جلسات کوچینگ

دسته بندی :دُرسا, رشد تحصیلی, رشد فردی ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ coaching-1 115
جلسات کوچینگ

جلسات کوچینگ

 

جلسات کوچینگ چیست؟

هشدار اول در جلسات کوچینگ این است که اینجا مربیان مشغول کار هستند؛ پس جلسات کوچینگ جایی برای مشاورها یا منتورها نیست. در جلسه کوچینگ شما بدون قضاوت شدن حمایت می‌شوید، شما موضوع تمرکز جلسه هستید، درحالی‌که احساسی سرشار از امنیت و آرامش دارید. اما راز لذت خوشایند جلسات کوچینگ چیست این است که راه‌ها رسیدن به اهداف‌تان را برای شما نمایان می‌کند و باعث موفقیت در زندگی و کار شما می‌شود.

خبر خوب این است که برای حضور در جلسه کوچینگ اصلاً نیازی نیست فردی موفق با دفترچه‌ای از اهداف و آرزوها باشید. اغلب کسانی که نخستین جلسه کوچینگ را تجربه می‌کنند هیچ ایده‌ای برای اکنون خود نیز ندارند چه برسد به رویاهای با فردای بهتر.

در جلسات کوچینگ چند هدف عمده پیگیری می‌شوند:

 • وضوح و آشکارسازی
 • حمایت و پشتیبانی
 • ترغیب و تشویق
 • پاسخگویی
 • تهیه فهرست فرصت‌ها و گزینه‌های ممکن

اهمیت کوچینگ در زندگی

امروزه همه ما با چالش‌ها، دغدغه‌ها و مسائل بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنیم که راه رسیدن به اهداف و خواسته‌ها را برای ما سخت‌تر کرده‌اند. از طرفی تجربه مشورت گرفتن با افرادی را داشته‌ایم که به جای روشن‌تر کردن مسیر پیش‌رو، با راهنمایی‌ها و کمک‌های‌شان مسیر را ناهموارتر کرده و ما را به دردسر انداخته‌اند.

دلیل این اتفاق انتخاب اشتباه افراد برای مشورت گرفتن است. اگر بدانید در هنگام رویارویی با مشکلات از چه شخصی باید کمک بگیرید، بهتر به نتیجه خواهید ‌رسید. یکی از بهترین انتخاب‌ها برای پیدا کردن مسیر درست، مراجعه به کوچ است. فواید کوچینگ عبارتند از:

 • افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس،
 • شناخت نقات قوت و نقاط ضعف،
 • شناخت مهارت‌ها و استعدادها،
 • دستیابی به توانایی برقراری ارتباط با دیگران،
 • پیدا کردن ارزش‌های فردی و اجتماعی،
 • و… .

 

فواید و کاربردهای جلسات کوچینگ

موفقیت زمانی در جلسات کوچینگ نمایان می‌شود که مراجع آماده تغییر باشد و از چالش‌ها نترسد و بخواهد به یک جایگاه ایده آل برسد. فواید و کاربردهای کوچینگ را می‌توان به شرح زیر توضیح داد: کوچینگ توانایی حل مساله را در شما تقویت می‌کند. در فرایند کوچینگ شما با همراهی کوچ نگاهی عمیق‌تر به مسائل پیدا می‌کنید و خودتان راهکارهایی متناسب با خود ارائه می‌دهید. جلسات کوچینگ به شما کمک می کند که برنامه ریزی صحیحی برای انجام کارهای خود داشته باشید؛ بنابراین اکر در موضوع برنامه ریزی و انجام وظایف مشکل دارید می توانید از یک کوچ کمک بگیرید.

جلسات کوچینگ، خود آگاهی و هوشیاری شما را تقویت می‌کند. از آنجا که تمرکز کوچینگ بر حال و اکنون است در جلسات بیشتر شما بر روی خود متمرکز شده و به آگاهی درباره خود دست می‌یابید. جلسات کوچینگ عملکرد شما را در زندگی و حرفه‌تان بالا می‌برد. کوچینگ به شما کمک می‌کند که فعالیت و برنامه‌هایی را که تاکنون به شما کمک چندانی نکرده‌اند شناسایی کرده، کنار بگذارید و برنامه‌های بهتری را انتخاب کنید. در این جلسات از ترس‌ها و موانع در انجام کارهایتان شناخت پیدا می‌کنید و می‌توانید قدم به قدم آن‌ها را رفع کنید.

 

جلسات مربی‌گری چگونه روزگار ما را بهتر می‌کند؟

در جلسات کوچینگ مربیان به شما کمک می‌کنند تا یک موضوع را برای تمرکز بر خودتان پیدا کنید. این کار با آنچه که از وضعیت زندگی خود بازگو می‌کنید، شروع می‌شود. مربی پرده‌‌های ابهام و تردید را با پرسشگری در کوچینگ کنار می‌زند و به وضوح متوجه می‌شوید که چه عواملی موجب شده تا زندگی شما بدین نقطه برسد. اینگونه است که به‌راحتی لیستی از هزینه‌ها و مصیبت‌های که تحت تاثیر این عوامل  و رویکردها ایجاد شده در اختیار خواهید داشت.

کشف آنچه شما می‌خواهید

وقتی معلوم شد که از چه بیزار هستید، تشخیص آنچه که می‌خواهید، گام بعدی در کشف جلسات کوچینگ چیست خواهد بود. بسیاری در تلاش مکرر برای فرار از مشکلات هستند؛ ولی هرگز از خود نمی‌پرسند به کدام سو چنین شتابان. اینکه شما بدانید واقعا چه تصوری از شغل،‌ رابطه‌ها و اساسا از خود داشته باشید نیاز به تمرکزی دارد که باوجود کوچ‌ها به‌راحتی میسر است. اگر می‌خواهید بدانید چگونه علایق خود را بشناسیم به مقاله مربوط به آن در سایت ما مراجعه کنید.

 ریشه‌یابی مشکلات

حال‌ که می‌دانید به کجا می‌خواهید بروید، باید بدانید چه چیزهای مانع تحقق آن هستند. اینجا است که گویی روی صندلی داغی نشسته‌اید؛ چرا که پرسش‌های چالشی در جلسات کوچینگ به سراغ شما می‌آیند تا از زوایای دیگر وضعیت خود را ارزیابی کنید.

گویی در بالنی نشسته‌اید و این بار شما می‌توانید با وضوح هشت‌پای مشکلات زندگی خود را ببیند. این هشت‌پای مخوف قدرت خود را از باورهای تضعیف کننده، ترس‌های نهفته، الگوهای فکری منفی و رفتار خودمخرّب دریافت می‌کند. او می‌خواهد همچنان شما اسیر چنگال خود نگاه دارد؛ ولی حال که می‌دانید موهبت‌های جلسات کوچینگ چیست می‌توانید این هشت‌پای پلید را ناامید روانه اعماق دریا کنید.

وقتی ریشه مشکلاتی که تا‌به‌‌حال  پنهان شده بود با چراغ آگاهی که کوچ به شما هدیه می‌کند، عیان شود، زمان کشف الگو فکری یا شیوه عملکرد شما است. شما باید راهی پیدا کنید تا بتوانید این رویه‌های بد فرجام را تغییر دهید.

راهی برای کشف و هک الگوریتم‌های زندگی

الگوهای فکری غلط به‌راحتی پنهان می‌شوند؛ ولی هرگز شما را رها نمی‌کنند. در واقع شما در شرایط مختلف زندگی با همه تفاوت‌هایش  تنها در حال زجر کشیدن از چند الگوی فکری نادرست هستید.

در میان همین شیوه‌های فکری و الگوهای رفتاری، می‌توان افق‌های روشنی از آینده بهتر و فرصت‌های جدید پیدا کرد. پس در برابر پرسش جلسات کوچینگ چیست به جرات می‌توان گفت راهی برای کشف و هک الگوریتم‌های زندگی شما.

گویی شما در کنار ساحل هستید و هنوز برای ورود به اقیانوس مردد هستید. درست هنگامی‌که جسارت لازم را پیدا کردید و تن به آب زنید، کوچ‌ها را در کنار خود پیدا خواهید کرد تا به شما کمک کنند با شجاعت و شادابی به نبرد باشکوه خود ادامه دهید.

 استراتژی طلایی برای موفقیت

وقتی از جهات مختلف به آگاهی لازم رسیدید، باید یک استراتژی مناسب داشته باشید تا از موقعیت فعلی به سمت آرزوهای خود حرکت کنید. مزیت عالی استراتژی که در جلسات کوچینگ نصیب شما می‌شود قابلیت عملیاتی شدن آنها است. مراحل این استراتژی به‌راحتی توسط کوچ‌ها قبال رصد و  اندازه‌گیری است و در طی هر مرحله باوجود چالش‌ها چیزی از انرژی و هیجان روحیه‌بخش آنها کم نمی‌شود.

 

تهیه و تنظیم : آکادمی دُر دانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0