک توانایی قابل تغییر و انعطاف‌پذیر است.

تقویت مغز دو قانون مشخص دارد تنوع و کنجکاوی . وقتی همه ی کارهایی که انجام می دهید به عادت تبدیل شود، زمان آن رسیده که تغییری در سبک زندگی خود ایجاد کنید. چالش های تازه و کنجکاوی درباره جهان اطراف می تواند مغز شما را در شرایط تمرینی قرار دهد و آن را تقویت کند.

٩ روش برای تقویت حافظه در هر سن

 • تمرین ذهنی مستمر داشته باشد.
 • فعالیت بدنی و ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید.
 • خواب راحت و كافي داشته باشيد.
 • وقت کافی براي بودن در کنار دوستان خود اختصاص دهید.
 • راه‌های مقابله با استرس را تمرین کنید.
 • زیاد بخنديد.
 • مواد غذایی مقوي و سالم برای تقویت حافظه را در رژيم غذایی خود بگنجانيد.
 • مشكلات مرتبط با سلامتي خود را شناسايي و درمان كنيد.
 • گام‌هایی كاربردي در راستاي تقويت حافظه و یادگیری برداريد.

تمرین ذهنی راهی برای افزایش حافظه

تا زمان بزرگ‌سالی مغز شما میلیون‌ها مسير عصبي ايجاد كرده كه به شما كمك می‌کند اطلاعات را با سرعت بالايي ارزيابي كرده و به یادآورید، مشكلات هميشگي را حل كنيد و کارهای معمول را با صرف حداقل انرژی ذهني انجام دهيد.

اما اگر هميشه به همان کارهای معمول و همیشگی اکتفا كنيد، محرک‌های لازم برای تقویت حافظه را در مغز خود مهيا نکرده‌اید. هر از چند گاهی نياز است كه چيزها را به‌کلی دگرگون كنيد!

عملکرد حافظه همانند قدرت عضلاني، این‌طور است كه “یا آن را به كار بگيريد يا آن از دست بدهيد” ، هراندازه از ذهن خود بیشتر كار بكشيد بهتر قادر به دريافت و به خاطر سپردن اطلاعات هستيد. اما همه تمرین‌ها يكسان نيست. بهترين تمرین‌های ذهنی آن‌هایی‌اند كه باعث می‌شوند روتین‌های همیشگی‌تان را رها كنيد و ذهنتان را براي به وجود آوردن و بهتر كردن مسیرهای جديد به چالش بكشيد.

4 نشانه اصلی یک تمرین تقویت حافظه خوب

 • چيز جديدي به شما ياد می‌دهد: بدون توجه به این‌که آن کار چقدر ازلحاظ ذهني دشوار است، اگر شما از قبل در انجام آن مهارت دارید، يك تمرين ذهنی خوب محسوب نمی‌شود. یک فعالیت ذهنی خوب بايد برای شما ناآشنا و خارج از حاشيه امن باشد. براي داشتن حافظه قوی بايد همواره در حال يادگيري و تمرين چیزهای جديد باشيد.
 • چالش‌برانگیز است: بهترين تمرین‌هاي تقويت حافظه نيازمند توجه كامل و دقيق شماست. اينكه يك كار فقط از یک‌جهت براي شما چالش‌برانگیز باشد كافي نيست و اين تمرينات نيازمند اين هستند كه ذهن شما براي عملي كردن كاري تلاش كند. براي مثال يادگيري نواختن يك قطعه موسيقي سخت و جديد یک تمرین ذهنی خوب برای تقویت حافظه به‌حساب می‌آید درحالی‌که نواختن یک قطعه موسیقی كه قبلاً آن را به خاطر سپرده باشيد تمرین ذهنی خوبی محسوب نمی‌شود.
 • مهارتي که قابلیت رشد دارد: به دنبال فعالیت‌هایی باشيد كه به شما اجازه می‌دهد از يك سطح آسان شروع كرده و راهتان را هم‌زمان با پيشرفت در اين مهارت پيدا كنيد؛ کاری که در آن هميشه در حال گذشتن از مرزهاي جديد هستيد و به شما اجازه می‌دهد توانايي و مهارت هاي خود را تقویت کنید.

وقتي پس از پشت سر گذاشتن یک فعالیت سخت، از انجام دوباره آن احساس راحتي می‌کنید، وقت آن است به مرحله بعد برويد.

 

راهکارهای تقویت مغز و حافظه:

 

برای افزایش هوش و حافظه مشوق خود باشید

اقدام به تشویق خود بعد از انجام هر عمل، فرآیند یادگیری مغز  شمارا تسهیل می‌کند. هرچه بيشتر علاقه‌مند و درگير كاري كه انجام می‌دهید باشيد، بيشتر تمايل به ادامه آن کار خواهيد داشت و مزاياي آن برايتان بهتر خواهد بود. پس، كارهايي را انتخاب كنيد كه علاوه بر چالش‌برانگیز بودن، لذت‌بخش و رضایت‌بخش هم باشند.

هر کار جديدي كه هميشه دوست داشتید انجام دهید را امتحان كنيد. مانند نواختن گيتار، سفالگري، شعبده‌بازی، شطرنج، صحبت كردن به انگلیسی، رقص تانگو يا ماهرانه گلف بازي كردن.

تا زماني كه هرکدام از اين فعالیت‌ها براي شما چالش‌هایی به همراه داشته باشند و شمارا درگير خود كنند، باعث تقویت حافظه خواهند بود.

یادگیری موسیقی

کار کردن با یک آلت موسیقی هم می‌تواند به عنوان یک سرگرمی لذت‌بخش باشد و هم در بهبود عملکرد حافظه تأثیرات جالب توجهی بر جای بگذارد. بر اساس یک مطالعه مشخص شد که نوازندگان حافظۀ کاری بهتری نسبت به افراد معمولی دارند. با توجه به نقش مهمی که حافظه در ضریب هوشی ایفا می‌کند، بنابراین با یادگیری نواختن یک ساز می‌توانید در تقویت هوش و حافظه خود موفق باشید.

 یادگیری یک زبان جدید

یادگیری زبان جدید تنها باعث رشد و پیشرفت تحصیلی یا شغلی شما نخواهد شد. بلکه دو زبانه بودن به طرز شگفت‌آوری منجر به بالا رفتن سلامت مغز به دلیل به کار گرفتن این عضو حیاتی بدن می‌شود. البته جالب‌تر این است که هر چه زودتر این کار را انجام دهید نتایج بهتری هم دریافت خواهید کرد.

برنامه‌ های مخصوص تقویت حافظه

اپليكيشن ها و برنامه‌های آنلاين بی‌شماری وجود دارند كه به شما وعده تقویت حافظه ، بهبود مهارت حل مسئله ، افزایش دقت و هوش هیجانی شمارا به كمك تمرین‌هاي روزانه افزايش خواهند داد. اما آيا این برنامه‌ها واقعاً جواب می‌دهند؟

اگر به‌طور مداوم باشد، شواهد می‌گوید که: نه. درحالی‌که ممکن است اين برنامه‌ها به پيشرفت کوتاه‌مدت در هر كار يا بازي خاصي كه تمرين می‌کرده‌اید منجر شوند، به نظر نمی‌رسد كه باعث بهبود حافظه يا افزایش هوش شناختي شوند.

ورزش راهی برای افزایش حافظه

درست است تمرينات ذهني براي تقویت مغز مفید است، اما اين به معني آن نيست كه شما نيازي به عرق ريختن نداريد. تمرينات فيزيكي  به ذهن شما كمك می‌کند هوشيار باقی بمانید، اكسيژن دريافتي مغزتان را افزايش داده و از خطر ابتلا به اختلالاتي كه منجر به از دست دادن حافظه می‌شوند (مانند ديابت و بیماری‌های قلبي عروقي) جلوگیری کنید.

ورزش همچنين تأثیرات مواد مغذي را روي مغز افزايش می‌دهد و از هورمون‌های ایجاد استرس می‌کاهد. شايد مهم‌تر از همه اينكه، ورزش در افزايش عوامل رشد و تحريك  اتصالات نوروني جديد، نقش مهمي در انعطاف پذيري عصبي دارد.

 

غذاهای مقوی مغز بخورید.

غذاهای زیادی برای تقویت مغز وجود دارند. برعکس غذاهایی هم هستند که فرآیندهای ذهنی را کند کرده و شما را کسل و خسته می‌کنند مانند قند و شکر، غلات تصفیه‌شده، تنقلات و سودا.

از غذاهایی که اسید چرب امگا 3 زیاد دارند استفاده کنید؛

مانند گردو و ماهی سالمون (البته در خوردن این‌یکی به خاطر احتمال داشتن جیوه احتیاط کنید)، بذر کتان، کدوحلوایی، لوبیا قرمز و لوبیاچیتی، اسفناج، بروکلی، تخمه‌کدو تنبل و دانه‌های سویا. اسیدهای چرب امگا 3 باعث افزاش جریان خون شده و عملکرد انتقال‌دهنده‌‌های عصبی را بهبود می‌دهند که به معنی ارتقاء عملکرد مغز است.

تعریف خاطرات گذشته حافظه را تقویت می کند.

خاطرات راهی برای به اشتراک گذاشتن لحظه ها هستند. تعریف کردن داستان های قدیمی و جدید خودتان، به گونه ای که جالب توجه و جذاب باشند، را تمرین کنید.

بیان خاطرات گذشته باعث تقویت مسیرهای عصبی آن خاطرات در مغز می شوند.

 

تهیه و تنظیم : آکادمی دُردانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0