بررسی ازمون های آمادگی کنکور

دسته بندی :دُرسا, رشد تحصیلی, رشد کنکوری ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ coaching-1 107
بررسی ازمون های آمادگی کنکور

بررسی ازمون های آمادگی کنکور

از مهم‌ترین فاکتور های کمک کننده برای سنجش میزان یادگیری و ارتقای سطح تحصیلی دانش آموزان، شرکت در آزمون های آزمایشی است.
یکی از دغدغه های اصلی هر دانش آموز و به ویژه داوطلب کنکور سراسری، انتخاب آزمون آزمایشی مناسب و شرکت در آنها می باشد.
قبل از ثبت نام و شرکت در هر آزمون آزمایشی، دانستن ویژگی های مثبت و منفی هر آزمون و متناسب بودن یا نبودن آن با توجه به نیاز های تحصیلی هر فرد ضرورت بسیار زیادی دارد.

بهترین آزمون های جامع آزمایشی

کسب رتبه خوب برای رسیدن به رشته خوب، از اصلی ترین هدف همه داوطلبان کنکور می باشد و برای دست یافتن به این هدف به انتخاب های آن ها در این مسیر پر چالش بستگی دارد. به غیر از انتخاب منابع کنکور سراسری و انواع کتاب های کمک آموزشی، انتخاب یکی از بهترین آزمون های جامع آزمایشی نیز به آن ها در رسیدن به این هدف کمک می کند. به طور کلی مهم ترین اهداف شرکت در بهترین آزمون های جامع آزمایشی موارد زیر می باشد:

1- تحلیل یادگیری و سنجیدن میزان بازدهی مطالعه دروس

2- شبیه ‌سازی محیط کنکور سراسری اصلی و آمادگی و آشنایی داوطلبان

3- ایجاد توانایی مدیریت زمان آزمون برای داوطلبان

4- امکان اندازه گیری رتبه و جایگاه داوطلبان نسبت به رقیبان

در واقع با شرکت در آزمون های جامع آزمایشی، متقاضیان کنکور می توانند هم زمان با مطالعه كتاب‌ های درسی، نحوه پاسخ به پرسش‌ های چهار گزينه‌ ای استاندارد و مفهومی هر درس آشنا شوند و استرس و هيجانات ناشی از کنکور سراسری در آن ها تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

در نتیجه بررسی تمامی فاکتور های یک آزمون آزمایشی جامع، انتخاب آزمون های آزمایشی سنجش با توجه به میزان شباهت سوالات آن با کنکور سراسری، بهترین انتخاب برای همه داوطلبان کنکور می باشد که داوطلبان می توانند برای ثبت نام در این آزمون ها وارد صفحه شخصی آزمون سنجش شده و اقدامات لازم برای شرکت در آزمون ها را انجام دهند. مهم ترین ویژگی های آزمون های آزمایشی سنجش:

1- برگزاری آزمون­‌های آزمایشی با استاندارد هایی مشابه کنکور سراسری

2- اختصاص دادن یک مرحله برای برگزاری آزمون جامع دروس پایه در فروردین ماه با هدف ارزیابی وضعیت آمادگی داوطلبان در درس های پایه

3- اختصاص دادن یک مرحله برگزاری آزمون‌ های آزمایشی جامع مخصوص فارغ ‌التحصیلان پیش دانشگاهی

4- سرعت بالا در اعلام نتایج نمرات پس از برگزاری آزمون آزمایشی

5- ارائه كارنامه و اعلام نتایج آزمون آزمایشی سنجش و… با اطلاعات جامع و مفید و مطلع شدن داوطلب از وضعیت علمی خود و مقایسه با سایر رقبا

آزمون آزمایشی قلم چی

از نظر استاندارد بودن سوالات : از نظر استاندارد طراحی سوالات، آزمون های آزمایشی قلم چی همواره بین داوطلبان معروف به این است که سوالاتی بالاتر از سطح سوالات کنکور سراسری دارد. پس اگر برای شما هم سوال است که آیا سوالات قلم چی استاندارد است باید بگوییم که خیر. همانطور که اشاره شد، سوالات همیشه سخت یا همیشه آسان، آزمون آزمایشی را از شرایط استاندارد خارج می کند. همچنین این نوع طرح سوال ممکن است از بعضی جهات مزایایی نیز داشته باشد. اما قطعا آسیب های بیشتری دارد. مثلا ممکن است داوطلب حتی در صورت مواجهه با سوال آسان در کنکور سراسری نسبت به پاسخ دادن سوال مردد باشد.

از نظر جامعه آماری : به دلیل پیشینه بیشترِ آزمون ها ی آزمایشی قلم چی و همچنین شرایطی مانند بورسیه های دانش آموزی، جامعه آماری آزمون آزمایشی این موسسه نسبت به سایر آزمون های آزمایشی بالاتر است که از بزرگترین مزایای آزمون های آزمایشی قلم چی می باشد.

از نظر برنامه راهبردی : آزمون های آزمایشی قلم چی از نظر دوره و پوشش مناسب همه درس ها و پایه ها برنامه تقریبا کامل و خوبی دارد. اما از آنجایی که این آزمون ها با فواصل زمانی دو هفته انجام می شود، ممکن است خیلی از داوطلبان نتوانند خود را به برنامه آزمون برسانند که معمولا هم این شرایط برای خیلی از داوطلبان پیش می آید و باعث استرس خیلی از داوطلبان می شود. شاید بزرگترین نقطه ضعف برنامه آزمون های آزمایشی قلم چی همین باشد.

از نظر کارنامه : از این نظر، قلم چی چند کارنامه متنوع مربوط به آزمون آزمایشی را در پنل کاربری شما روی سایت قرار می دهد که کار تحلیل را برای شما آسان تر می کند. برای مثال می توانید سوالاتی که اشتباه پاسخ داده اید را در هر درس ببینید. پاسخ نامه و کارنامه هم تقریبا پنج ساعت بعد از آزمون روی سایت قرار می گیرد که زمان قابل قبولی است. کانون قلم چی هم چنین پاسخ نامه تشریحی نسبتا خوب و کاملی هم در اختیار داوطلبان قرار می دهد.

از نظر قیمت و هزینه : هزینه و قیمت آزمون آزمایشی قلم چی مقدار ثابتی ندارد و در استان ها و شهرهای مختلف، متفاوت است. اما در کل به نسبت بقیه آزمون های آزمایشی قیمت بالاتری دارد و در این شرایط اقتصادی ممکن است برای خیلی از خانواده ها این هزینه ها قابل پرداخت نباشد. البته داوطلبان دارای معدل بالای 18 که مشکل مالی داشته باشند در قلم چی بورس می شوند.

 

آزمون آزمایشی گزینه دو

از نظر استاندارد بودن سوالات :  می توان گفت استاندارد ترین سوالات را در مجموع آزمون های آزمایشی ، آزمون های آزمایشی گزینه دو دارا هستند و به واسطه سال ها تجربه در این حوزه توانسته اند به سبک سوالات استاندارد و شبیه تر به کنکور سراسری برسند. به همین دلیل بسیاری از دانش آموزان به دنبال دانلود سوالات گزینه دو رایگان هستند اما ارزش این سوالات همیشه وقتی است که در شرایط شبیه سازی شده به کنکور استفاده شوند.

از نظر جامعه آماری : آزمون های آزمایشی گزینه دو از نظر جامعه آماری به طور میانگین معمولا بعد از آزمون های قلم چی در رده دوم قرار دارند که در کنار کیفیت در دیگر بخش ها مزیت خوبی برای این آزمون های آزمایشی محسوب می شود.

از نظر برنامه راهبردی : بدون شک بزرگترین ضعف و پاشنه آشیل آزمون های آزمایشی گزینه دو برنامه آزمون متوسط آن است. با این که از طرفی آزمون های آزمایشی گزینه دو هر سه هفته یکبار برگزار می شود و زمان مناسبی برای داوطلبان است که بتوانند به تسلط کافی در دروس مختلف برسند، اما عدم برنامه ریزی متناسب برای دروس پایه و دوازدهم، عدم برنامه مناسب برای جمع بندی و همچنین حجم تقریبا زیاد هر آزمون در فواصل معین، باعث می شود که آزمون های آزمایشی گزینه دو در کل نمره خوبی در این بخش کسب نکند. از دیگر نقطه ضعف های آزمون آزمایشی گزینه دو ، عدم وجود آزمون در ایام عید نوروز می باشد که زمان مطالعاتی و جمع بندی بسیار مهمی برای داوطلبان کنکور سراسری محسوب می شود.

از نظر کارنامه : گزینه دو هم کارنامه های متنوعی در اختیار داوطلبان قرار می دهد که از جمله آن ها می توان به کارنامه تحلیل آزمون ،کارنامه تعیین سطح تحصیلی، کارنامه مشاوره ای آموزشی، کارنامه رشته های قبولی، کارنامه روند تحصیلی و … اشاره کرد که در مجموع عملکرد آن قابل قبول است.

از نظر قیمت و هزینه : هزینه و قیمت آزمون های آزمایشی گزینه دو برای داوطلبان کنکور 99 در هر آزمون مبلغ 53 هزار تومان می باشد که با توجه به اینکه در کل موسسه آموزشی گزینه دو پانزده مرحله آزمون آزمایشی برگزار می کند، هزینه این 15 آزمون مبلغ 795 هزار تومان خواهد شد. شرکت در آزمون های آنلاین آزمایشی گزینه دو رایگان می باشد. در صورت داشتن برنامه مطالعاتی مناسب، قیمت آزمون های گزینه دو بسیار به صرفه است.

 

آزمون های کنکور گاج

از نظر استاندارد بودن سوالات : از نظر قدمت، آزمون های آزمایشی گاج جدیدتر از آزمون های آزمایشی موسسات دیگر مثل گزینه دو است. هرچند در این مدت پیشرفت خوبی از نظر سطح سوالات داشته، اما همچنان در بعضی از دروس جای کار دارد و می تواند خود را به استاندارد ها نزدیک تر کند.

از نظر جامعه آماری : آزمون های آزمایشی گاج با وجود شناخته تر شدن توسط داوطلبان در سال های اخیر به واسطه حضور گسترده در تبلیغات و همچنین انتشار کتاب های متنوع، هنوز به حد ایده آل نرسیده است. اما با توجه به حضور دیگر موسسات توانسته تا حدودی جامعه آماری خوبی کسب کند.

از نظر برنامه راهبردی : آزمون های آزمایشی گاج از نظر برنامه راهبردی وضعیت نسبتا خوبی دارند و تقریبا به سبک آزمون های آزمایشی قلم چی می باشند و نقاط قوت و ضعف این آزمون هم مانند قلم چی است.

از نظر کارنامه : آزمون های آزمایشی گاج علاوه بر ارائه کارنامه گاج با شماره داوطلبی در هر مرحله، در هر نیمسال یک کارنامه برای کل عملکرد آن نیمسال به داوطلبان ارائه می دهد. اما آزمون آز مایشی گاج نسبت به سایر آزمون ها از تنوع کمتری در کارنامه ها برخوردار است.

از نظر قیمت و هزینه :  در مقایسه آزمون های آزمایشی گاج با دیگر ازمون های آزمایشی میتوان گفت معمولا نه به اندازه قلم چی گران هستند و نه به اندازه گزینه دو قیمت مناسبی دارند. البته معمولا از نظر قیمت به آزمون گزینه دو نزدیک تر هستند. بررسی های ما نشان می دهد که هزینه و قیمت آزمون های آزمایشی گاج در حدود یک میلیون تومان می باشد.

 

 

آزمون آزمایشی سنجش

از نظر استاندارد بودن سوالات : آزمون های آزمایشی سنجش را برای بررسی باید به دو بخش آزمون های جامع و آزمون های غیرجامع دسته بندی کرد. در آزمون های آزمایشی غیرجامع کیفیت سطح سوالات سنجش را می توان متوسط ارزیابی کرد. اما در 4 آزمون آزمایشی جامع سنجش که نزدیک به زمان کنکور برگزار می شود، کیفیت سطح سوالات به خصوص در درس های عمومی بسیار بهتر و نزدیک به استاندارد کنکور می شود. اما در مجموع می توان سطح سوالات را متوسط رو به بالا ارزیابی کرد.

از منظر جامعه آماری : آزمون های آزمایشی سنجش را باز هم باید به دو قسمت تقسیم کنیم. در هفت مرحله آزمون غیرجامع، این آزمون ها اصلا وضعیت مناسبی از نظر جامعه آماری ندارند. اما در 4 آزمون آزمایشی جامع، به خصوص آخرین آزمون ، تقریبا کامل ترین جامعه آماری را به نسبت دیگر آزمون ها دارد.

از منظر برنامه راهبردی : از نظر برنامه مناسب و فاصله زمانی منظم، آزمون های سنجش اصلا قابل رقابت با سایر آزمون های آزمایشی نیستند. فواصل زیاد بین دو آزمون یکی از نقاط ضعف دیگرِ آزمون های آزمایشی سنجش است.

از منظر کارنامه : کارنامه آزمون های سنجش نسبت به بقیه کارنامه ها با تاخیر بیشتری در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

از منظر قیمت و هزینه : معمولا آزمون های آزمایشی سنجش پایین ترین قیمت را در بین آزمون های آزمایشی دارند و با توجه به تحلیل های قبلی قیمت آن برای شرکت در 4 آزمون آزمایشی آخر مناسب است و صرفه بالایی به نسبت هزینه دارد. از طرفی اگر در روزهای پایانی و نزدیک به کنکور داوطلب با استرس مواجه نباشد و وقت کافی داشته باشد، می تواند در صورت عدم تداخل برنامه این آزمون با آزمون آزمایشی اصلی خود، در 4 مرحله پایانی آزمون سنجش هم ثبت نام کند. هزینه ثبت نام در هر مرحله آزمون آزمایشی جامع سنجش ، مبلغ چهل و هشت هزار و پانصد و برای آزمون های آزمایشی مرحله ای، مبلغ سی و هفت هزار و پانصد تومان می باشد که با احتساب 6 مرحله آزمون در طول سال و 4 مرحله جامع، در مجموع هزینه ثبت نام با احتساب تخفیف 419 هزار تومان می شود.

 

جمع بندی نهایی

در نظر داشته باشید مقایسه آزمون های آزمایشی در سال 1402 خصوصا با توجه به تغییرات کنکور، می تواند کاملا نسبی باشد و شاید در شرایط مختلف برای داوطلبان متفاوت باشد. از طرفی ممکن است برای داوطلبی در یک شهر کوچک همه این موسسات و آزمون های آزمایشی وجود نداشته باشند. اما توجه کنید که برای اینکه در کنکور موفق شویم مهم تر از کیفیت آزمون ، نحوه برخورد داوطلب با آزمون آزمایشی است. شما حتی با شرکت در بهترین آزمون های آزمایشی ولی بدون تحلیل آن، عملا بخش عمده ای از استفاده ای که باید از یک آزمون ببرید را از دست می دهید. از طرفی حتی ممکن است در ضعیف ترین آزمون ها هم نکاتی نهفته باشد که شما نسبت به آن بی اطلاع بوده باشید و یا اینکه از کمترین فایده آزمون یعنی تمرین مدیریت زمان می توانید استفاده کنید.

 

تهیه و تنظیم : آکادمی دُر دانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0