اهمیت استراحت کردن برای حفظ کارایی

دسته بندی :دُرسا, رشد فردی ۹ اسفند ۱۴۰۱ coaching-1 177
اهمیت استراحت کردن برای حفظ کارایی

اهمیت استراحت کردن برای حفظ کارایی

سبک زندگی کارمندی ناخودآگاه باعث ایجاد یک سری محدودیت‌ها برای انسان می‌شود و گاهی مواقع این محدودیت‌ها واقعاً آزاردهنده است. یکی از مشکلاتی که جسم و روان کارمندان را آزار می‌دهد، نداشتن زمانی آزاد برای استراحت و تفریح است. عدم وجود آزادی زمانی می‌تواند یک کارمند را تا مرز افسردگی پیش ببرد.افلاین شوید

زمانی از روز را مشخص کنید و در طول این زمان، ارتباط خود را با تمام وسایل الکترونیکی قطع کنید. یک فنجان قهوه بنوشید و در کمال آرامش استراحت کنید. می‌توانید در مدت این استراحت صحبتی بدون استرس با دوستان و همکاران داشته باشید یا در تنهایی از آن لذت ببرید. مهم این است که هیچ دستگاه و وسیله‌ای در این موقعیت مزاحم شما نشود.

ورزش کنید

وقتی به ورزش کردن مشغول می‌شوید، ذهن شما استراحت می‌کند. نیازی نیست ورزش سنگین داشته باشید. پیاده‌روی یا دویدن ساده نیز در این روش مفید خواهد بود. هر ورزشی که دوست دارید، انتخاب کنید؛ اما سعی کنید به زمان‌بندی آن پایبند باشید.

اگر تاکنون زمانی را به ورزش اختصاص نمی‌دادید، این زمان را به‌مرور به تقویم خود اضافه کنید و سعی کنید به‌تدریج آن را افزایش دهید. ورزش کردن ذهن شما را آرام می‌کند و در نتیجه‌ی آن خواب راحت‌تری هم خواهید داشت.

برای خود تعطیلات در نظر بگیرید

تقویم کاری خود را مرور کنید و زمانی را برای تعطیلات در نظر بگیرید. این تعطیلات را به‌صورت منظم در تقویم تکرار کنید. مدت‌زمان و دوره‌ی این تعطیلات می‌تواند با توجه به روند کاری شما تعیین شود. مهم این است که حتما این زمان را در نظر داشته باشید و به آن پایبند بمانید.

شاید شروع این نوع برنامه‌ریزی برای شما که زمان زیادی به کار کردن اختصاص می‌دهید دشوار باشد؛ اما باید بدانید در صورت اجرا نکردن برنامه‌هایی از این دست، به‌سادگی از کار کردن خسته خواهید شد و به احتمال زیاد، روند نزولی خلاقیت و کارایی را تجربه خواهید کرد.

این استراحت اگر از نوع سفر باشد دارای فواید بسیاری است که در ادامه به آن اشاره میشود:

 

تنوع در زندگی

مسافرت از هر نوعی که باشد باعث می شود برای مدتی از زندگی عادی خود دور شوید و همین مسئله به تنهایی انرژی زیادی به شما می دهد. اینکه بخواهید برنامه روزانه خود را کمی تغییر دهید، می تواند به عنوان نوعی درمان محسوب شود و این کار از کسل و خسته شدن فکر و جسم جلوگیری می کند. بزرگی می گفت: “هر تغییر و تنوعی به اندازه استراحت خوب است”.

 

کاهش استرس و اضطراب

سفر به شما این امکان را می دهد که کمی فشارهای روحی و جسمی را از خود دور کنید. حتی اگر سفر کاری باشد و شما مجبور باشید ساعت های متمادی در کنفرانس هایی شرکت کنید، در عوض با کشور یا شهر جدیدی آشنا خواهید شد. ممکن است مسافرت اضطراب و استرس هم داشته باشد، به خصوص اگر سفر شما همراه با گردش و بازدید از جاهای دیدنی باشد یا نیاز به آشنایی با زبان های مختلف داشته باشید یا مقصدتان شهری شلوغ باشد. اما استرس سفر یک استرس مثبت است و مثل اضطراب شما از کار زیاد یا زندگی روزمره نیست. کاهش فشار و استرس روحی همیشه به سلامتی شما کمک خواهد کرد.

 

استفاده از هوای آزاد

سفر باعث می شود که از چهاردیواری منزل یا محل کار دور شوید و بیشتر ازهوای تازه و سالم لذت ببرید. اگر برای گردش به کوهستان یا برای استراحت به کنار دریا بروید،  نسبت به روزهای عادی عمیق تر نفس بکشید تا اکسیژن بیشتری وارد بدنتان شود. همچنین می توانید از آفتاب گرفتن هم استفاده ی زیادی ببرید، اما احتیاط های لازم برای جلوگیری از آفتاب سوختگی را فراموش نکنید.

 

برای اتفاقات غیر منتظره آمادگی پیدا می کنید

برنامه سفر می تواند مفید باشد, اما نمی توانید همه چیزها را با کوچکترین جزئیات برنامه ریزی کنید. تا قبل از اینکه به آنجا بروید چطور می توانید بفهمید که رستوران کوچکی پشت آن خیابان وجود دارد, یا فرد محلی شما را به خانه اش دعوت می کند تا بیشتر با هم آشنا بشوید؟ در حقیقت بهترین بخش از سفر همین ماجراجویی هایی است که پیش می آید.
بدست نیاوردن چیزی که می خواهید و یا بدست آوردن چیزی که نمی خواهید می تواند موهبتی در لباس مبدل برایتان بشود

 

سفر باعث تقویت خلاقیت شما می شود

خلاقیت تاثیر مستقیمی بر بهبود سلامتی روانی هر فردی دارد. شما هنگامی که سفر می روید و مکان های تازه رهسپار می شوید از وجود تفاوت ها و تنوع احساس شادابی می کنید. ذهن تان در حال یادگیری است و آموزش در شما اتفاق می افتد از همین رو ذهن تان باز می شود و حتی برای امور خانه و محل کارتان نیز فکرهای خلاقی در ذهن تان جرقه می زند. خلاقیت باعث پویایی هر زندگی است و با سفر رفتن می توانید ذهن خود را خلاق تر کنید. یکی دیگر از دلایلی که محققان و راون شناس ها سفر را مهم می دانند اهمیت سفر در تقویت حافظه و خلاقیت ذهن است.

 

 افزایش بهره وری

وقتی فرد به خود استراحت می‌دهد، این استراحت باعث می‌شود که با تمرکز بالاتری در محیط کار حاضر شود. کارمندی که مدام در حال کار کردن باشد و حجم زیادی از کار را تحمل کند، ممکن است در نهایت کارش را رها کند. در صورتی که مسافرت رفتن می‌تواند از این اتفاق جلوگیری کند. مسافرت می‌تواند مسئولیت‌پذیری کارکنان را بیشتر کند.

 

تهیه و تنظیم: آکادمی دُردانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0