استراحت در سال کنکور

دسته بندی :دُرسا, رشد تحصیلی, رشد کنکوری ۳ شهریور ۱۴۰۲ coaching-1 67
استراحت در سال کنکور

استراحت در سال کنکور

هیچ رتبه برتری را پیدا نمی‌کنید که یک روز 14 ساعت درس بخواند و بعد دور روز کاملا بیخیال درس شود؛ چون رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود! تحقیقات نشان می‌دهند که مغز ما تمایل زیادی برای به حافظه سپردن مطالبی دارد که در 20 دقیقه اول یک بازه مطالعاتی می‌خوانیم و بعد از آن به تدریج توانایی مغز در تحلیل و به حافظه سپردن مطالب کم می‌شود. حالا تصور کنید که 4 یا 5 ساعت بی‌وقفه درس بخوانید؛ چه اتفاقی می‌افتد؟ به احتمال زیاد همان یک ساعت یا یک ساعت و نیم اول مطالعه‌تان مفید است. خب مگر ما وقتمان را از سر راه آورده‌ایم؟ طبیعتا نه! برای اینکه حداکثر استفاده را از زمان مطالعه‌تان ببرید بهتر است بعد از یک ساعت و نیم مطالعه، 20 یا 15 دقیقه استراحت کنید و یک فرصت کوتاه به مغزتان بدهید تا خودش را ریکاوری کند.

میزان استراحت کردن در دوران کنکور

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از یک بازه مطالعاتی تصمیم می‌گیرید کمی استراحت کنید؛ اما به خودتان می‌آیید و می‌بینید تایم استراحتتان از تایم مطالعه‌تان هم بیشتر شده است! معمولا بعد از آن احساس می‌کنید اختیار کارها از دستتان در رفته پس بقیه روز را هم استراحت می‌کنید و به خودتان می‌گویید امروزم رو که خراب کردم ایشالا از فردا خوب می‌خونم! استراحت در دوران کنکور را می‌توانیم به دو دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم کنیم؛ استراحت کوتاه مدت یعنی شما باید هر یک یا یک و نیم ساعت 15 دقیقه استراحت کنید و هفته‌ای یک مرتبه ترجیحا جمعه عصر را به استراحت میان مدت اختصاص دهید. در نهایت توصیه می‌کنیم که هر چند ماه یک بار یک استراحت بزرگتر داشته باشید؛ مثلا یک روز جمعه را اصلا درس نخوانید و یک سفر یک روزه بروید؛ این در صورتی است که برنامه‌هایتان را کامل اجرا کنید و بعد به خودتان جایزه بدهید!

استراحت مغز بعد از مطالعه کنکور

انسان با محدودیت ها به دنیا میاد و دائما باید در تلاش برای ایجاد تعادل هایی باشد که بهم می خورند. ما گرسنه می شویم و غذا می خوریم. سیری یک تعادل هست که اگه بهم بخوره، ما در پی ایجاد اون می رویم. یا وقتی به دنبال پول می رویم که بی پول شده باشیم یا وقتی تشنه می شویم، آب می خوریم. پس بنای حیات انسان حفظ و تلاش در برقراری تعادل هاست. سرحال بودن یا به عبارت دیگه داشتن مقدار نیروی کافی جهت گذران امور زندگی نیز یک تعادل است که به محض بهم خوردن اون، نیاز به برقراری این تعادل داریم. راهکار حفظ این تعادل چیه؟ درست حدس زدید: استراحت ! (چی شد؟ چرا دراز کشیدید؟ تا صحبت استراحت شد به خودتون استراحت دادید؟ نه، صبر کنید! درباره همین هم حرف دارم.) شما حتماً بعد از مطالعه  خسته می شوید بخصوص کنکوری ها که باید بیشتر در بخوانند مطالعه کنند، و این گونه است که نیاز داشتن به استراحت در کنکوری ها بیشتر می شود.ولی زمان تفریح و استراحت مغز بعد از مطالعه برای کنکوری ها باید درست و حساب شده باشه تا هم بیش از حد طولانی نشود و هم به اندازه کافی نشاط بخش، جذاب و نیروبخش باشد.

 

بازه‌های زمانی طلایی برای داوطلبان کنکور

سه بازه زمانی شامل شهریورماه، دی ماه و عیدنوروز دوران حساسی است که بسیاری از مشاوران تحصیلی آن را گذرگاه یا دوران طلایی می‌نامند؛ در این دوره داوطلبان می‌توانند به پیشرفت‌های مهم و قابل توجهی دست پیدا کنند.

در ایام عیدنوروز داوطلبان باید ۲-۴ روز به خودشان استراحت بدهند، به طور مثال از ۲۸ اسفند تا ۲ فروردین را به تفریح، استراحت و مسافرت اختصاص دهند تا ذهنشان از درس رها شود و آرام بگیرد، ولی از ۲-۱۵ فروردین که مدارس باز شده و تعطیلات تمام می‌شود، باید به طور جدی مطالعه صورت بگیرد.

در شهریور و دی‌ماه هم این روال ادامه دارد و داوطلبان باید یک تا ۲ روز استراحت داشته باشند تا برای امتحانات ترم آماده شوند و امتحانات یک جمع بندی کامل و جامع از درس‌های خوانده شده باشد.

 

تاثیر استراحت اشتباه در دوران کنکور

استفاده از گوشی همراه:

خیلی از دانش آموزان و کنکوری ها در تایم استراحت به خاطر خستگی کنکور ، خودشون رو با گوشی موبایل سرگرم می کنند و این باعث میشه ذهن اون ها بیشتر خسته شود. مدت طولانی به صفحه گوشی خیره می شوند و بعد نه تنها ذهن ، بلکه جسمشان را هم خسته می کنند. چشم درد و گردن درد هم می گیرند و این خستگی شون را دو چندان می کند، و یکی از موارد تاثیر استراحت اشتباه برای کنکوری ها این است که یاعث می شود بازدهی آنها ها پایین بیاید و مطالبی را که مطالعه می کنند فراموش کنند.

فیلم دیدن:

خب قطعا کمترین زمان یک فیلم کوتاه 15 دقیقه است. اگه به فرض شما بخواهید این روش را برای استراحت در زمان کنکور انتخاب کنید، چه اتفاقی می افته؟ کل زمان استراحت بین مطالعه شما 15 دقیقه است. ذهن شما بعد از دیدن فیلم تا مدت زمان طولانی درگیر شخصیت های داستان و اتفاقات فیلم خواهد بود. پس به جای 15 دقیقه استراحت باید یک ساعت استراحت کنید تا ذهن شما جمع و جور بشود و دوباره تمرکز پیدا کنید. پس هیچ وقت در زمان استراحت بین مطالعه به سراغ فیم دیدن نرید. و در این قسمت می بینید که نقش استراحت صحیح در کنکوری ها برای مطاله چقدر اهمیت دارد.

 

استراحت در سال کنکور به شیوه رتبه برترها

اگر مصاحبه‌های رتبه‌های برتر کنکور سال‌های گذشته را ببینید متوجه می‌شوید که حتی برای استراحت کردن در سال کنکور هم برنامه داشته‌اند. ممکن است شما زمان کافی نداشته باشید که به تک تک مصاحبه‌ها گوش کنید به همین دلیل ما کار را برایتان راحت‌تر کردیم و قبل از شما مصاحبه این افراد را بررسی کردیم؛ پس در ادامه به کارهایی که رتبه برترها در زمان استراحت انجام می‌دهند توجه کنید:

 • گوش دادن به موسیقی به خصوص موزیک‌های آرامش بخش و بدون کلام تاثیر زیادی روی کاهش استرس و رفع خستگی دارد.
 • مدیتیشن یا تن آرامی به مدت 5 الی 15 دقیقه به خصوص در اواسط روز انرژی از دست رفته را به شما برمی‌گرداند.
 • قدم زدن و تنفس هوای تازه و پاک
 • ورزش‌های سبک روزانه و انجام حرکات کششی
 • دیدن یک فیلم (نه سریال) ترجیحا انگیزشی و حال خوب کن در پایان هفته
 • ماهی دو یا سه مرتبه پیکنیک گرفتن در پارک یا طبیعت
 • تماشای ویدیوهای کوتاه انگیزشی یا مطالعه مقالات انگیزشی بعد از اتمام مطالعه در هر روز
 • پياده روى،قدم زدن در كنار مزارع،جنگل،دريا و …و ورزش هاى بدنى ساده خيلى مفيد تر از خيالات بيهوده هستند.
 • سرگرمى هاى ساده مثل موسيقى،عكاسى،نقاشى،هنر هاى تزئينى از انواع استراحت هاى مغز هستند و شما طبق استعداد و علاقه ى خود يكى را انتخاب كنيد و در اوقات استراحت دست به دامان آن شويد كه بسيار از تلوزيون گردى بهتر است.

تهیه و تنظیم : آکادمی دُردانش

coaching-1

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
chat
0