راهکارهایی برای افزایش ساعت مطالعه

دسته بندی :دُرسا, رشد تحصیلی, رشد کنکوری ۱۴ تیر ۱۴۰۲ coaching-1 111
راهکارهایی برای افزایش ساعت مطالعه

راهکارهایی برای افزایش ساعت مطالعه

چرا باید راه های افزایش ساعت مطالعه را بدانیم؟

در ابتدا بهتر است به این سؤال مهم یعنی چرا باید راه های افزایش ساعت مطالعه را بدانیم به طور دقیق جواب بدهیم. بسیاری از داوطلبان کیفیت ساعت مطالعه را مهم تر از افزایش ساعت مطالعه می دانند و ساعت درس خواندن خود را قربانی کیفیت می کنند.

اما باید اشاره کنیم که ساعات مطالعه و اطلاع از راه های افزایش ساعت مطالعه نیز بسیار مهم است.

اجازه دهید توضیح بیشتری در این مورد بدهیم. ببینید شما در طول یک سال سیصد روز جهت مطالعه دروس خود زمان دارید. رد صورتی که تنها یکی ساعت در هر روز مطالعه بیشتری داشته باشید حتی در صورت نداشتن کیفیت بهتر از این است که همان یک ساعت را هم بیشتر نخوانید.

همین موضوع موجب می شود که شما از دیگران عملکرد بهتری داشته باشید. پس ملاحظه می کنید که آشنایی با راه های افزایش ساعت مطالعه تا چه اندازه می تواند مهم باشد.

 

تمرکز داشتن هنگام مطالعه

درمان عدم تمرکز اهمیت دارد. قبل از هر چیزی تلفن همراهتان را دور از چشم و ذهن خود نگه داریدآن را در کشو یا در کیف خود قرار دهید تا وسوسه نشوید از آن استفاده کنیدعلاوه‌براین از هر وسیله الکترونیکی دیگری که حواس‌تان را پرت می‌کند دوری کنید؛ مگر اینکه برای مطالعه به آنها نیاز داشته باشید.

نکته: اگر برای نوشتن مقاله باید از لپ‌تاپ یا رایانه خود استفاده کنید، وبسایت‌های مزاحم را مسدود کنید تا حواستان پرت نشود.

 

دانستن ساعت بیولوژیکی بدن:

بدن ما علاوه بر ساعتی که هر روز می بینیم، یک ساعت مخصوص به خودش داره که به ساعت بیولوژیک معروفه. حالا این ساعت دقیقا چیه؟ هر کدوم از ما در یک ساعات خاصی از روز، انرژی خیلی بیشتر و حال بهتر و خوب تری داریم. به نوعی میشه گفت که بهترین ساعت های اون روزمون هست که برای دانش آموز بهتره که اون تایم رو با درس های سخت یا حتی درس هایی که مورد علاقش هستن؛ یا حتی درس های چالش برانگیز پر کنه تا با انرژی بیشتر از پس اون درس بر بیاد و یادگیری هر چه بیشتر و بهتری رو تجربه کنه.

قبل از مطالعه یک میانوعده سالم بخورید

شکم گرسنه حواس‌تان را پرت می‌کند؛ بنابراین برای افزایش ساعت مطالعه یک اسنک سالم بخوریدهمچنین می‌توانید یک ساندویچ پروتئین، آجیل یا میوه همراه خود داشته باشید تا در صورت گرسنه شدن، میل کنید. تنقلات سالمی که مملو از پروتئین و کربوهیدراتهای پیچیده هستند، سوخت موردنیاز برای حفظ تمرکز را به شما میدهنداز خوردن شیرینیجات و غذاهای ناسالم که باعث بالا رفتن و کاهش قندخون میشوند خودداری کنید.

 

درک و پذیرش سختی

یکی از بزرگ ترین بهونه های دانش اموزا تو هر سن و مقطعی از دبستان تا تحصیلات عالیه و دکترا این هستش که درس سخت یا سنگین هستش. بله! واقعا هم سخت هست و اصلا هم نمیشه منکرش شد. قطعا پذیرش اینکه می خواهیم چه کاری رو با چه شرایطی انجام بدیم، فرایند رو برای ما واضح و معلوم می کنه و این خودش باعث سهولت و راحتی ما میشه. پس یادمون باشه که درس خوندن واقعا کار آسونی نیست و اگر که می خواهیم تو این مسیر  موفق و پیروز باشیم، باید بپذیریم که باید سختی های متناسب اون رو تحمل کنیم.

 

ابتدا موضوعات دشوار را مطالعه کنید تا آنها را از سر راه بردارید

اگر سخت‌ترین یا کسل‌کننده‌ترین کار را از سر راه خود بردارید، راحت‌تر می‌توانید افزایش ساعت مطالعه داشته باشیدوقتی سرحال هستید، به مباحث دشوار بپردازید و سادهترین تکالیف خود را برای زمانی که بنزین‌تان تمام میشود نگه دارید. برای مثال اگر از شیمی خوشتان نمی‌آید، جلسه مطالعه خود را با حل مسائل دشوار شیمی شروع کنیدهنگامی که آنها را انجام دادید، به سراغ درس‌هایی بروید که از مطالعه آنها بیشتر لذت میبرید.

هنگام مطالعه موسیقی گوش کنید

تاثیر موسیقی بر یادگیری مثبت است یا منفی؟ پخش موسیقی به برخی از افراد کمک می‌کند تا تمرکز خود را حفظ کنند؛ اما برای همه اینطور نیستاگر موسیقی حواستان را پرت نمی‌کند، هنگام مطالعه هندزفری بگذارید. موسیقی بی‌کلام انتخاب خوبی است؛ زیرا هیچ شعری وجود ندارد که حواستان را پرت کند

همچنین می‌توانید به صداهای طبیعت گوش دهید. برای جلوگیری از اتلاف وقت، آهنگهای تصادفی گوش نکنید. درعوض یک لیست پخش یک ساعته بسازید. بدین ترتیب می‌دانید چه زمانی باید استراحت کنید یا سراغ مبحث دیگری بروید.

 

 جلوگیری از بازگشت به عقب و تکرار نکردن جملات

یکی دیگر از راه های افزایش ساعت مطالعه کنکور ترک این عادت نادرست خواندن چند باره مباحث درسی است. افرادی با داشتن سرعت کم در مطالعه یک تا چند بار جملات یا کلمات را تکرار می کنند.

در واقع، این عادت بارخوانی متن در این قبیل از افراد نهادینه شده است.

شاید این سؤال در ذهنتان مطرح شود که چطور با به کارگیری این رشو به عنوان یکی از راه های افزایش ساعت مطالعه می توانید از بازگشتن به عقب خودداری کنید و مطالعه سریعی داشته باشید؟ آن هم در شرایطی که بخشی از متن کتاب را نفهمیده اید و یاد نگرفته اید.

ببینید دوستان شما امکان یادگیری و مطالعه دقیق تر بخش هایی که کاملاً متوجه شده اید را در مرحله مطالعه تکمیلی دارید.

 

 

از بلندخوانی دست بردارید

بلندخوانی یکی از بدترین و نادرست ترین راه های مطالعه به شمار می رود. زیرا با انجام این کار سرعت مطالعه و انرژی شما کاهش زیادی پیدا می کند.

یادتان باشد که در زمان مطالعه تنها مغز و چشم ها را درگیر کنید. خواندن مطالب با چشم و نه با صدای بلند را می توان یکی از راه های افزایش ساعت مطالعه دانست.

اینگونه می توانید به افزایش 3 تا 4 برابری سرعت مطالعه خود کمک بزرگی بکنید.

 

 

تبدیل متن به بخش های کوچکتر

تبدیل هر کدام از مباحث بلند کتاب درسی به چند متن کوتاه می تواند یکی از راه های افزایش ساعت مطالعه برای شما عزیزان کنکوری باشد.

با استفاده از این روش اصولی ساعت مطالعه کنکور به فهم مطلب و مطالعه سریع تر کمک می کنید.

 

عوامل کاهش دهنده ساعت مطالعه :

۱) عدم برنامه ریزی یا برنامه ی ناصحیح؛ برخی از دانش آموزان برای مطالعه و درس خواندن برنامه ریزی نمی کنند و صبح که از خواب بیدار میشوند تصمیم میگیرند که مثلا فلان درس را بخوانند. در این حالت به دلیل سردرگمی و نداشتن نظم، ساعات زیادی را هدر میدهند. در بعضی موارد هم برنامه ریزی نادرست است که باعث این امر میشود. برای مثال در برنامه خود ، خواندن کامل و جزء به جزء یک فصل را در تمام روز معین میکنند. این نوع برنامه ریزی به دلیل نداشتن تنوع در طول روز، بسیار خسته کننده است و داوطلب از درس زده و دلسرد شده و تمایلی به خواندن آن نشان نمی دهد و سبب میشود تا وقت زیادی را هدر دهد

.

.

.

۲) تفریط و افراط؛ بسیاری از داوطلبان با سطح خوب و قوی ، دچار مشکل افراط و تفریط (کامل گرایی) هستند. به اینگونه که برای مثال داوطلبی تصمیم میگیرد که هر روز مطالعه خود را از ساعت ۷ شروع کرده و تا آخر شب ۱۴ ساعت درس بخواند. اما وقتی صبح از موعد مقرر دیرتر بلند میشود و به این نتیجه میرسد که تا آخر شب نمیتواند ۱۴ ساعت مطالعه کند ،تصمیم میگیرد کل روز را از مطالعه صرف نظر کرده و روز بعد با یک شروع بهتر کار خود را آغاز کند.

.

.

.

۳)درگیر مسائل حاشیه ای؛ برخی از داوطلبان گاهی آنقدر خود را درگیر حواشی و ابزارهای آموزشی و مشاوره ای میکنند که اصل موضوع، یعنی کنکور و موفقیت در آن را تغریبا از یاد می برند و فراموش میکنند که کلاسها ، مشاوره ها و … فقط ابزاری هستند تا شما را به هدف خود که همان کسب نتیجه در کنکور سراسری است برساند. برای مثال چون مشاور x رتبه های تک رقمی داشته ، حتما مشاور شما هم باید باشد. یا درگیر شدن به این وسواس که دوستتان در کلاسی که ثبت نام کرده است از کلاس شما بهتر است و یا در خرید کتاب و مسائلی از این دست. باید دقت داشته باشید که توجه بیش از حد به این مسائل سبب میشود تا شما زمان زیادی را بیهوده هدر دهید.

.

.

.

۴) افکار مخرب و استرس های بی مورد؛ بعضی از دانش آموزان حین درس خواندن مدام به این فکر می کنند که دو ماه دیگر باید چه چیزهایی را خوانده باشند، یا سر جلسه کنکور قرار است چه اتفاقی برایشان بیفتد و چه چیزی در انتظار آنهاست. برخی هم مدام درگیر استرس این هستند که به هدف ، رتبه و دانشگاه دلخواهشان نرسند

.

.

.

۵) دشمنان وقت (گوشی موبایل ، تلویزیون )؛ این مشکل را نه تنها دانش آموزان بلکه افراد دیگر نیز دارند و وقت بسیاری را صرف گوشی و یا تماشای تلویزیون میکنند. حتما پیش آمده که گوشی را دست میگیرید و یا پای تلویزیون می نشینید و قصد دارید فقط مدت کوتاهی را صرف آن کنید ولی یکدفعه به خود می آیید و متوجه میشوید که ساعتها گذشته و شما همچنان سرگرم آن هستید. در این حالت ممکن است از اینکه چند ساعت را هدر داده اید استرس بگیرید و بقیه آن روز را هم تمرکز نداشته باشید.

 

تهیه و تنظیم : آکادمی دُر دانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0