دلایل اهمیت تحصیل

دسته بندی :دُرسا, رشد تحصیلی ۲۴ آذر ۱۴۰۱ coaching-1 149
دلایل اهمیت تحصیل

دلایل اهمیت تحصیل

آموزش نقش مهمی در زندگی همه ما دارد و راه را برای دستیابی به بالاترین پتانسیل‌های خودمان هموار می‌کند.

بسیاری از ما به جای توجه به اهمیت آموزش و تحصیل، روی خسته کننده بودن درس خواندن تمرکز می‌کنیم و این‌گونه تلقین می‌کنیم که درس خواندن باعث تلف شدن وقت می‌شود.

برخی‌ها نیز چنین فکر می‌کنند که تحصیل، فقط کاری است که باید برای به دست آوردن شغل انجام دهیم.

با این حال، بهتر است با حقیقت روبرو شده و بیشتر متوجه قدرت و اهمیت تحصیل شوید.

تحصیل، یک امتیاز بسیار فراتر از پیدا کردن شغل و شاد کردن والدین است. در واقع، تحصیل یکی از قدرتمندترین ابزارهای موجود در دنیا است.

تحصیلات چیست؟

تحصیل کردن فرآیند تسهیل یادگیری یا کسب دانش ، مهارت ها ، ارزش ها ، اعتقادات و عادات است. روش های آموزشی شامل داستان گویی ، بحث ، آموزش ، آموزش و تحقیقات مستقیم است

پدیده ترک تحصیل هم یکی از نگرانی های مهم خانواده ها و دست اندر کاران تعلیم و تربیت است. هر ساله تعداد زیادی از دانش آموزان در کشورهای مختلف جهان از جمله کشور ما با پدیده های به نام افت تحصیلی و ترک تحصیل مواجه اند. ترک تحصیل علاوه بر زیان های اقتصادی که به دلیل تکرار پایه یا مصرف هزینه مجدد برای دانش آموزان دارد، سبب تاثیرات ناگوار بر سلامت روحی و روانی دانش آموزان می شود و یکی از دلایل  نگرانی برای خانواده ها می باشد.

ترک تحصیل یکی از مشکلات عمده نظام های آموزشی در دنیا و کشور ما می باشد و هر سال بسیاری از امکانات مالی و نیروهای انسانی و آموزش و پرورش به این معضل اختصاص می یابد.

 

نقش تحصیلات در زندگی هر فرد چقدر است؟

تحصیلات دیگر تنها عامل موفقیت تضمینی نیست! تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان بیکار در جامعه این را نشان می‌دهد. بسیاری از خانواده‌ها بدون در نظرگرفتن علایق فرزندان در وارد کردن آن‌ها به دانشگاه رقابت می‌کنند و هر کدام دوست دارند تا فرزندشان حتما دکتر و مهندس شود. برای خیلی از افراد نیز تحصیلات تنها جنبه‌ی چشم و هم‌چشمی و رقابت کورکورانه دارد که در این صورت اتلاف وقت، هزینه و انرژی است.

اما تحصیلات بسیار بالا در زندگی تمام افراد کارساز نیست؛ این افراد باید همواره به دنبال استعدادها و افزایش توانایی‌ها و مهارت‌های خود باشند. لازم نیست حتما به درجات بسیار بالا در تحصیلات دست یابید تنها کافیست در زمینه‌ای که توانایی و علاقه دارید به بهترین شکل عمل کنید.

برای این‌که بتوانیم در این دنیای رقابتی، جایگاه خوبی داشته باشیم به آموزش و تحصیل به عنوان یک چراغ راهنما نیاز داریم. در ادامه کمی بیشتر در مورد اهمیت تحصیل صحبت می‌کنیم:

 

به وجود آمدن اهداف مختلف

ادامه تحصیل در سطوح بالاتر از دبیرستان به جوانان این امکان را می‌دهد تا بتوانند هدف‌های بیشتر را در نظر داشته باشند. کسانی که بعد از دوران دبیرستان علاقه‌ای به ادامه تحصیل ندارند، مجبورند به یک الی دو هدف در زندگی خود بسنده کنند و با مهارتی که در طول زمان به دست می‌آورند آن اهداف را ترقی داده و از این را زندگی مادی و حتی معنوی خود را تحت تاثیر قرار دهند. جوانی که از ادامه تحصیل انصراف می‌دهد، از بسیاری مزایای بالقوه که ممکن بود با ادامه دادن تحصیلات برایش فراهم شود بی بهره می‌‌ماند. ادامه تحصیل می‌تواند روی شیوه زندگی شخص و حتی نوع برخورد مردم نسبت او، تاثیر گذار باشد. در ادامه با دیگر مزایای و فوائد ادامه تحصیل که حتی ممکن است، مسیر زندگی‌تان را عوض کند، بیشتر آشنا می‌شویم.

 

آمادگی شغلی

برخی از جوانان یک ایده و هدف جامع برای رسیدن به شغل آینده خود دارند. چنین افرادی سعی می‌کنند پس از اتمام دوران ابتدایی روی شغل آینده خود برنامه ریزی کنند. از این رو در دوران دبیرستان رشته تحصیلی‌ای را انتخاب می‌کنند که راه رسیدن به شغلی که مورد پسندشان است، هموار شود. آنها در دوران متوسطه با مهارت‌های ابتدایی شغل آینده خود تا حدودی آشنا می‌شوند.

چنین افرادی برنامه بلند مدت برای رسیدن به اهداف خود دارد اما همه افراد اینگونه نیستند. انتخاب رشته در دوران دبیرستان شاید یکی از شناخته شده ترین راه‌ها برای رسیدن به شغل آینده باشد. با این تفاسیر بسیاری از نوجوانان درک درستی از آینده خود ندارند. شاید بیشتر جوانان پس از دوران دبیرستان به فکر شغل آینده خود باشند.

گویا پس از این دوران است که آنها با معنای واقعی زندگی و به دست آوردن امتیازات برای ادامه زندگی آشنا می‌شوند. چنین افرادی با ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها می‌توانند روی شغل مورد نظر خود تمرکز کنند، از این رو با انتخاب یک انتخاب رشته مناسب دانشگاهی سعی می‌کنند، هر آنچه لازم است را برای شغل آینده خود بیاموزند.

بنابراین پس از نیم سال اول دانشگاه دانشجویان تشویق می‌شوند، بهتر بیاموزند و خود را با شغل آینده بیشتر وفق دهند. دانشجویان باید توجه داشته باشند که محیط دانشگاه بی شک یکی از مهم‌ترین مکان‌هایی است که افراد می‌توانند در مورد شغل آینده خود بیشتر فکر کنند و خود را برای روبه‌رو شدن با آن آماده سازند.

مزایای عملی گسترده

آماده شدن برای شغل آینده و گرفتن مسئولیت در آن حوزه تنها مزیت ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها نیست، بلکه امکان موفقیت‌شان نیز بالا می رود. بر اساس یک گزارش که از هیئت دانشگاه‌ها در سال ۲۰۱۳ منتشر شده، نشان می‌دهد؛ افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند، نسبت به افرادی که تنها به دیپلم اکتفاء کرده‌اند، موفق‌تر هستند.

 

مزایای اقتصادی

میانگین درآمد سالانه کسی که دارای دیپلم دبیرستان است تنها ۳۵۴۰۰ دلار است، اما شخصی که دو سال تحصیلات دانشگاهی دارد(فوق دیپلم) ۴۴۸۰۰ دلار و شخصی که چهار سال تحصیلات دانشگاهی (لیسانس) دارد ۵۶.۵۰۰ دلار می‌تواند به صورت سالانه درآمد داشته باشد. با توجه به پرداخت شهریه و وام‌های دوران دانشجویی باز هم افرادی که دارای مدرک فوق دیپلم و لیسانس هستند، در آمد سالانه‌شان در تمام طول عمر خیلی بیشتر از افردی است که به دیپلم در دوران تحصیل خود بسنده کرده‌اند.

مشارکت مدنی

نسبت مشارکت افراد در مسائل کشوری و پست‌های سیاسی و مهم که داری مدارک تحصیلی دانشگاهی هستند، به مراتب بیشتر از افرادی است که مدرک دیپلم دارند. افرادی که به دنبال تحصیلات بالاتر از دبیرستان هستند، احتمالا از لحاظ رفاه اقتصادی، سلامت جسمانی و مشارکت در امور سیاسی و اجتماعی وضعیت بهتری دارند. صرف نظر از اینکه درباره چه چیزی مطالعه می‌کنید، درس خواند خود می‌تواند اطلاعات عمومی و سلامت مغزتان را ارتقاء ببخشد.

تهیه و تنظیم: آکادمی دُردانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0