تنبلی و روش هایی برای درمان آن

دسته بندی :دُرسا, رشد فردی ۱۷ آبان ۱۴۰۲ coaching-1 61
تنبلی و روش هایی برای درمان آن

تنبلی و روش هایی برای درمان آن

افراد در چه زمان و چه مکانی تنبل می شوند؟

تنبلی در افراد به چندین عامل وابسته است و نمی‌توان یک علت خاص برای آن در نظر گرفت. یکی از عوامل آن به نوع سیستمی برمی‌گردد که یک فرد در آن بزرگ شده است که باعث گوشه گیری افراد و بی حوصلگی آنها در زمینه تعامل با دیگران و عاملی برای تنبلی آنها شده است.

همینطور ترس از شکست موجب می شود افراد بسیاری از کارها را اصلا شروع نکنند و همین باعث تنبلی آنها می شود.

تاثیر مشکلات جسمانی و تغذیه در تنبلی افراد هم بسیار زیاد است.  بعضی از مشکلات جسمی از جمله کم کاری تیروئید می تواند موجب بی حوصله شدن فرد شده و حوصله او را برای انجام کارها گرفته و فرد را تنبل کند.  همچنین عدم تعادل هورمون های بدن افراد را بی حوصله و تنبل می کند.

تغذیه هم در بروز تنبلی نقش بسزایی دارد، وقتی غذای مصرفی فرد انرژی و کالری لازم را نداشته باشد، فرد بی حوصله شده و توانی برای انجام کارها ندارد.

اینکه افراد در چه زمان و در چه مکانی دچار معضل تنبلی می شوند بستگی به این عوامل دارد. هرچند در یکی از عوامل گفته شده به تنهایی نمی تواند فرد را تنبل کند اما نمی تواند بی تاثیر باشد. مجموعه چند عامل در افراد زمینه ساز تنبلی و بروز یکنواختی و روزمرگی در زندگی آنها است.  برای رهایی از تنبلی بهتر است از همان دوران کودکی اقدام شود و در دوران کودکی روی فرد کار شده و تربیت صحیح انجام شود.

زندگی هدفمند، نقطه مقابل تنبلی و پوچی!

افرادی که هدف درستی در زندگی خود دارند معمولا میل و علاقه زیادی نیز به انجام آن داشته و هیچ چیز حتی خستگی و بیماری نیز مانع آنها نمی شود! اما برعکس اگر هدفی نداشته باشیم یا هدف دست نیافتنی داشته باشیم طبیعی است که تلاشی هم برای آن نکنیم! بر همین اساس، قبل از هر چیزی باید تکلیف مان را با خودمان مشخص کنیم.

برنامه ریزی درست، مقدمه موفقیت است!

پس از تعیین اهداف، نوبت به برنامه ریزی برای رسیدن به آنهاست. برنامه ریزی نادرست موجب شکست می شود و مشکلات زیادی را به بار می آورد. بهترین کار این است که به کمک مشاور روانشناس، اقدام به تعیین برنامه کلی برای خود کنیم به نحوی که بتوانیم از عهده آن برآییم.

مدیریت زمان و متعهد بودن به برنامه ریزی انجام شده

مدیریت زمان یک مهارت اکتسابی است و حتما باید آموخته شود. حتی اگر برنامه ریزی درستی شده باشد بدون مدیریت زمان و متعهد بودن به آن نمی توان برنامه تعیین شده را به سرانجام رساند. برای مدیریت زمان نیز، نیاز است از مشاور روانشناس کمک گرفته شود.

خیلی هم سفت و سخت نگیرید!!!

یکی از دلایل نرسیدن به اهداف، تعیین برنامه های سفت و سخت است که فرد وقتی می بیند از پس انجام آن بر نمی آید کار را رها کرده و خود را با چیزهای دیگری سرگرم می کند. این موضوع در واقع نوعی دفاع و عکس العمل مغز در مقابل ناممکن هاست! و اگر برنامه ریزی متناسب انجام شود چنین اتفاقی نمی افتد.

آینده را پیش بینی کنید و برای آن برنامه داشته باشید

در برنامه ریزی خود، موارد غیرمترقبه را در نظر داشته باشید. مواردی مانند مسافرت رفتن، آمدن مهمان، تعطیلات، بیماری و … جزو مواردی هستند که اگر آنها را در برنامه خودمان در نظر نگیریم از برنامه خود عقب خواهیم افتاد و همین موضوع نیز موجب بالا رفتن حجم کار و متعاقبا اهمال کاری مغز در برابر فشار بالا خواهد بود!

حس و حال خوب، اراده و انگیزه می سازد!

اگر مثبت اندیش باشیم و در وضعیت سلامت روحی روانی قرار داشته باشیم مغز، هورمون های شادی بخشی را ترشح می کند که سبب انگیزه و اراده می شود. اگر مشکلاتی مانند اضطراب، افسردگی و هر مشکل روحی روانی یا جسمی دارید بلافاصله به فکر درمان آن باشید تا بتوانید یک هدف مناسب برای خود تعیین و به آن دست پیدا کنید.

 

حالا وقت جایزه است!!!

سعی کنید برای انجام کارهای کوچک و بزرگ، جایزه تعیین کنید و پس از اتمام آن از پاداشی که به خودتان داده اید لذت ببرید! این موضوع موجب می شود مغز و ناخودآگاه به شکل مطلوبی عمل کرده و انرژی مضاعفی را بدست آورند.

مراجعه به روانشناس

همانطور که گفته فرد تنبل نمی تواند برنامه ریزی و هدف گذاری درستی داشته باشد. بنابراین حتما لازم است از یک مشاور روانشناس مجرب کمک بگیریم. ممکن است نتیجه بررسی ها حاکی از وجود مشکلاتی مانند افسردگی و اضطراب، کمال گرایی، اهمال کاری و … باشد که در ابتدا می بایست این اختلالات برطرف شوند و پس از آن نسبت حل مشکل اقدام کرد.

 

تهیه و تنظیم : آکادمی دُر دانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0