افزایش تمرکز در دوره امتحانات

دسته بندی :بدون دسته بندی, دُرسا, رشد تحصیلی ۹ خرداد ۱۴۰۲ coaching-1 105
افزایش تمرکز در دوره امتحانات

افزایش تمرکز در دوره امتحانات

هر شخصی که به دنبال به حداکثر رساندن بهره وری، دستیابی به اهداف و پیشرفت کردن باشد، در اولین گام باید یاد بگیرد که چگونه توجه خود را متمرکز کرده و حواس پرتی ها را از بین ببرد. برای افزایش تمرکز در جلسه امتحان به عنوان یکی از موقعیت های مهم که تاثیر بسزایی در موفقیت های بعدی زندگی خواهد داشت، استراتژی های مختلفی وجود دارد که می تواند به کاهش حواس پرتی، کاهش استرس به بهبود و افزایش تمرکز کمک کند. همه پیشنهادات برای همه به طور یکسان مناسب نخواهد بود اما ارزش امتحان کردن را دارد.

موفقیت در امتحانات بدون شک یکی از مهمترین دغدغه های هر فرد در طول زندگی اش است. برای ارتقا درجه علمی، پیشرفت در کار و یا کسب درآمد بیشتر ما با امتحان هایی روبرو هستیم، اما سوالی که قبل از هرچیز ذهن ما را در مورد این امتحان ها درگیر می کند این است که چگونه در امتحان موفق شویم؟
تمرکز از مهمترین فاکتور هایی است که می تواند موفقیت یا عدم موفقیت ما را در یک امتحان تضمین کند.

 

خود آگاهی و هوشیاری در جلسه امتحان

خیلی خودتون رو درگیر جای نشستن و اینکه من خیلی جای بدی دارم یا بغل دستیم فلانه یا مراقبم فلانه و در کل عوامل خارجی که بیرون از اراده شماست نکنید چونکه باعث عدم تمرکز شما در جلسه امتحان میشه و عملکردتون رو ضعیف میکنه. سعی کنید طرز برخوردتون با همه سوالا یکی باشه. یعنی اینکه اگه سوالی به ظاهر ساده به نظر اومد، به راحتی از روی اون سوال عبور نکنید و با دقت تمام مسئله رو بررسی کنید. اگر هم سوالی سخت به نظر اومد، نا امید نشید و سعی کنید اون مسئله رو از زوایای مختلف بررسی کنید. به این مسئله باور داشته باشید که شما اگر درس رو مطالعه کرده اید، پس میتونید از پس هر سوالی بربیاید. نفس عمیق به افزایش خودآگاهی و آرامش شما در جلسه کمک خواهد کرد و این خود آگاهی باعث افزایش تمرکز و دقت شما میشه. همچنین ما خیلی راحت در زمان هایی که با خودمون صحبت میکنیم (self-talk) میتونیم با خودآگاهی ای که به دست میاریم از اشتباهات حین آزمون جلوگیری کنیم و کنترل ذهن و تمرکز خودمون رو به دست بگیریم.

 

دقیق فهمیدن سوال

قبل از امتحان حتما از خودتون قول بگیرید که سوالات رو کامل بخونید. برای اینکه به همه جزئیات توجه کنید، میتونید با استفاده از مداد یا خودکارتون، سوال رو خط بری کنید و زیر جزئیات و نکات مهم صورت مسئله خط بکشید. این مسئله باعث افزایش تمرکز شما روی جزئیات ضروری سوال میشه و با دقت بیشتری می تونید سوالات رو حل کنید. لابد شنیدید که میگن فهمیدن سوال، خودش نصف جوابه. عدم تمرکز شما روی جزئیات ضروری سوال میتونه شما رو کلا از راه حل دور بکنه.

 

آزمون خانگی مشابه

برای تسلط و افزایش تمرکز در جلسه امتحان، بعد از اینکه همه مطالب رو کامل خوندید، سعی کنید تو یه مکان مشابه جلسه امتحان، یه آزمون مشابه با آزمونی که دارید رو برای خودتون حل کنید. با این کار با ساختار امتحان و ترتیب سوالات آشنا می شید که موجب کاهش استرس شما میشه. خب طبیعتا هر چقدر که استرس تون کمتر باشه، دقت و تمرکزتون بیشتر میشه. این تجربه مشابه با تجربه امتحان، به شما کمک می کنه که با دقت و تمرکز و اعتماد به نفس بیشتری امتحان بدید و قطعا روی نتیجه شما تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

 

استرس و اضطراب امتحان

اضطراب و استرس امتحان از مهم ترین دلیل هایی هست که بیشتر دانش آموزان ازش گله دارند. البته استرس میتونه مفید باشه و باعث حرکت و پیشرفت شما بشه. برای اینکه بدونید که چطور، بهتون پیشنهاد می کنیم تفاوت استرس و اضطراب رو تو این مقاله مطالعه کنید. در واقع اضطراب نقش مخرب رو در نتایج ما ایفا می کنه. منشا این اضطراب ممکنه فشار خارجی ای باشه که از طرف پدر و مادر، معلم و … روی دانش آموز هست و باعث عدم تمرکز در جلسه امتحان میشه. شما باید قبل از جلسه امتحان از تمام افراد و مسائلی که اضطراب شما رو افزایش میده، دوری کنید. همچنین فکر به نتیجه امتحان یعنی فکر به آینده ای که هنوز نیومده، اضطراب شما رو افزایش میده و میتونه روی نتیجه شما تاثیر بدی بذاره. بنابراین از هر نوع منفی بافی دوری کنید و سعی کنید با روحیه ای باز و امیدوارانه به امتحان فکر کنید. برای افزایش تمرکز درجلسه امتحان هم، همونطور که گفتیم میتونید با استفاده از (self-talk) به خودمون یادآور بشیم که شرایط کاملا تحت کنترله و ما قراره با موفقیت از جلسه امتحان بیرون بیایم. البته این ترفند باید از قبل تو آزمون های آزمایشی و امتحانات کوچک تمرین بشه تا بتونید به راحتی از پس اضطراب امتحان بر بیایید. برای اینکه بدونید کدوم آزمون های آزمایشی میتونه کمکتون کنه، مطالعه  مقاله بهترین آزمون آزمایشی رو بهتون پیشنهاد می کنیم.

بررسی سوالاتی که بلدیم

برای اینکه زمان مفید امتحان رو از دست ندید و با تمرکز و دقت بیشتری سوالات رو حل کنید، بهتره که ابتدا سوالاتی که بلدیم رو مشخص کنیم و روی اون سوال ها تمرکز کنیم. کنترل و مدیریت زمان در حین امتحان، از مهم ترین عامل ها برای گرفتن یه نتیجه مناسبه، بنابراین باید از این زمان ارزشمند به درستی استفاده کرد. توصیه می کنیم که ابتدا به صورت کلی، به سوالات نگاه کنید و سوالاتی که بلدید رو مشخص کنید، بعد سراغ حل اون سوال ها برید و در مرحله آخر، اگر وقت داشتید، سوالات سخت رو حل کنید. این دسته بندی موجب تقویت و افزایش تمرکز شما، حتی تو جلسه کنکور میشه و میتونه روی مدیریت زمان، خیلی کمکتون کنه

.

شرایط روز امتحان

سعی کنید با لباس راحت برای جلسه امتحان حاضر بشید. پوشیدن لباس های بیش از حد تنگ یا بیش از حد گشاد، بخشی از ذهن شما رو درگیر میکنه و موجب عدم تمرکز شما میشه. بنابراین سعی کنید لباس مناسبی رو از روز قبل امتحان برای خودتون انتخاب کنید تا تاثیری روی تمرکز و عملکرد شما تو جلسه امتحان نذاره.

افزایش تمرکز در جلسه امتحان، به این بستگی داره که چه تعداد از موارد بالا رو در نظر بگیرید و انجام بدید. هر چقدر که بیشتر به این موارد پایبند باشید، طبیعتاً دقت و تمرکز شما در جلسه امتحان بیشتر میشه و میتونید نتیجه بهتری از اون آزمون بگیرید. البته یادتون نره؛ اول باید درس رو بلد باشید تا بتونید یه نمره و نتیجه خوب بگیرید. پس سعی کنید قبل امتحان خوب مطالعه کنید و درس بخونید. شما میتونید از مقالات روش مطالعه دروس استفاده کنید تا بتونید به بهترین شکل دروس مختلف رو مطالعه کنید.

دقت به غذاهای مصرف شده

غذایی که در روز امتحان و در هفته ها و ماه های قبل از امتحانات می خورید می تواند تاثیر زیادی بر توانایی شما برای تمرکز در روز و جلسه امتحان داشته باشد. در ادامه به چند غذای متنوع که به افزایش تمرکز کمک می کند نام برده شده است. با گنجاندن این غذاها در رژیم غذایی، به احتمال زیاد تا روز امتحان از تأثیرات آن بهره مند خواهید شد. قطعا ارزش امتحان کردن را دارد. برخی از مواد غذایی عبارتند از: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تغذیه سالم کلیک کنید.

  • زغال اخته: که ثابت شده است این میوه ها جریان خون را افزایش می دهند و در نهایت خون و اکسیژن بیشتری را به مغز شما می رساند. تأثیری مشابه کشش روی بدن شما دارد که قبلاً در مورد آن بحث شد.
  • سبزیجات سبز برگ: که همه آن ها حاوی ویتامین B و اسید فولیک هستند. اثبات شده است که هر دوی این ها توانایی مغز شما را برای متمرکز ماندن و تفکر واضح و روشن بهبود می بخشد.
  • ماهی: حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ می باشد. افرادی که کمبود اسیدهای چرب دارند، اغلب راحت تر خسته می شوند و خستگی نیز روی تمرکز تاثیر زیادی دارد. اسیدهای چرب عملکرد ذهنی را افزایش داده و به حافظه کمک می کنند.
  • نوشیدن آب: که برای بهبود عملکرد هر قسمت از بدن فوق العاده مفید و ضروری است. اگر در حال حاضر توجه زیادی به میزان آبی که می نوشید ندارید، برای روز آزمون و جلسه امتحان آب بنوشید. تفاوت زیادی در میزان توانایی شما برای فکر کردن سریع و متمرکز ماندن در روز امتحان ایجاد می کند.

تهیه و تنظیم : آکادمی دُر دانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0