تاثیر مشاور در دوران کنکور

دسته بندی :دُرسا, رشد کنکوری ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ coaching-1 172
تاثیر مشاور در دوران کنکور

تاثیر مشاور در دوران کنکور

یکی از دغدغه های مهم  دانش آموزان بعد از اخذ دیپلم، قبولی در کنکور می باشد که سعی می کنند با خواندن فراوان کتب درسی به این موفقیت دست پیدا کنند. اما باید به این نکته مهم توجه کنیم که برای موفقیت در کنکور نیاز به برنامه ریزی درسی داریم! پس برای این منظور به طور قطع مشاور کنکور نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. مشاور تحصیلی برا موفقیت دانش آموزان یکی از راه های پر اهمیت در قبولی کنکور می باشد و می توان گفت نقش به سزایی در موفقیت دانش آموزان در مسیر تحصیلی دارد.

چرا باید مشاور تحصیلی داشته باشید؟

وقتی از مدرسه به خانه می آیید. ابتدا تصمیم می گیرید که درس هایی که امروز در مدرسه یاد گرفتید را مرور کنید تا مطالب تدریس شده بهتر در ذهن شما بماند و خود را برای جلسه بعدی آماده می کنید. در هنگام مطالعه ناگهان متوجه می شوید که فردا امتحان دارید و درسی که در حال مطالعه آن هستید را رها می کنید و به سراغ خواندن درس که برای امتحان است می روید، برای اطمینان از این که چه کسی خوانده و چه کسی برای امتحان فردا آماده است به سراغ گوشی خود رفته و به دوستانتان پیام می دهید، مشغول پیام دادن به دوستانتان می شوید و خواندن برای امتحان فردا را فراموش می کنید. ممکن است بعد از اتمام صحبت با دوستانتان از اتاقتان خارج شوید و کمی تلویزیون تماشا کنید. و ضرورت داشتن مشاوره در این قسمت مشخص می شود.

هدف مشاوره تحصیلی

اولین قدم کمک به داوطلب جهت شناسایی علایق و استعدادهایش است از این جهت مشاور سعی میکند تا به داوطلب کمک کند توانایی و استعدادهای خود را بشناسد در مرحله بعد مشاور تلاش میکند تا دلایل افت تحصیلی داوطلب را شناسایی کند یکی از دلایل آن میتواند به دلیل اختلال نقص توجه و عدم تمرکز باشد که مشاور میتواند به داوطلب جهت شناسایی این مشکل کمک کند و داوطلب را به متخصص مربوطه ارجاع دهد

یکی از رایج ترین مشکلات تحصیلی ، بی انگیزگی است که بیشترین دلیل آن مقایسه دائمی خود با اطرافیان نسبت دادن هوش و استعداد پایین به خود است که موجب عقب نشینی داوطلب و اهمال کاری در مطالعه میشود و فرد دائما کارهای خود را عقب میاندازد مشاور تحصیلیبه داوطلب کمک میکند تا دلایل این اهمال کاری را پیدا کنند و هدف گذاری مناسب بر آن غلبه کنند

بطور کلی مشاورین تحصیلی و کنکور وظایف زیر را برعهده دارند:

1.شناسایی استعدادهای بالقوه دانش آموزان و دانشجویان و هدایت آنها در مسیر صحیح.

2.آموزش مهارت های موفقیت تحصیلی و ارائه راهکارهای مناسب جهت جلوگیری از افت تحصیلی.

3.کمک به دانش آموز برای انتخاب رشته تحصیلی مناسب.

4.آموزش شیوه های صحیح مطالعه ، یادگیری ، یادداشت برداری ، خلاصه نویسی و پاسخگویی به سؤالات تشریحی و تستی.

5.کمک به والدین برای شناسایی دقیقتر توانایی های فرزندانشان و فراهم نمودن بستر مناسب برای رشد و شکوفایی آنها.

6.افزایش قدرت تمرکز ، کاهش میزان بی دقتی و تقویت حافظه دانش آموزان و دانشجویان

7.آموزش مهارت های آزمون دادن شامل شیوه صحیح آمادگی برای هر آزمون، مدیریت استرس و اضطراب امتحان ، نحوه مدیریت زمان.

8.افزایش انگیزه و اعتماد به نفس بچه ها.

9.ارائه رژیم غذایی ویژه برای افزایش عملکرد حافظه و کاهش فرآیند خسته شدن ذهن.

 

خصوصیات یک مشاوره تحصیلی خوب

مشاوره تحصیلی یک مربی انگیزشی و کاردان است که در هر مقطع تحصیلی که باشید شما را هدایت می کند. غیر از معلم و ناظم و مدیر و این مشاور تحصیلی است که می تواند مهمترین درس های زندگی را به شما  بدهد؛ اون فرد کسی است که شناخت شما را در مورد خودتان بیشتر و عمیق تر می کند؛ و شما می فهمید که چقدر قدرت دارید برای انجام کارهایی که دلتان می خواهد. مشاور چگونگی انجام کارها و  افزایش تمرکز هنگام درس خواندن را به شما یادت می دهد تا شما با سختی آن راحت تر کنار بیاید؛ در عین سخت گیری هایی که می کند بی اندازه دلسوز است و هدفش در نهایت هدف شما است، یعنی موفقیت شما. و شما اهمیت داشتن یک مشاور تحصیلی خوب در رسین به هدفتان را حس می کنید.

ضرورت مشاوره تحصیلی یا مشاوره کنکور

بدون شک مشاور تحصیلی نقش بسیار مهمی در موفقیت دانش آموزان در کنکور سراسری دارد. بویژه که در طی سالهای اخیر گرایش داوطلبین برای شرکت در کنکور رشته علوم تجربی به شدت افزایش یافته است و همین مسئله رقابت برای تصاحب صندلی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاههای تهران را سخت و پیچیده کرده است. بررسی ها نشان می دهد بیش از نوددرصد رتبه های زیر صد کنکور از مشاور کنکور بهره گرفته اند هرچند اغلب آنها بنابه دلایلی داشتن مشاور کنکور را کتمان می کنند.

متأسفانه بازار داغ کنکور پر شده است از مشاوران کنکور کم سواد و ناموفقی که بالاترین افتخار تحصیلی شان، کسب رتبه شش رقمی در کنکور سراسری بوده است. در واقع باید از این مشاورین کنکور ناموفق پرسید که شما با چه اعتمادبه نفسی برای دانش آموزان نسخه کسب رتبه های زیر صد را می پیچید؟

البته نباید از انصاف به دور بود و باید به این نکته نیز اشاره کرد که در همین بازار آشفته، مشاوران کنکور موفق و با دانش بسیاری وجود دارند.

 

جمع بندی

در نهایت باید به این موضوع توجه کنید که بهترین مشاور هر کسی خود اوست. زیرا تنها کسی که به بهترین شکل ممکن شما را می‌شناسد و با اخلاقیات شما آشناست، خود شما هستید. اما مشاور کنکور می‌تواند شما را در این مسیر راهنمایی کرده و مسیر سبزی برای شما ایجاد کند.

 

تهیه و تنظیم: آکادمی دُردانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0