راهکارهایی برای افزایش بازده مطالعه

دسته بندی :دُرسا, رشد تحصیلی, رشد کنکوری ۶ مهر ۱۴۰۲ coaching-1 137
راهکارهایی برای افزایش بازده مطالعه

راهکارهایی برای افزایش بازده مطالعه

افزایش کیفیت مطالعه از جمله موارد بسیار مهم و ضروری و یکی از تکنیک های مطالعه است که می تواند قبولی و پذیرش شما را در یکی از بهترین رشته ها و دانشگاه های کشور تضمین کند. البته دقت داشته باشید که کیفیت مطالعه می تواند برای افراد مختلف کنکوری از زمین تا آسمان فرق داشته باشد. اما توجه کنید که همواره قوانین ثابتی وجود دارند که افراد می توانند برای افزایش بازده مطالعه خود از آن ها استفاده لازم را ببرند. در واقع، کسب اطلاعاتی در رابطه با نحوه افزایش کیفیت و کمیت مطالعه می تواند راهگشای خوبی برای شما دوست عزیز داوطلب برای رسیدن به اهداف و‌ آرزوهای شخصی تان باشد.

 زمان مناسب برای شروع مطالعه

اغلب نفرات برتر کنکور از تابستان شروع به مطالعه می کنند و این زمان را به مطالعه دروس تخصصی اختصاص می دهند. انتظار نداشته باشید که از همان ابتدا ساعات طولانی را مشغول درس خواندن باشید. ساعات مطالعه خود را بتدریج افزایش دهید و مدت استراحت خود را متناسب با آن تنظیم کنید.

 

 

 تکنیک تست زنی راز بزرگ افزایش راندمان مطالعه

شما در تست زدن میفهمید در چه مطالبی قوی و در کجا ضعیف هستید. علاوه بر این نکات جدید بسیاری را می توانید به دانسته های خود اضافه کنید. روش های تست زنی سریع بهترین شیوه برای تمرین نه تنها در قبل از کنکور، بلکه هنگام جلسه کنکور است. با اینکار نه تنها در وقت صرفه جویی می کنید بلکه افزایش بازده مطالعه را به خوبی حس می کنید.

 

 

انتخاب منابع درست

گاهی دیده می شود که متقاضیان انواع کتب راهنما و تست را در کتابخانه خود انبار می کنند. اما این کار نه تنها باعث می شود که استرس فرد بالا برود، بلکه سوال پر تکرار نزدیک کنکور چگونه درس های انباشته شده را بخوانیم؟ را بوجود می آورد. پس بهتر است به جای چندین منبع، یک یا دو منبع درست و مناسب را چند بار بخوانید.

 

 

انتخاب ساعت مناسب مطالعه در روز

زمان گیرایی و میزان تمرکز هر فرد ممکن با فرد دیگر متفاوت است. بعضی از افراد صبح ها بازدهی بیشتری دارند، و عده ایی شب ها و یا بعد ازظهر ها. پس پیچیدن یک نسخه ثابت در این مورد برای افزایش بازده مطالعه کار درستی نیست. سعی کنید دروس مهم تر و دشوارتر را به زمان هایی که گیرایی بیشتری دارید موکول کنید.

 

یک برنامه منظم برای خود تدوین کنید

یک برنامه‌ریزی دقیق، می‌تواند موجب شود که تمام درس‌ها و مطالبی که قرار است مطالعه کنید را فهرست کنید. برنامه‌ریزی می‌تواند روی کاغذ یا به‌وسیله یک برنامه‌ریز آنلاین انجام شود. در هنگام برنامه‌ریزی درس‌هایی که باید بخوانید و زمانی را که برای آن‌ها درنظر گرفته‌اید را یادداشت کنید. همچنین یادداشت سایر تعهدات زمانی، می‌تواند به موفقیت برنامه‌یزی و افزایش کیفیت مطالعه شما کمک کند.

  • برای پروژه‌های مطالعاتی بلندمدت و آزمون‌های بزرگ مثل کنکور، یک برنامه درازمدت تدوین کنید تا با کمبود وقت مواجه نشوید.
  • هرکدام از برنامه‌های مطالعاتی که تکمیل شد، علامت بزنید و میزان موفقیت آن را بررسی کنید.

طرح سوال پیش از مطالعه

یکی از روش های افزایش بازدهی مطالعه می باشد که فرد را وادار می کند تا به طور فعالانه و با تمرکز، دقت کافی، انگیزه و علاقه، به مطالعه بپردازد. و یکی از روش هایی است که خواننده را فعال و به طور عمیق او را درگیر مطالعه می کند و سبب برانگیختن جدیت و تلاش وی به هنگام مطالعه می شود. فرد برای یافتن پاسخ سؤالات خود، بایستی تمرکز حواس خود را حفظ کند؛ زیرا در هنگام مطالعه، نمی توان بدون تمرکز، پاسخ سوالات را پیدا کرد. بعد از خواندن مطلب و با طرح سوال، توان میزان فراگیری خود را ارزشیابی کرده، به نقاط قوت و ضعف خود پی می برید.

تندخوانی و بالا بردن سرعت مطالعه

تندخوانی و بالا بردن سرعت مطالعه ، باعث توجه و تمرکز بیشتر و فهمیدن مطالب و در نتیجه، باعث یادگیری بهتر می شود. فکر و ذهن ما قادر است هزاران کلمه را در دقیقه از خود عبور دهد؛ ولی اگر سرعت مطالعه ما پایین باشد، ذهن، وقت اضافی می آورد و ناچار به این شاخه و آن شاخه می پرد و در نتیجه، حواس پرتی ایجاد می شود. مطالعه سریع یا تندخوانی، فرصت جولان به ذهن نمی دهد و سبب برقراری تمرکز حواس هنگام مطالعه می شود.

خواندن اجمالی دروس

خواندن اجمالی دروس یکی از بهترین روش های افزایش بازدهی مطالعه ،که مبتنی است بر یک نمونه گیری سریع از نکات اساسی و صرف نظر کردن از جزئیات. در این روش، خواننده، مطالب را سازمان بندی می کند و آن گاه هدف از مطالعه خود را مشخص کرده، مقدار زمان مطالعه و میزان دشواری کتاب را تخمین می زند و سپس از طریق سوال کردن، کنجکاوی، علاقه، دقت و تمرکز حواس خود را افزایش می دهد.

برای افزایش کیفیت مطالعه، یادداشت‌برداری کنید و از خود سوال بپرسید

مطالعه کردن مانند خواندن یک رمان نیست. شما باید اطمینان حاصل کنید که فعالانه روی مطالب متمرکز هستید و آن‌ها را به خاطر می‌سپارید. همین‌طور که مشغول خواندن مطالب هستید، از نکات مهم یادداشت‌برداری کنید. سپس از محتوای خوانده‌شده، یک‌سری سوال طرح کنید و از خود بپرسید، تا مطالب در ذهن‌تان تثبیت شوند. اگر اطمینان ندارید که آن‌چه یادداشت کرده‌اید، نکات مهم بوده‌اند یا خیر، می‌توانید به خلاصه هر فصل کتاب درسی خود مراجعه کنید. زیرا آنجا معمولا به نکات مهم اشاره می‌شود. در برخی از کتاب‌ها، مطالب مهم به‌صورت پررنگ مشخص می‌شوند، یا دارای قسمت مرور مطالب هستند که نکات کلیدی را علامت‌گذاری کرده‌اند.

استراحت را فراموش نکنید

پس از هر یک ساعت مطالعه، یک استراحت کوتاه داشته‌باشید. این استراحت کوتاه، می‌تواند شامل قدم‌زدن، خوردن یک میان‌وعده یا نوشیدنی یا انجام چند حرکت کششی باشد. زمان استراحت بهتر است حدود ۱۰ دقیقه طول بکشد تا ذهن شما برای ادامه مطالعه آماده باشد. این استراحت‌های کوتاه‌مدت و فعال، در درازمدت موجب افزایش بهره‌وری و کیفیت مطالعه شما می‌شوند. بازدهی این روش از مطالعه بدون توقف و بدون استراحت بسیار بیشتر است، زیرا مغز و بدن شما برای این‌که دوباره بتواند تمرکز کند، به کمی سرگرمی و فعالیت نیاز دارد.

یک طرز فکر رشد را دنبال کنید

موفقیت درسی، تنها به استعداد ذاتی وابسته نیست، بلکه بیشتر به تلاش بستگی دارد. پس به‌جای این‌که در ذهن خود تکرار کنید که «من در این درس ضعیف هستم»، به خود بگویید که « اگر تمرین و تلاش بیشتری کنم، می‌توانم یادگیری‌ام را بهبود ببخشم». اگر در مطالعه ضعیف هستید، با تغییر روش خود می توانید این مشکل را برطرف کنید.

 

 مرور دروس، راز طلایی 8 راز رتبه های برتر برای بازدهی بیشتر مطالعه

اگر بپرسید که بهترین روش درس خواندن برای کنکور چیست؟ جواب تمامی مشاوران تحصیلی مرور مرتب مطالب است. در برنامه ریزی هایتان حتما دقایقی را برای دوره و مرور هر چند کوتاه مطالب خوانده شده بگذارید. در غیر اینصورت افزایش راندمان مطالعه را باید فراموش کنید، چرا که در این صورت فراموشی مطالب حتمی خواهد بود.

همانطور که می دانید وقتی ما درسی را می خوانیم، اطلاعات ابتدا به حافظه کوتاه مدت ما می روند. پس بسته به نوع درس سعی کنید هر چند وقت یک بار مرور کنید تا حافظه بلند شما فعال و اطلاعات در ذهن شما ثبیت شود. البته برای دورس فرار و یا دروس تخصصی و عمومی فاصله مرور متفاوت خواهد بود.

 

تهیه و تنظیم : آکادمی دُر دانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0