دلایل بروز تنبلی

دسته بندی :دُرسا, رشد فردی ۱۵ آبان ۱۴۰۲ coaching-1 105
دلایل بروز تنبلی

دلایل بروز تنبلی

گاهی اوقات، احساس می‌کنیم تمام چیزی که نیاز داریم ماندن در رختخواب و تماشای تلویزیون است. با این حال، زمانی که تنبلی تبدیل به مسئله‌ای مزمن» شود و مانع از انجام وظایف روزانه یا دستیابی به اهدافمان شود، باید هر چه سریع‌تر برای مقابله با آن دست به کار شد.

اثرات تنبلی

 1. تنبلی بزرگترین دشمن شماست زیرا می‌تواند زندگی‌تان را به کلی خراب کند.
 2. تنبلی مانع حرکت و رشد شما می‌شود و اجازه نمی‌دهد به اهداف زندگی خود برسید.
 3. تنبلی شما را در کل روز گیج و آشفته نگه می‌دارد.
 4. تنبلی توانایی و کارایی شما را کاهش می‌دهد.
 5. تنبلی بر سلامت جسم و روح شما تأثیر می‌گذارد.
 6. تنبلی به شما اجازه نمی‌دهد مفید کار کنید.
 7. تنبلی به مرور زمان قدرت تفکر و حافظه‌ی شما را کاهش می‌دهد.

باورهای ذهنی

خیلی از ما باورهای ذهنی داریم که عامل اصلی عدم موفقیت ها و تنبلی هایمان هستند! باورهایی از قبیل:

 • من که از این عرضه ها ندارم!
 • ما از این شانسا نداریم!
 • تو شهر ما نمی‌شه از این کارا کرد!

و هزاران مدل دیگر از این جملات و باورها که تا در ذهن ما وجود دارند، باید قید رسیدن به موفقیت را بزنیم. چرا که این باورها کاری با مغزمان می‌کنند که دست از تلاش کردن بردارد و خودش را به آب و آتش نزند (که همین می‌شود یکی از عوامل مهم تنبلی کردن). چون نمی‌تواند!

شک نکنید به محض اینکه این باورها به من می‌توانم ها و می‌شودها تبدیل شود، اراده محکمی در وجودمان ایجاد می‌شود و همان قدرت اراده، بر تنبلیمان غلبه می‌کند. پس سومین مورد از دلایل تنبلی شد باورهای ذهنی.

باورهای ما می توانند تا حد بسیار زیادی ما را تنبل کنند

سبک زندگی ضعیف

سبک زندگی اکثر افراد بدون  برنامه ریزی است. آن‌ها به انجام کارهایی می‌پردازند که اصلاً مهم نیستند، مانند چت کردن در رسانه های اجتماعی، تماشای فیلم و … . اکثر افراد فعال در شبکه های اجتماعی می‌توانند اعتراف کنند که ساعت‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند بدون این‌که متوجه شوند.

افراد معمولا زمان زیادی را در رسانه‌های اجتماعی می‌گذرانند و این باعث می‌شود‌ که آن‌ها نتوانند وقت‌شان را صرف کارهایی کنند که واقعا برای‌شان اهمیت دارد.

نظام آموزشی

یکی دیگر از دلایلی تنبلی، نظام آموزشی مان است! بله درست خواندید، همان نظام آموزشی که قرار است ما باسواد و موفق بار بیاورد!

اما چگونه مدرسه و دانشگاه و نظام آموزشی ما را به سمت تنبل شدن سوق می‌دهد؟

اگر دقت کرده باشید، ما معمولاً درس هایی را در مدرسه می‌خوانیم که فکر نمی‌کنم در هیچ جای زندگی به دردمان بخورد! مثلاً کدام یک از شما بعد از دوران مدرسه تانژانت و اتحادها به دردتان خورده است؟ یا تعریف دلتا و انواع کوه ها چه دردی از زندگی امروزی را از شما دوا کرده است؟

مسلماً هیچ کدام. اما دلیل اینکه این درس ها ما را تنبل می‌کنند این است که چون مطمئنیم در آینده کمکمان نخواهند کرد، آنها را طوری نمی‌خوانیم که یاد بگیریم، فقط حفظشان می‌کنیم تا نمره آن درس را بگیریم و فقط از شرش راحت شویم و درنتیجه، این نوع درس خواندن ما را به سمت راحت طلبی می‌کشاند.

خب این گونه درس خواندن نه تنها هیچ کمکی به ما نخواهد کرد، بلکه همان طور که گفتم ضررهایی از جمله همین تنبلی را هم دارد!

افراد در چه مکانی تنبلی می کنند

استرس داشتن دیگر علل تنبلی در کارها می باشد

بدون این که خودتان بدانید ذهن ناخودآگاه شما از ارتباط با بعضی افراد دچار استرس و اضطراب می‌ شود. بنابراین ناخودآگاه شما،‌ ارتباط به شخص مورد نظر یا کار موردنظر را پس می‌ زند.

به همین دلیل وقتی عزم‌ تان را هم جزم می‌ کنید،‌ گاهی باز هم نمی‌ توانید کار مورد نظر را به ویژه اگر مرتبط با شخص دیگری باشد انجام دهید و در این رابطه می توانید مقاله ای را تحت عنوان از بین بردن استرس به صورت عملی که در سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان موجود است را مطالعه نمایید.

 احساس منفی از دلایل تنبلی است

شیوه حرف زدن،‌ نوع کلمه‌ ها،‌ لحن کلام و … بعضی افراد به شکلی است که با حرف زدن با آنها دچار احساس منفی می‌ شویم.

بنابراین باز هم ذهن به شکل ناخودآگاه،‌ ارتباط با آن شخص را پس زده و شما کاری که باید انجام دهید،‌ به تعویق می‌ اندازید. این دیگر دلیل تنبلی در کارهای روزمره می باشد

 

کمال گرایی

تا به حال درباره کمال گرایی چیزی شنیده اید؟ کمال گرایی به معنی تعیین استانداردهای بالا برای خودمان است. استانداردهایی که بی جهت بالا هستند و می‌توان آن ها را تا حد قابل توجهی پایین آورد.

فکر می‌کنم کمال گرایی یکی از مهم ترین عوامل تنبلی ما باشد. چون وقتی استاندارد بالایی برای خودمان تعیین کنیم که نتوانیم به آن برسیم، به خاطر تنبلی و یا باورهای ذهنمان، اصلاً سراغ آن هم نمی‌رویم و کاری را شروع نمی‌کنیم!

 

عدم برنامه ریزی مناسب

نظم و برنامه ریزی کردن آن هم به صورت کتبی، ما را موظف می‌کند که آن را انجام دهیم و گویا یک نیروی درونی ما را به سمت انجام دادن آن برنامه هل می‌دهد.

شاید دلیل خیلی از این بی حالی ها و تنبلی های ما، همین عدم برنامه ریزی باشد. بی برنامگی و سردرگمی، در نهایت به بی کاری و تنبلی ما هم ختم می‌شود.

پس چطور انتظار داریم با ادامه روند بی برنامه بودنمان، تنبلی را از خود دور کنیم؟؟؟

 

تهیه و تنظیم : آکادمی دُردانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0